Sony Vegas samoczynne ściszanie się dźwięku
Witam uprzejmie!
W programie Sony Vegas Studio 12 na osi czasu leży klip video z dźwiękiem i równolegle z nim klip dźwiękowy - muzyka.
Kiedy w klipie video nastąpi skok natężenia dźwięku (np. postać na ekranie coś głośno powie) następuje chwilowe ściszenie muzyki - mniej więcej tak, jak można to usłyszeć w radiu, kiedy odezwanie się spikera automatycznie ścisza muzykę (kiedy spiker przestaje mówić muzyka znów wraca do poziomu wyjściowego co daje paskudny efekt) - to samo dzieje się w moim filmie.
Na etapie montażu - w podglądzie - tego nie ma; tam muzyka ma cały czas jednakowe natężenie; opisany efekt pojawia się dopiero w zrenderowanym filmie.
Jak można temu zaradzić?
Pozdrawiam
- Jacek
Odpowiedz
bez względu na format do którego renderujesz?
Bo jeśli chodzi np. o AC3, to występuje taka opcja po zaznaczeniu "auto gain control"

Druga sprawa - czy oby na pewno głośność jest ustawiona poprawnie (nie pojawiają się przestery - wskaźnik wysterowania sumy audio nie zapala czerwonej kontrolki informującej o przesterach)?
Odpowiedz
Dzięki za zainteresowani i szybką odpowiedź!
O przesterowaniu też myślałem: ono rzeczywiście było ale zrobiłem próbkę z odpowiednio obniżonym poziomem dźwięku na obu ścieżkach audio i to nic nie dało...
Renderuję do AVCHD 1920x1080-50i.
W opcjach AUDIO jest tak:
Format audio: Dolby Digital AC-3 Studio (nie ma możliwości wybrania czegokolwiek innego). Opcję Automatyczna kontrola wzmocnienia (mam wersję polską programu) "odptaszyłem" już wczoraj w trakcie prób po nieudanym renderowaniu.
Tryb kodowania audio: 2/0 (L,R) - tu są inne opcje do wybrania, ale nie wiem czy mogłyby mieć jakiś wpływ na omawiany problem.

Dodane: godz.13.04
Cały czas robię próby w temacie...
Chyba jednak wychodzi na to, że winne było przesterowanie. W ostatniej próbce jaką zrobiłem, w podglądzie montażu nie było przesterowania i po zrenderowaniu jest OK.

Dodane: godz. 19.50
Jednak opisany efekt występuje - choć w mniejszym stopniu - przy każdym gwałtownym skoku natężenia dźwięku na ścieżce audio klipu video; również jeśli zadba się o uniknięcie przesterowania dźwięku na etapie edycji...
Odpowiedz
Udało mi się w końcu rzecz całą wyjaśnić, a skoro rozpocząłem ten wątek, więc pozwolę sobie rzecz opisać – być może komuś, kiedyś się to wyjaśnienie przyda.

Do odtwarzania używam Windows Media Player 12 i problem utkwił w jego ustawieniach dźwięku.

Okienko tych ustawień można (na przykład, bo jest kilka sposobów "dojścia" do niego) wywołać klikając prawym przyciskiem myszki w oknie odtwarzania, i w rozwiniętym w ten sposób menu menu przejść do:
Ulepszenia > Ustawienia dźwięku Dolby Digital.
Zostanie wyświetlone okno z następującymi opcjami:
  • Normalny – zmniejsza zakres audio całej zawartości Dolby Digital aby zapewnić cichsze odtwarzanie.
  • Noc – zmniejsza zakres audio całej zawartości Dolby Digital i zwiększa głośność dialogów, aby zapewnić cichsze odtwarzanie zoptymalizowane z myślą o komputerach przenośnych,
  • Kino domowe – zwiększa zakres dynamiczny całej zawartości Dolby Digital, aby zapewnić najlepsze wrażenia podczas odtwarzania.

Ustawienia: pierwsze i trzecie dają normalne odtwarzanie, natomiast w ustawieniu drugim pojawia się opisany przeze mnie efekt.

Pozdrawiam!
-Jacek
Odpowiedz