Archiwizacja danych – jaki program i jaki nośnik
Witam

Jak w temacie. Sprawa nie dotyczy stricte vegasa, ale na pewno niektórzy z WAS mają własne doświadczenia w tej kwestii i będą mogli mi pomóc, bo niestety jestem totalnie zielona w tym temacie:)
Kogo bym nie zapytała, każdy ma inny pogląd na ten temat. Ile ludzi tyle rozwiązań, niestety. Dlatego pomyślałam, że u Was poszukam pomocy.
Otóż... chcę zarchiwizować wszystkie dane jakie mam na swoim komputerze. Tylko, że jest tu mały problem, mianowicie:
- po pierwsze nie wiem jakiego programu użyć do tego typu operacji
- po drugie na jaki nośnik to wszystko przerzucić.
Nie mogę sobie już w tej chwili pozwolić na nagłą utratę danych, będących efektem mojej pracy zawodowej. Pewne rzeczy muszę robić w domu, niestety.

Generalnie idea jest taka – systematyczna archiwizacja, bez konieczności noszenia dysku z danymi gdziekolwiek. Po prostu zgrać dane i odłożyć dysk na półkę. Nie mam zamiaru nigdzie z nim biegać. W razie konieczności zgram to co będę potrzebowała na mniejszy nośnik i tyle.

Trochę poczytałam w internecie na okoliczność programów do archiwizacji i szczerze mówiąc z mojego punktu widzenia, wszystkie są OK. Może macie jakieś swoje typy, które się już sprawdziły i są godne polecenia. Ja zastanawiam się nad czymś takim:
http://www.dobreprogramy.pl/Cobian-Backu...12544.html

Natomiast co do nośnika:
o dyskach w sieci jest mnóstwo informacji i każdy chwali swoje.
Na poważnie myślę o zakupie dysku 3,5 cala np. coś takiego:
http://allegro.pl/dysk-zewnetrzny-seagat...13447.html
lub
http://allegro.pl/dysk-zewnetrzny-samsun...84604.html
i ewentualnie
http://allegro.pl/dysk-zewnetrzny-wd-400...74865.html

W komputerze mam różnego rodzaju dane, od dokumentów w formacie doc, xls, pdf, jpg, po prezentacje z powerpointa, projekty z photoshopa, muzykę i filmy w avi i mkv, no i w końcu projekty z vegasa i całą resztą z nimi związaną.

I tu pytanie do Was – czy wrzucając to wszystko na dyski z linków powyżej, oczywiście odpowiednio wszystko poukładane, nie będę miała problemu z odtworzeniem no np. filmu w mkv w telewizorze, czy choćby prezentacji. Czy w ogóle tego rodzaju dyski można używać do odtwarzania, czy lepiej to rozdzielić?
Mam dyski 2,5 calowe i tam nie ma tego problemu, ale tu jest dysk trochę inny, z zasilaniem, więc...?
Gdzieś doczytałam, że aby odtworzyć film z dysku w formacie mkv powyżej 4GB, trzeba odpowiednio go sformatować i to działa w przypadku dysku 2,5 calowego, ale mam na nim tylko i wyłącznie filmy, żadnych innych danych.

Nie jestem pewna czy to zadziała w sytuacji, gdy na dysku będą dane różnego typu.
Czy może nie łączyć danych typu filmy, muzyka, generalnie multimedia z danymi typu praca zawodowa, dokumenty różnej maści, prezentacje, zdjęcia itp.
Jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii?

Z komputerem jak na razie nic złego się nie dzieje, ale nigdy nie wiadomo. Posiadam windows 7 wersję 64-bitową.

Za jakiekolwiek rady i sugestie w tym temacie byłabym wdzięczna. Trochę tego mam i chciałabym w końcu zrobić z tym wszystkim jako taki porządek.
Odpowiedz
Taki dysk będzie moim zdaniem OK (osobiście wybrałbym WD lub Seagate).

Do archiwizacji plików - jeśli nie chcesz ręcznie przerzucać i katalogować, to można użyć jakiegoś programu, ale ja nie mam doświadczenia z takimi programami (jedynie to używałem http://www.macrium.com/reflectfree.aspx jak komuś w laptopie musiałem przerzucać całą zawartość HDD na nowy HDD...).

Zastanów się, czy chcesz ten dysk używać (podpinając pod TV), czy ma być TYLKO jako archiwum.
Ja polecam Ci rozdzielenie - to co ma być w archiwum, zgrywasz i kładziesz na półkę. To, co chcesz oglądać na TV - osobny dysk.
Oczywiście taki dysk z zasilaniem będzie działał w TV (warunkiem jest podłączenie zasilania ;) bo 3.5" potrzebuje trochę więcej prądu niż 2.5" - stąd dodatkowe zasilanie).
Zwróć uwagę, aby kupić na pewno USB 3.0 (żeby nie tracić czasu na transfer)
Odpowiedz
A Ty chcesz to naprawdę do archiwizacji itd. czy jakąś przenośną pierdołę?
Jeżeli na serio myślisz o czymś takim, to zastanów się nad małym serwerkiem Synology.
Przystępny cenowo (tzn. to względne) i najtańszy z serii jest http://www.synology.com/pl-pl/products/overview/DS112j

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Mateusz, Maciej - dzięki za rady.

Czułam przez skórę, że będę miała przez Was zagwostkę, ale nic to...
Długo to trwało, bo musiałam trochę poczytać o tym serwerze zaproponowanym przez Macieja.

A teraz na poważnie.
Obie propozycję są ciekawe, ale niestety bardziej do mnie przemawia to co proponuje Mateusz. Zakup dysku, podział, zgranie danych i gotowe, kierunek półka. Nie bez znaczenia jest tu też cena tego nośnika - już od 400 zł wzwyż.

Macieju...
Tak, zgadza się, potrzebuję coś do archiwizacji na poważnie i kompletnie nie zależy mi na przenoszeniu tych danych "w kieszeni". Chcę to wszystko uporządkować, systematycznie zgrywać i odkładać na półkę, tak na wszelki wypadek.
Jest też druga sprawa. Mam sporą kolekcję filmów i te również chciałabym zarchiwizować, najlepiej na jednym nośniku. Dlatego, to co napisał Mateusz o rozdzieleniu danych na ARCHIWUM i... multimedia, jest dla mnie bardziej klarowne i chyba bezpieczniejsze.

To co zaproponowałeś oczywiście jest ciekawe, ale obawiam się, że mogę mieć spore problemy zaraz na początku przy instalacji tego ustrojstwa. Kompletnie nie jest to moja bajka i chyba nie dałabym rady z konfiguracją tego sprzętu. Za wysokie progi.
Po za tym nie wiem, czy w sytuacji, gdy w domu jest tylko jeden komputer, jest sens kupować taki serwer. Koszt sprzętu jak widzę od 500 zł w górę, no i dochodzi jeszcze chyba zakup dysku (myślę o 3TB lub 4TB) od 400 zł i mamy prawie 1000 zł. Trochę wysoko.
Poza tym, jak widzę, jest to serwer jedno dyskowy, więc wszystko byłoby wrzucone razem i filmy i ARCHIWUM - jeżeli dobrze rozumiem. Generalnie, w domu oglądamy dużo filmów, więc serwer byłby sporo "eksploatowany".
Jak to się ma do bezpieczeństwa całego ARCHIWUM na tym urządzeniu? Czy nie lepiej jednak to rozdzielić tak, jak proponuje to zrobić Mateusz?

I kolejna rzecz. Mam w domu sieć WiFi. Tylko, że nie mam pojęcia na jakiej zasadzie działają takie serwery.
Z opisów wynika, że np. wykorzystują sieć DLNA i fajnie, bo moje telewizory też mają taką możliwość. Tylko, że ja na chwilę obecną z niej nie korzystam. Może i fajnie byłoby mieć np. filmy na takim serwerze i nie ciekać z dyskami - do każdego domownika, który chce coś obejrzeć - góra, dół, pewnie tak. Tylko czy jest sens wydawać 1000 zł tylko po to, by nie biegać po schodach? Chyba nie.
To co zaproponowałeś jest naprawdę fajne tylko, że ja nie wykorzystam pewnie nawet 10% możliwości tego sprzętu, a jak widzę są ogromne. Szukam czegoś mniej skomplikowanego, łatwiejszego do obsługi, co pozwoli mi systematycznie archiwizować dane z komputera.

I jeszcze na koniec, pytanie odnośnie dysków 3,5 calowych.
Sprawa dotyczy filmów. Mam je w różnych formatach, zarówno avi jak i mkv. To co jest w mkv, jest na oddzielnym dyskach 2,5 calowych, sformatowanych w systemie exFAT. Niektóre pliki mają powyżej 4GB dlatego, aby je odtworzyć, musiałam sformatować je w ten sposób.
Pytanie brzmi: jak są formatowane te duże dyski (3,5 calowe)? Nie mogę znaleźć informacji na ten temat w sieci. I czy ewentualnie mogę zmieniać system formatowania takiego dysku, np. z exFAT na NTFS i odwrotnie?

Za każdą pomoc z góry dziękuję.
Odpowiedz
Możesz sformatować jak chcesz (domyślnie NTFS, exFAT to do penDrive'ów raczej).
Jak kupisz nowy, to dysk w obudowie - podłączany do USB będzie już sformatowany, i z wgranym jakimś softem do backup'owania danych.
Jak kupisz zwykły dysk wewnętrzny - to nie będzie sformatowany, więc po podłączeniu do komputera trzeba wejść w Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Zarządzanie dyskami... i zaimportować dysk, lub tylko utworzyć partycję i sformatować.

Zorientuj się, jak jest u Ciebie z routerem wifi. Może ma wejście USB na pamięć - przez które można udostępniać zasoby właśnie dzięki DLNA?
Jak masz komputer z windowsem 7 lub wzwyż, to tworząc grupę domową, TV powinien ją znaleźć i się do niej podłączyć (oczywiście po skonfigurowaniu, ale raczej powinno być proste).
Udostępnione przez Ciebie pliki (biblioteki video, audio, zdjęcia) - powinny być widoczne na Twoim TV.
Odpowiedz
OK, to ja może słówka na temat rozdziału multimedia, bezpieczeństwo, ceny itd.
Może zacznijmy od cen. Możesz zrobić tak jak radzi Mateusz, wtedy kupujesz DWA dyski zewnętrzne. Jeden trzymasz w kasie pancernej, a drugi nosisz w torebce i podpinasz gdzie tam chcesz i oglądasz filmy. Bezpieczeństwo jednego i drugiego jest zasadniczo takie same. Czyli żadne. Jeżeli którykolwiek z nich padnie to po prostu padnie. W przypadku multimediów żadna strata, w przypadku archiwum - już boli. W firmach do backupu takich ilości danych używa się streamerów, a ostatnio coraz częściej usługi w chmurze. Jedno jest drogie (na start) jako urządzenie ale ma bardzo dobry stosunek objętości do ceny (tanie składowanie) i jest w ryj niewygodne jak masz coś znaleźć i odzyskać.
Chmura - jest usługą, wiąże się odpowiednio szybki internetem, żeby miało sens (a upload zwykle jest mizerny w Polsce) oraz abonamentem samej usługi. Więc odpada.
Synology - tak, co Ci pokazałem, to jest drogie. Jest w ryj drogie. I akurat to ma jeden dysk. Natomiast już modele droższe maja dyski dwa i więcej.
Możesz je ustawić jako tzw. mirror - wtedy dane są gromadzone bliźniaczo na dwóch dyskach (ale masz pojemność równą pojedynczemu dyskowi). Nawet jakby jeden się spalił, masz drugi. Są i inne rozwiązana związane z większą ilość dysków (tzw. różne typy RAID) które dają i szybkość, i bezpieczeństwo. Ale jest to już bardzo drogie i gdzieś jest jakaś granica paranoi.
I tak powinnaś, niezależnie od tego, że masz to na HDD robić kopie choćby na płytach dobrych płytach DVD i trzymać je odpowiednio zabezpieczone.
Dalej - do samego urządzenia, jeżeli już mówimy o bezpieczeństwie nie kupujesz po prostu dysku "bo był tani i pojemny". Albo nie daj Boże "ekologiczny" tym green czy inne gówno tego typu. Kupujesz dysk przeznaczony do takich zastosowań, np. jakiś WD z serii RED. Jest droższy, fakt. Ale wykonany tak, że może chodzić non stop zdecyowanie dłużej niż każdy inny.
Za to np. do backup bo ja wiem - co dwa lata, możesz sobie kupić wolny a pojemy dysk sata, nawet nie warto w jakiejś obudowie ekstra, tylko tzw. pajączka - taka złoczka z zasilaaniem i zwykły dysk. Podpinasz to do zewnetrznego portu sata w urządzeniu czy kompie, zgrywasz wszystko co masz zgrać, odpinasz, zawijasz w folie aluminiową czy woreczek antystatyczny i kładziesz do szafy na kolejny rok itp.
Dalej -"po co mi serwer mam jeden komputer". Na przykład po to, by nie włączać kompa tylko po to by słuchać muzyki czy oglądać film, skoro Twoje urządzenia w domu obsługują DNLA. Zresztą, możesz używać wtedy takie serwera zarówno właśnie jako DNLA jak i najzwyczajniejszy lokalny zasób sieciowy o ile player w telewizorze potrafi korzystać z lokalnej sieci.
Kolejna zaleta - możesz korzystać z tego serwera jako swojego domowego backupu i prywatnej chmury (taki prywatny dropbox).
Jako backup, możesz sobie tak to wszystko ustawić, że mając odpowiedni program (jest cała masa darmowych) cokolwiek sobie zgrasz na lapka, np. piszesz cos tam w wordzie czy robisz powerpointa do szkoły - automatycznie replikuje się na serwer. Gdyby nagle padł Ci komp, pożyczasz od koleżanki i masz dalej dostęp do swoich dokumentów czy fotek.
Prywatna chmura - jest jeszcze fajniejsza, choć nie do wszystkiego się nadaje - ale masz dostep do swoich dokumentów zawsze i wszędzie, zakładając, ze masz czynne połączenie w domu i np. na komórce, lapku, tablecie. Jedziesz na wakacje na Wyspy Kanaryjskie, robisz fajne unikalne zdjęcia. W hotelu podpinasz kompa do netu i zgrywasz sobie na wszelki wypadek z karty z aparatu i idziesz spać. Kradną Ci aparat, a laptop gdzieś zaginał na lotnisku. Ani zdjęć, alni sprzętu. A one są już w domu. CHociaż coś. Do tego te pudełka maja funkcje np. galerii zdjęć, możesz komuś podać adres by sobie obejrzał bez przesyłania mailem. Itd. itp. milion możliwości.
Oczywiście, wszystkich nie wykorzystasz, bo np. nie będziesz miała potrzeby stawiania włąsnego serwera www (choćby do nauki czegoś tam czy testowania własnej strony), czy serwera pocztowego.
Konfiguracja - wszystko przez WWW. Czasem trzeba oczywiście mieć ciut większe pojęcie, ale w tych maszynach nazwijmy to bardziej domowych - jest to naprawdę dobrze zrobione, jest chyba nawet demo na żywo o ile pamiętam.
Ogólnie - rozróżnienia na multimedia i archiwum - bo ja wiem, czy jest sensowne? Przez lata swój serwer efixowy miałem na zwykły dysku ATA, a o ile strona nie miała jakiś specjalnych wejść to forum nap...ło non stop. Tysiace zapytań do bazy danych i dysk cały czas pracował przez lata. Te systemu są naprawdę mało awaryjne. Jak padnie - to padnie, i tak musisz robić gdzieś kopie na nośnikach dodatkowych koniec końców.
Słowem - Synology jest milion razy praktyczniejsze, pod warunkiem, że a) nie musisz tego nosić b) poświęcisz trochę czasu na zaprzyjaźnienie, a nie tylko on/off wetkaj wtyczkę USB.

Odpowiedz
Ło matkooo... pojechaliście na całego:)
Jak ja mam to wszystko przełożyć sobie z polskiego na nasze, ale dobrze...

Kolejny zestaw pytań:

Mateusz:
Odnośnie routera - jest to Sagemcom F@st 2704 i ma wejście USB. Nie mam pojęcia czy jest odpowiedni pod DLNA (chociaż podobno ją obsługuje - sprawdziłam w instrukcji), czy powinnam kupić inny, lepszy. Jeżeli masz jakieś rady, to jestem otwarta na propozycje.
Co do systemu - Windows 7 64-bit.
I dalej... Nie jestem pewna czy dobrze Cię zrozumiałam: mam już w komputerze utworzoną grupę domową z hasłem. Ja jej nie tworzyłam, chyba powstała przy instalacji systemu, nie wiem. W każdym razie istnieje. W tej chwili TV jej nie widzi. Czyli powinnam teraz skonfigurować DLNA w telewizorze, tak? Wtedy będzie już widoczna z automatu. Tak to działa? Potem podłączając do routera przez USB, jakikolwiek dysk, mój TV będzie go widział? W panasonicu ustawienie tego DLNA jest trochę skomplikowane, przynajmniej dla mnie. Muszę to na spokojnie przeczytać.
I kolejna rzecz - co to znaczy udostępnione przeze mnie pliki? Mam to gdzieś ustawić?
A i jeszcze jedno - ewentualna konfiguracja DLNA - mam to zrobić na wszystkich odbiornikach, czy wystarczy na jednym?

Macieju:
Powiem tak... Powoli zaczynam się przekonywać do zakupu tego sprzętu, ale mam jeszcze kilka pytań.
Po pierwsze - jaki powinnam dokupić dysk - 3TB czy 4TB? Bo są tu rozbieżności.
Na tych stronach jest mowa o dysku max 4TB
http://sklep.synologic.pl/synology-ds112j-p-1.html
http://www.synology.com/pl-pl/products/spec/DS112j

Natomiast tutaj - mówi się o 3TB
http://www.synologic.pl/dysk-sieciowy-ds112j.php
W podręczniku szybkiej instalacji do DS112j na stronie 14, też jest mowa o dysku do 3TB.
Możesz się do tego odnieść? Bo nie wiem jak mam interpretować te dane.

Po drugie - jaki model dysku dokupić, żeby był odpowiedni do tego urządzenia i jednocześnie w rozsądnej cenie:) No powiedzmy - maksymalnie do 600 zł. (Chyba nie za nisko?)
Może coś podpowiesz i zaproponujesz z 2, 3 modele? Ja kompletnie nie mam rozeznania w tym temacie.

Kolejna sprawa. Jak podłączyć to urządzenie do sieci? Bezpośrednio czy przez ups-a, żeby nie było problemu w razie braku prądu? Niestety tu gdzie mieszkam, często mamy nagłe spadki napięcia i wyłączenia energii.

I wreszcie... co to znaczy "możesz używać wtedy takie serwera zarówno właśnie jako DNLA jak i najzwyczajniejszy lokalny zasób sieciowy o ile player w telewizorze potrafi korzystać z lokalnej sieci." Można to jakoś sprawdzić?

To na razie tyle:)
Jak pojawi się coś nowego, to będę Was męczyć na nowo:)
Odpowiedz
Grupa domowa - jeśli masz ustawioną na komputerze, oraz wybierając połączenie internetowe wybrałaś "DOM" a nie "publiczny"... to po włączeniu komputera, jak odpalisz TV, i uruchomisz DLNA, to TV (pewnie trzeba coś w nim skonfigurować, aby podpiąć do grupy domowej) - powinnaś zobaczyć wszystkie udostępnione dokumenty (audio/ video/ foto). Domyślnie są to te, które masz w bibliotece w windowsie (nawet nie musisz kopiować do jakiegoś folderu, tylko wystarczy kliknąć na folder PPM -> umieść w bibliotece -> wybierasz Dokumenty/Muzyka/Obraz/Wideo.

Twój Router - sprawdzę w wolnej chwili, czy USB obsługuje serwer plików, czy tylko PrintPort (możliwość podpięcia drukarki - przez co będzie udostępniona dla całej grupy domowej, a więc można drukować z KAŻDEGO komputera, podpiętego do grupy domowej - swoją drogą też dobra opcja, ale jak się ma kilka komputerów w domu).

Macieju, przepraszam, że wtrącę swoje krakowskie trzy grosze... ale sam się jakiś czas temu zastanawiałem nad serwerem plików NAS. Fajna opcja, jak się ma dużo dysków i chce się z nich korzystać np. laptopem. Długo nad tym myślałem, i możliwe, że przyjdzie na to czas (pomijam kwestię cenową, bo wiadomo - jak mus, to mus). Ale w tym przypadku nie widzę sensownego zastosowania. Kupowanie NAS na jeden dysk? Dwa razy taniej wyjdzie zwykły dysk na USB (tyle że te zwykle są "green" - ale o tym żaden producent nie informuje) + router z serwerem plików USB. Ba... nawet jako zwykły USB 3.0 zapitala szybko i nie widzę sensu pakowania się w NAS (przy jednym HDD).
Co do macierzy itd... Ok. wiem, że to bezpieczne i dane zdublowane... ale czy Wam się kiedyś zepsuł dysk tak bez zapowiedzi? Buncha nie pytam o zdanie, bo jemu to nawet renderowania wyjebuje bez konkretnego powodu (tzn. powód jest zawsze ten sam, ale zostawmy jego przypadek, bo wyraźnie wychodzi poza granicę trzech sigma...).
Zawsze dostajesz informację o kondycji dysku, jeśli coś z nim nie tak.

Od lat używam zwykłych HDD. Surówkę trzymam na jednym. Pliki do montażu - na innym. Rendery - na jeszcze innym... itd.
Mam w swoich zbiorach nawet taki green. Fakt - do montażu się nie nadaje, ale do trzymania surówki, backupów, archiwum - jak najbardziej. Transfer średni na ten dysk: 100-115Mbps. Dla porównania - ten sam plik kopiowany na dysk WD Black: 145Mbps, a dysk WD Red: 120Mbps.

Wiadomo, że podpinając dysk przez USB 3.0 można się spodziewać transferu rzędu 75Mbps no może w porywach do 100Mbps (przynajmniej taki transfer mam na Seagate flex 2.5"). Ale podpinając NAS jakie prędkości wyciśniesz? Nie sądzę, aby były lepsze...
Jeśli zaś porównywalne, to wywalanie 1000zł tylko po to, żeby mieć dysk cały czas dostępny w sieci domowej (szczególnie, że ma się jeden komputer + ewentualnie TV)... jakoś mnie to nie przekonuje, ale chętnie posłucham jakiegoś argumentu "za", bo (jak już pisałem) - sam się kiedyś do tego przymierzałem i jeszcze się zastanawiam (tylko ja myślałem o takim NAS na 4HDD).

Jeśli zamieszałem, to przepraszam, ale też chcę jakieś wnioski wyciągnąć z tej dyskusji :)
Odpowiedz
Hmm argument za... Jasne, ze przenośny dysk na USB wyjdzie taniej niż NAS. Dlatego go póki co nie mam. Za to w robocie używam zarówno takich małych Sinology na użytek wydziału jak i "wielkich" serwerów plikowych które obsługują całą firmę. Wygodę korzystania z tego a z dysku na usb porównałbym do różnicy miedzy garażem a plandeką/pokrowcem na samochód. Zasadniczo chroni równie dobrze a jest o niebo tańsze, do tego możesz wszędzie ze sobą zabrać w bagażniku. Natomiast zakres użyteczności jest skrajnie różny. Siłą Synology, Qnapa i innych NASów jest oprogramowanie i dostępne funkcje. Pisałem o tym poprzednio. Płacisz za komfort, wygodę i poniekąd bezpieczeństwo. Nawet z jednym dyskiem, jest to dużo bezpieczniejsze, niż noszony w kieszeni dysk na usb.
Co do transferów - jeżeli masz odpowiednio szybko infrastrukturę sieciową (wszystkie elementy, router, karty w kompie itd.) to to zwyczajnie popierdala na 100 Mbit. No prawie. A jak masz sieć gigabitową to jeszcze szybciej.
Nikita nie chce tego sprzętu do montażu, tylko do skłądowania archiwum jak i oglądania filmów czy słuchania piosenek. Bez oglądania się na router itd.

Teraz Nikita:
Dysk - dysk możesz maksymalnie kupić taki, jak oficjalnie proponuje producent. Jeśli proponuje maks 4TB to kup 4. Czasem zależy to od wersji elektroniki w środku i oprogramowania.
Jaki model - jeżeli już inwestujesz tyle pieniędzy w NAS, to warto i w odpowiedni dysk, przeznaczony do pracy w takich urządzeniach.
Np. któryś z tych: http://www.komputronik.pl/category/12909...C5%22.html
Niekoniecznie w Komputroniku bo jest drogi, ale któryś właśnie dedykowanych do NAS.
Osobiście kupiłbym któregoś WD, tak jak mówiłem, z serii RED.
DNLA - to działa mniej więcej tak, że na urządzenia X odpalasz serwer DNLA. W przypadku windows jest to np. Windows Media Center o ile pamietam, ale można też użyć programu innego producenta. Wtedy dowolne urządzenie obsługujące tę funkcję (o ile ma włączoną) automatycznie znajdzie sobie w sieci taki serwer (czy to Twojego lapka, czy to NASa) i wyswietli to, co tam pozwoliłaś używać.
W wielu wypadkach taki serwer DNLA potrafi w locie przekodowywać materiały tak, by np. telewizor je odtworzył jeśli nie zna kodeka). Przynajmniej w teorii, bo nie zawsze starcza mocy na takie bajery.
I to jest jedna metoda ogladania filmów czy słuchania muzyki.
Druga to jak wspomniałem serwer plików, czyli wskazujesz (używając zwyczajnie przeglądarki) że ten czy tamten katalog np. z filmami ma być dostępny). Wtedy jeżeli telewizor czy cokolwiek innego w ogóle potrafi korzystać z sieci lokalnej, to zwyczajnie zobaczysz swojego kompa czy NASa i katalogi do których masz dostęp. Jakby zdalny dysk. Ale czy tv będzie potrafil odtworzyć film cz fotkę - to już inna sprawa.
Dyskusja jest raczej teoretyczna, ponieważ wiekszość w miarę nowych tv radzi sobie z tym całkiem nieźle.

Odpowiedz
No i mam kolejne pytania...
Witam

Rozglądając się za dyskiem do serwera Synology, znalazłam chyba dobrą alternatywę odnośnie zakupu dysku do backup-ów. Mówię tu o WD My Cloud WDBCTL0040HWT (sieciowy dysk zewnętrzny):
http://www.wdc.com/pl/products/products.aspx?id=1140

Wydaje mi się, że ma wszystko to o czym pisze Maciej, czyli służy z przeznaczenia, do robienia backup-ów i pracuje w sieci, ma prywatną chmurę, itp. Można go również wykorzystać do magazynowania multimediów i do ich oglądania, jak zrozumiałam, w sieci.
Nie trzeba - chyba - włączać komputera, żeby obejrzeć film. W instrukcji jest napisane, że "urządzenie umożliwia strumieniową transmisję zdjęć, muzyki i wideo do domowych urządzeń DLNA oraz odtwarzania muzyki w urządzeniach zgodnych z iTunes."
Z tego co doczytałam w instrukcji, można do niego również podłączyć inny dysk.

Poza tym przemawia do mnie fakt, że instalacja i konfiguracja tego sprzętu jest dużo prostsza, niż serwera synology DS112j. Przynajmniej tak mi się wydaje na pierwszy rzut oka, po przejrzeniu instrukcji do obu urządzeń.
Mam tu tylko jedno pytanie czy można ten dysk sieciowy podłączyć nie bezpośrednio do gniazda, tylko do ups-a (chodzi o częste spadki napięcia u mnie w domu). Czy może ma on wbudowane coś, co zabezpiecza przed takimi skokami i nie trzeba podpinać do niego upsa? Żadnej informacji na ten temat w instrukcji nie znalazłam.
Może coś wiecie na ten temat?

Urządzenie obsługuje też DLNA, co też byłoby przydatne w moim przypadku. Funkcjonalność, wydaje mi się bardzo zbliżona do synology. No chyba, że jest inaczej, to prosiłabym o informacje na ten temat.
No i koszt sprzętu niższy. Jak tak sobie uczciwie policzyłam, to serwer Synology plus do tego dysk kosztowałby mnie w sumie 1400 zł (serwer 589 i dysk 4TB - 759 zł). Ceny ze sklepu synology.
Natomiast dysk WD My Cloud to 800-900 zł.

Jest jeszcze jedna rzecz, którą chciałabym wyjaśnić, mianowicie:
(12-05-2013, 0:57)efix napisał(a):  Chmura - jest usługą, wiąże się odpowiednio szybki internetem, żeby miało sens (a upload zwykle jest mizerny w Polsce) oraz abonamentem samej usługi. Więc odpada.

W instrukcji do WD My Cloud jest napisane, że po utworzeniu chmury osobistej i zalogowaniu się, dysk WD będzie widoczny jako dysk lokalny i nie ma tu żadnych opłat abonamentowych związanych z usługą w chmurze. Dobrze to zrozumiałam?
Druga rzecz - szybkość internetu, o której pisze Maciej, mająca wpływ na tę usługę.
Mam stałe łącze Neostrady o prędkości 20GB, w odległości 100m od centrali. Czy powinnam się spodziewać jakiś problemów z przesyłaniem danych przy takich parametrach?

Generalnie wydaje mi się, ten dysk, to też fajna sprawa i może warto by było w niego zainwestować.
Co o tym sądzicie?
Odpowiedz