Pełne wyposażenie
Witam serdecznie, jest to mój pierwszy post, lecz proszę o potraktowanie mnie poważnie, potrzebuje pomocy w doborze sprzętu dla osoby, która chce nagrywać filmy głównie w standardowych pomieszczeniach wielkości domu, czasem hale.

Moja lista, którą zaraz zobaczycie, jest goła, bo nie jest sprecyzowana, ale dlatego zwracam się o pomoc do Was.

2x Canon Mark 5 d - długo szukałem, dobrej kamery poniżej 2000 euro nie znalazłem, nikon odpadł w przedbiegu, gdyż canon go miażdży w tej klasie cenowej, to jest niemalże pewne, chyba, że Wy zasiejecie we mnie ziarnko niepewności.
gimbal - zależy mi, by spełniał swoją funkcję, ażeby nie było widać głupiego efektu płynięcia, który często występuje (chyba, że to wina operatora, nie wiem, nie znam się)
Stedi Cam - zastanawiam się jaki, czy na szelkach, czy na drągu/żyroskopie
Follow Focus - płynna zmiana focusa blisko rączek stedi/gimbala
Tripod - chyba najmniejszy problem, ponieważ zależy mi na mobilnych zdjęciach, nie kręceniu z miejsca.
Żuraw - nie mam pojęcia, zależy mi, by sięgał na wysokość do 4-6 metrów
Mikrofon Kierunkowy - nie mam pojęcia
matte box - nie mam pojęcia
Base plate - nie mam pojęcia
monitorek - nie mam pojęcia

Z góry przepraszam, za wszelkie gafy, jakich pewnie dużo w moim poście, ale do świąt nie mam czasu dla siebie, aby szperać w internecie w poszukiwaniu sprzętu i porównywaniu jaki jest najlepszy w swojej klasie.
Wiem, że na tym forum jest wielu amatorów, ale wiem również, że jest tu kilku prawdziwych profesjonalistów.

Pozdrawiam serdecznie.
Odpowiedz
Widzę, że piszesz spoza naszych granic, podpowiedz ludziom o jakim budżecie mówimy i gdzie chcesz kupować.
Doprecyzuj co masz na myśli pisząc "gimbal" a co "stedicam" (na szelkach - to rozumiem, chodzi Ci prawdopodobnie o bodymount, ale na jakim drągu?).

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Budżet to około 8-10k euro, kupować będę ze sklepów typu amazon, alibaba, jaki zwykłych stacjonarnych.

Bodymount obowiązkowo, jest to dla mnie najważniejsza rzecz jaki follow focus.

Gimbal do kręcenia ujęć 'Quadrocopterem' oraz krótkich ujęć blisko ziemi.

@Najważniejszy jest dla mnie DOBÓR sprzętu, bo tego się wzięło tyle, że nie nadążam lurkować w internecie.

Sprzęt główny, jest wybrany, Canon EOS 5D Mark III, chyba, że polecicie jakąś zajebistą kamerę... nie wiem jak się ma do tego kamera Black Magic Production Camera
Ale jak mówiłem, kamera to pikuś, najstraszniejsze tematy to
Światło
Dźwięk
Filtry
Matt Box

Kurde, tego tyle jest, że gubię się w tym wszystkim totalnie.

Sypnę teraz linkiem jakimś, mam nadzieje, że to nie łamie regulaminu:

http://www.recstudio.sk/

Czy umiałbyś po jego produkcjach stwierdzić, jaki musi posiadać sprzęt? Stworzyć jakąś listę? Bo ja np. widzę na zdjęciach czego potrzebuje, ale nie mogę znaleźć nazw tych specjalistycznych przedmiotów.

Jeśli potrzebujesz jakichś detali, pisz. Dziękuję za chęć pomocy!
Odpowiedz
A slidera elektrycznego brać nie chcesz?
I jakiegoś GoPro Hero 3 do tego zestawu?
Fajnie, że Gimbala chcesz. To bardzo ciekawy wynalazek.
Widzę też że niezły budżet masz. Z takim to sama frajda robić zakupy.
Odpowiedz
Z wyposażeniem dosyć szeroko poszedłeś/poszłaś, powiedz jeszcze, co chcesz robić docelowo. Do lwiej części zastosowań DSLR w zupełności starczy, czasem aż nadto. Jak chcesz się bawić w "filmowe" kamery, czyli Blackmagica czy nawet REDa, to pytanie, czy skórka jest warta wyprawki i czy nie byłby to przerost formy nad treścią.
Wymieniłeś tu w zasadzie sprzęt potrzebny na planie - mam nadzieję, że w kosztach uwzględniasz, ze trzeba będzie ten materiał gdzieś przechowywać, obrabiać, archiwizować - czyli choćby porządny serwer NAS na gigabitowych kartach (z gigabitową infrastrukura sieciową) itp.
Zastanów się, czy dobrze rozkładasz wydatki. W tej chwili chcesz kupić masę dosyć drogie i skomplikowanego sprzętu - stabilizatory, gimbale, krany, wózki (dolly), slajdery - zakładam, że będziesz używał tego na tyle często, że warto mieć swoje. W większości przypadków takie rzeczy się zwykle wynajmuje, nie opłaca się mieć swoich. Dobre kosztuję kupę kasy, tanie... hmm to już różnie. Czasem lepiej samemu zrobić...
W ogóle swoje zakupy zacząłbym od kupna świateł. To jest absolutne podstawa dobrych zdjęć i na tym się najczęściej ludzie przejeżdżają. I jest to jeden z droższych zakupów.
Ale inne światła będziesz kupował do reporterki (w tym wesel), inne do fabuły, teledysków itd. Weźmy choćby światła typu kinoflo - wersja "pro" zaczynamy rozmowę od ok. 1000 euro. Wersja "ślubna, zbliżona w funkcjonalności" ok. 150 euro. Pytanie - co Ci naprawdę potrzebne, na ile liczy się prestiż. Czy możesz pozwolić sobie na męczenie się i kombinację z korekcją koloru, czy inwestujesz w coś, co trzyma temperaturę barwową.
Kolejny element - to optyka aparatu lub kamery. Od niej w dużej mierze zależeć będzie jakość i komfort Twojej pracy. Jasny, dobrej klasy obiektyw automatycznie oznaczą mniejsze zapotrzebowanie na światło, lepszy obraz.
Dźwięk? No ale co chcesz nagrywać? Raz będziesz potrzebował jakiś na kamerę, drugi raz na tyczce, trzeci krawatowy, czwarty dookólny itp. Oczywiście, nie musisz mieć wszystkiego na raz, ale na początek musisz się zastanowić, który będzie optymalny.
Kran, steadicam, gimbal - ten sprzęt dobiera pod kamerę. Nie weźmiesz ogromnego steadicama dla lekkiej kamerki. Dlatego zwykle lepiej wypożyczać w zależności od potrzeb.
Jeżeli steadicam - to jeżeli serio chcesz się tym bawić (jeszcze z bodymountem!) to do takiego czegoś zwykle wykupuje się szkolenie, ew. ćwiczy sie samemu. Samo urządzenie nie da Ci jakieś powalajacych efektów, jeżeli nie będziesz potrafić użyć.

Słowem - mocno się zastanów czym chcesz filmować uwzględniając koszt obiektywów. Potem kup światła.
Dopiero potem zacznij się zastanawiać nad gadżetami.
Mattebox? Filtry? Na upartego mattebox zrobisz sobie sam, filtry - no ok, ale jakie, do czego? BArdzie potrzebne będą Ci filtry (np. Lee) na światła, ewentualnie w porywach szary połówkowy.
Statyw - znowu - do jakiej kamery i do czego? Dobry statyw to ciężki statyw. Dobry statyw, to statyw z dobrej klasy głowicą olejową.
Ale ciężki statyw jest np. ciężki w przenoszeniu.
Monitorek - no OK, ale jaki, do czego? Do podglądu na planie? Do przypięcia jako podgląd do DSLR?
Follow focus "blisko gimbala czy stedi" - no to albo rybka albo pipka. Jak coś wisi na stabilizatorze czy gimbalu (zakładam, że pisząc o gimbalu masz na myśli urzadzenie elektryczne a nie po prostu przegub na tym czy innym stabilizatorze) to się raczej nie macha focusem.

Odpowiedz
Na jednym wypadzie będą 2 osoby, jedna video, druga foto/video. Większość kręcona na żywca, bez dubli.

Chcę mieć swój sprzęt, póki co potrzebuje wszystkiego aby móc używać go w:

Barach, restauracjach , gdzie jest słabe światło, będzie potrzebna częsta zmiana focusa, duża mobilność
Na Targach, wyższe niż bary, stąd potrzeba żurawia, ze światłem różnie, płynny focus też potrzebny
Wesela, Chrzciny, Komunie - to pewnie wiesz, jakie rzeczy są potrzebne

Podałem tam wyżej te rec studio sk, potrzeba mi sprzętu, aby kręcić takie ujęcia.

Wybrałem Canon EOS 5D Mark III, ponieważ jeden będzie służył do zdjęć i filmów a drugi tylko do filmów, a nie chcę brać kamery i aparatu, żeby nie było różnicy w video. (Chyba, że Efix, albo inna osoba ma jakiś lepszy pomysł)
Odpowiedz
Pinto, Walerka, Mateuszszar i paru innych niewymienionych - odezwijcie się, to pytanie głównie do Was! :)

Odpowiedz
Post miał być w dziale o sprzęcie, ale coś mi przeszkodziło, więc znalazł się tutaj...

Jeśli można spytać, efix, czym Ty się zajmujesz?
Uderzyć do w/w osób na PW, czy poczekać, aż odezwą się same?
Odpowiedz
(11-27-2013, 19:31)efix napisał(a):  Pinto, Walerka, Mateuszszar i paru innych niewymienionych - odezwijcie się, to pytanie głównie do Was! :)

A co tu się odzywać. Jedno co przychodzi mi do głowy to pytanie do velClara, czy wybór padł na sprzęt z doświadczenia już nabytego z pracy ze sprzętem, czy jesteś "teoretykiem internetowym" bez pojęcia o możliwościach tego sprzętu jak i jego obsłudze?
Odpowiedz
Ubogi sprzęt który posiadam już mi nie starcza, mam większe ambicje, oczywiste jest, że od razu nie będę wykorzystywał 100% sprzętu, no ale żeby się nauczyć trzeba mieć na czym się uczyć. (???)

Poza tym, jeśli masz pojęcie o tym, co mnie interesuje i masz dobrą wolę, żeby mi pomóc, to co Ci szkodzi napisać jaki sprzęt potrzebuje? Jak wtopie kasę to moja strata.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości