Test kodeków - prośba o trochę pracy
Dla wszystkich, którzy chcieliby dołożyć trochę swojej pracy ku pożytkowi wszystkich.
Zrobiłem mały test i wyrenderowałem testowy 15 sekundowy kawałek 720p/25fps na 5 różnych sposobów. W związku z tym, że Youtube w zależności od urządzenia które żąda strumienia wideo daj różne strumienie wideo (także w różnych kodekach!), chciałbym, żebyście dokonali subiektywnej oceny na różnych przeglądarkach oraz np. na komórkach czy tabletach. Odpowiedź widziałbym jako taką tabelę, zgodnie z zasadą miejsce 1 - najlepsza jakość, miejsce 5 najgorsza jakość. W przypadku miejsc równorzędnych - wpisać takie same miejsce:

Firefox:
KodekABCDE
Miejsce dla 720p
Miejsce dla 480p
Miejsce dla 360p

I tak dla danej przeglądarki, tabletu, telefonu itp. Oglądać proszę w YT a nie w okienku w forum.

Już w tej chwili widzę, że z bliżej nieznanych przeczy YT np. w kodeku A nie zrobiło trybu 360, ale może to kwestia przetwarzania i za jakiś czas się pojawi. Za jakiś czas napiszę, jakich kodeków użyłem, ale teraz celowo nie chcę podawać, byście się nie sugerowali.

Edit: zapomniałem linków :)

A:

B:

C:

D:

E:

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Chętnie bym pomógł ale mam takie pytanko, czy po niedawnych zmianach na YT też nie macie do wyboru rozdzielczości 480p?
Odpowiedz
U mnie widać 480. Widzę nawet, że 360 się pojawiło tam, gdzie go wcześniej nie było.

Odpowiedz
@Huodini: mamy... (załącznik)

@efix: Sprawdzałem tylko 720p. Ja nie widzę różnicy (IE11 win8.1). Na telefonie też (xperia p). Jak dla mnie - wszystkie są bardzo dobrej jakości jak na yt.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Z internetu korzystam tylko na komputerze stacjonarnym: IE11, Nightly, Chrome. Jedyna różnica która rzuca mi się w oczy, to inne poziomy video w D. Jeśli są jakieś inne różnice, to takie małe, że moje sito percepcji nie wychwytuje ich:)
Odpowiedz
W 720 Zasadniczo będzie OK, ale ludzie najbardziej płaczą, że w 360 ch... wygląda.
Zwracajcie uwagę na cieniowanie i banding, na makrobloki itp.

Odpowiedz
A kto używa 360?:)
Odpowiedz
Ciekawe, czy odezwie się któryś z tych twórców gameplayów, którym pomagamy ustawiać rendery, bo wujowo wyglądają, ale jak trzeba pomóc i chociaż ocenić, to sobie pewnie przypomnieli, że zadanie na piątek trzeba odrobić... ;)
Odpowiedz
Pinto, gdybym nie mia kupy pytań na priva i nie przewijały się przez forum pytania "co zrobić, by w 360 wyglądały zajebiście" to bym nie robił eksperymentów.
Ogólnie temat jest bardzo ciekawy, bo jak mówiłem, to nie jest tak, że wrzucamy plik na YT, on go przerabia na h264 i szlus. Taki plik jest konwertowany na wiele różnych formatów i podawany w zależności od tego, jak "przedstawi" się urządzenie. Inne plik dostanie pecet, inny starsza komórka.
Do tego to, co wrzucamy na YT w momencie kiedy YT coś tam zmienia, np. wprowadzany jest bardziej optymalny kodek, wszystko jest konwertowane ponownie z naszego źródła. Przynajmniej tak ćwierkają ptaki. Dlatego istotne jest, by dawać materiał wejściowy możliwie najlepszej klasy i zgodny ze standardami, z "czerwonymi księgami" (czy białymi, nie pamiętam) danego formatu.

Odpowiedz
A więc tak co do yotube to, jak byście nie przygotowali filmu to zawsze go przekoduje - nie tak jak kiedyś było że odpowiednio plik przygotowany nie był kodowany w originale tylko był kodowany do mniejszych rozdziałek. Tak że zasada jest jedna im lepsza jakość oryginału tym lepszy film po wrzuceniu na yt. Co do widoczności wyboru jakości filmu. to zależna jest czy oglądacie go we Flash-u, czy w html5 jeśli jest dostępny. W html5 jest mniejszy wybór jakości i nie wszystkie filmy są w nim odtwarzane (te starsze nie). No i rzecz najważniejsza w najnowszych wersjach wtyczek strasznie tnie filmy ( np u mnie w firefox-sie nie da się oglądać) dlatego warto użyć starszej wersji flash player-a i jeszcze dobrze wyłączyć hardwer-owe wspomaganie we wtyczce.
Odpowiedz