Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odszumianie (pomoc w projekcie)
Hej. Chciałem poprosić o poradę na odszumianie nagrań. Może macie jakiś swój sposób, który daje naprawdę dobre efekty? Używam do tego, jak mi się zdaje, najlepszego narzędzia. Ja zawsze odszumiam tak:

1) wyrównuję ścieżki audio programem LEVELATOR. Wszystko po to aby były równe i nie było "raz cichszych" a raz "głośniejszych" momentów w nagraniu. Tak to wygląda:
[Obrazek: 4yhj.png]
To jest u góry i na dole to samo audio. Na dole tylko wyrównane, u góry przed wyrównaniem poziomów.

2) uruchamiam Adobe Audytion i w nim odszumiam. Zaznaczam fragment na linii czasu w którym słychać specjalnie nagrany "sam szum". Następnie udaję się do punktu "2" by go "schwytać". Potem idę do punktu "3" gdzie już suwakami dokonuję właściwego odszumiania.
[Obrazek: y724.png]

I po co ja to właściwie piszę? Ponieważ nigdy nie jestem zadowolony z efektów. Obojętnie od tego ile czasu na tym posiedzę i jakkolwiek nie pogmyram suwakami to dźwięk momentami brzmi jak ze studni bądź jak z metalowej rury. Może tego nie słychać w moich filmach ale to przez fakt podkładu - leci cichutki podkład muzyczny, a głośniej leci ten odszumiony fragment. I przez ten zabieg to nie jest tak odczuwalne. Natomiast jeśli mam w filmie pokazać wyłącznie samo audio bez podkładu muzycznego, to słychać wtedy to wyraźnie. Chciałbym się zapytać jakim sposobem mogę sobie ładnie odszumić materiał? Będę wdzięczny jeśli podzielicie się ze mną własną, dobrą, sprawdzoną metodą, która daje dobre rezultaty.
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
Mój sposób, który zawsze używam jest bardzo prosty, do tego darmowy.
1. Pobieramy AudaCity

2. Importujemy tam nasz dźwięk
[Obrazek: 6bXlrxc.png]

3. Zaznaczamy moment, w którym jest sam szum.
[Obrazek: C2XzNHX.png]

4. Efekty na górnej belce/usuwanie szumu
[Obrazek: ENSGjUo.png]

5. Pozyskujemy profil szumu
[Obrazek: YCHDdMl.png]

6. Ctrl + A aby zaznaczyć cały dźwięk. Znowu efekty/usuwanie szumu

7. Mniej/więcej takie same ustawienia jakie ja mam (wydaje mi się, że są najlepsze), tylko czym mamy głośniejszy szum, tym więcej ustawiamy dB w redukcji szumu.
[Obrazek: 8xXQpG8.png]

8. Jeśli dźwięk wydaje się być zbyt pusty, bo np. był bardzo głośny szum, to wchodzimy w efekty/korekcja graficzna i dole w wybierz krzywą wybieramy "Bass boost", jeśli szumu nie wykluczmy do końca w poprzednim punkcie, to teraz może się tutaj jakiś lekki pojawić.
[Obrazek: wVdKfQq.png]

Mam nadzieję, że pomogłem. Ja zawsze tej metody używam, i się sprawdza ;)
Odpowiedz
chyba nigdy idealnie nie da się wyizolować szumów. ja używam edisona z fl studio. do wokalu nadaje się idealnie.
Odpowiedz
Jako że zajmuje sie bardziej tworzeniem muzyki to znam ten problem dosc dobrze..

Trzeba zacząć od tego, skąd sie bierze szum? Czy tak nagrywa kamera, czy dogrywalismy sciezke lektora, PODGłOSILISMY ją i słyszymy szum.
Jezeli tak nagrywa kamera to za duzo nie zrobimy z tym, chyba ze mamy mozliwosc zwiekszenia/zmniejszenia czulosci mikrofonu. W przypadku nagrywania lektorów trzeba zadbac aby nagrywana sciezka byla odpowiednio glosna. Wtedy nie ma potrzeby podgłaszania i unikamy pojawienia się szumu..

Co do szumu.
sprawa z tym wygląda tak, ze usuwa sie górne pasmo, czyli stosując wtyczke odszumiania do całej scieżki obcinamy szum nie tylko w momencie ciszy, ale tez gdy leci piosenka (czy tez sciezka lektorska).
Nie jest koniecznym używanie odpowiednich wtyczek, ponieważ podobny efekt mozemy uzyskać za pomocą zwykłego korektora.
Spróbuj włączyc nagraną sciezke i powoli obcinać najwyższą częstotliwość. Efekt taki sam.

Innym sposobem na lekką redukcję szumu jest użycie kompresora. Kompresor powoduje przepuszczanie dźwięku przy ustalonym poziomie dB - tak w skrócie.
W tym wypadku mając ścieżkę lektorską, słychać szum gdy lektor milczy. Ustawiamy odpowiednio kompresor i mamy cisze. szum będzie występował tylko w momencie mówienia lektora. Nie tracimy jakosci glosu, a jesli slychac szum, to wracamy do korektora lub odszumiacza, ale stosujemy go delikatnie.
Odpowiedz
No ale wtedy, jak dobrze rozumiem, to ucina nam wyrazy. Częśto tak też miałęm, że jak za bardzo odszumiłem to mi wyciszało początek lub koniec wypowiadanego zdania.
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
trzeba delikatnie ustawiac kompresor ;) bo to narzędzie nie sluzy do odszumiania, ale daje taki efekt w przypadku ciszy w nagraniu ;)
Odpowiedz
Pod warunkiem że kompresor w początkowym etapie jest ustawiony jako bramka. Wówczas powstanie najnormalniejsza bramka szumów.
Odpowiedz
Efekt metalowej rury jak mówisz to rezultat zbyt dużego odszumienia - filtrowane są również naturalne "szumy". Popróbuj zmniejszyć siłę filtru. Inna kwestia jest taka, że nie ma jednej uniwersalnej metody na odszumienie nagrania, a co więcej czasem jest to niemożliwe, głównie w mocno zaszumionych nagraniach.
Odpowiedz
Ucinają słowa i wraz z redukcją szumu gubi się czytelność nagrania. Kiedyś miałem ten program z jakiejś gazety w okrojonej wersji. Dawniej można też było korzystać z dobrego pluginu waves'a chyba robiła to firma H2o. Teraz próbowałem pluginów z Samplitude, ale też trochę lipa. Potrzebuję czasami odszumić nagrania z plenerów, ale jest tego na tyle mało, że zrzuciłem to na firmę z której jestem zadowolony. Jak  będzie więcej to pewnie wrócę do sony, bo nie będzie się opłacało wydawać kasy...
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości