AVCHD – zapis bez rekompresji – parę pytań...
Witam, właśnie bawię się wersją Trial programiku Vegas Pro 9c – aby przetestować działanie możliwości zapisu pliku wynikowego bez rekompresji materiału wejściowego. Funkcja działa – zapis trwa bardzo szybko i wyświetla się zamiast podglądu napis: „No recompression needed”. Jednakże po wgłębieniu się w funkcję pojawiły się problemy:

Problem 1

- Plik wejściowy o bitrate 24 Mb/s. Zapis możliwy jest przy AVCHD max 16 Mb/s (ręczne wpisanie wartości nie wprowadza zmin – jest 16Mb/s). Co dziwne plik wynikowy ma identyczną wielkość jak plik wejściowy. Jak to jest naprawdę? Czy plik wynikowy mimo zmniejszonego teoretycznie bitrate, co wykazuje np. Mediainfo - nie jest wierną kopią oryginału? Czy gdyby faktycznie zmniejszył się bitrate – nie zmniejszyła by się za tym waga pliku? I czy zmiana bitrate nie wiązałaby się mimo wszystko z rekompresją. której w moim przypadku nie ma?

Oryginał
Plik wynikowy

Problem 2

- Załóżmy że mamy materiał o czasie trwania 1 minuta. Powiedzmy, że między 20 a 30 sekundą dodajemy jakiś efekt (10 sekund). Do 20 sekundy mam „No recompression needed”, a później niestety aż do samego końca materiału jest zapis z rekompresją, mimo, że efekt trwał tylko 10 sekund. Czy po zakończeniu efektu program nie powinien zapisywać dalszej, niezmienionej części materiału bez rekompresji? Może mam coś źle ustawione?
Odpowiedz
Ad 2
Sprawdź dokładnie czy coś nie wrzuciłeś, po tych 10 s efektu, bo nie powinno kompresować, bez potrzeby.
Odpowiedz
Najgorsze jest to, ze naprawde nic nie ma. Dla przykładu tworze nowa ścieżke video i tam dodaje powiedzmy 10 sekund szachownicy, pozniej tworze kolejna sciezke video i tam dodaje np 3 sekundy czarnego tla. Od momentu tla trwa do samego konca rekompresja. Ale co jeszcze gorsze - zauwazylem na przykladzie dluzszego video (jeden zaimportowany plik okolo 3 minuty). Do okolo 60% jest bez rekompresji, a potem sobie ladnie zaczyna rekompresowac... Nie wiem juz co o tym myslec... Czy aby wersja Trial nie ma takich celowych ograniczeń...?
Odpowiedz
Sprawdziłem u mnie i wszystko jest ok, po filtrze dalej idzie bez kompresji. Nie mam pojęcia co nie tak jest u Ciebie, może ktoś z trialem sprawdzi jak u niego jest.
Odpowiedz
Wygląda to na specyficzną sytuację związaną z kompresją tego konkretnego pliku - być może program nie mógł podpasować reszty danych do strumienia i rekompresuje wszystko. Spróbuj (jako eksperyment) najpierw wyrenderować plik cały AVCHD z rekompresją (np. podbijając kontrast) a potem wrzucić go jako materiał wejściowy i zmontować podobnie jak piszesz - aby sprawdzić czy tak samo będzie się zachowywał z plikami, które sam wyrenderował.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
Zrobiłem jak radził kolega vm-rexor. Na całym pliku zastosowałem efekt, po czym renderowałem go do pliku wynikowego. Następnie plik ten wczytałem jako plik wejściowy i zastosowałem po jego środku 3 sekundowy efekt. Niestety efekt się skończył a video do samego końca jest rekompresowane. Nie wiem co jest... Może to faktycznie wina wersji Trial. Ma ktoś może triala, zeby to sprawdzić? Bo raczej wątpię w winę kodeków, itd...
Odpowiedz
Z tym, że wersja TRIAL nie ma żadnych innych ograniczeń oprócz takich, że można z niej korzystać tylko i wyłącznie przez 30 dni.
Nie udzielam odpowiedzi na PW.
Odpowiedz
No to co może być tego powodem? Że nawet nie działa dobrze z wyprodukowanym przez siebie materiałem video? Reinstalacja nic nie dała. Zainstaluje jeszcze dziś Vegasa na drugim komputerze i zobaczę czy też będzie taki problem.
Odpowiedz
Najgorsze jest jeszcze to, że program instalowałem na 3 komputerach (wersję 32 i 64 bitową) i wszędzie jest to samo. Czyli po zakończonym efekcie, program rekompresuje materiał do samego końca.
Odpowiedz
Ja osobiście mało mam do czynienia z AVCHD, a nie chcę Cię w błąd wprowadzać. Może poszukaj na jakiś forach poświęconych tylko temu formatowi :/
Nie udzielam odpowiedzi na PW.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości