Vegas zaskakuje w przypadku czcionek
Czemu nie mogę wstawić kursora w środku tekstu aby nowe litery jakie wpiszę automatycznie przybierały czcionkę jaka już została wybrana?

Mam napis. Chce coś dopisać w tej samej czcionce. Wstawiam więc kursor w środek jakiejś i chcę pisać. A wtedy program zmienia mi czcionkę. No co za głupota.

U was też tak jest?

[Obrazek: a1VptvE.png]
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
W takich wypadkach staję się coraz bardziej przychylny subkulturze applowców. Oni po prostu klikają i mają, nie muszą wiedzieć, nie muszą myśleć. I może to dobrze.
Bunch, jest tak:
1. Sony T&T ma błędy i czasem robi różne rzeczy,
2. Czcionki to też programy komputerowe (skrypty w sumie...) które też mają błędy, wystarczy jakaś pomyłka w jednej z tablic opisujących czcionkę,
3. Takie zachowanie zależy od tego, co ustalił programista. W Wordzie też Ci się tak potrafi zrobić. Są programy/wtyczki, gdzie format jest nadawany na całość tekstu i nie zrobisz np. jeden literki innej. Są takie, gdzie można oformatować dany znak. W kodzie jest to zapisywane powiedzmy jak w htmlu - jak chcesz zrobi powiedzmy kursywe to w kodzie strony masz:
Kod:
<i>Jakiś tam pochyły tekst</i>

co oczywiście daje Jakiś tam pochyły tekst. Tu tekst ma podobne znaczniki, i jak zaczyna wstrzeliwywać się w środek tekstu to czasem po prostu robi się bałagan. Dlatego ja zawsze w takich wypadkach najpierw usuwam wszelkie formatowanie (jak nie mam od razu narzędzia we wtyczce to po prostu przeklejam przez notatnik).
Nigdy nie masz pewności, że nawet jak usuniesz tekst backspacem i zaczniesz go pisać od nowa nie zostaną gdzieś jakieś wiszące znaki sterujące i będą robić śmietnik.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
No dobrze, czyli po Twojej wypowiedzi mam rozumieć, iż to jest spowodowane winą autorów czcionek?
I że w przypadku jednej zadziała a w przypadku innej nie? Weź przeleć sobie nawet i te domyślne z Vegasa, spróbuj coś dopisać. Zobaczysz jak jest.
Odpowiedz
Nie, nie do końca. Większość czcionek robionych przez domorosłych typografów i dostępna w za free w necie ma wady i stąd się biorą czasem totalnie nieprzewidywalne zachowania programów w SPECYFICZNYCH przypadkach.
Natomiast to, co się dzieje w konkretnym programie zależy od tego, co sobie ustalił programista. To, czy się podoba to co ustalił + ewentualne błędy czy źle pomyślany algorytm to zupełnie inna sprawa. Tobie może to przeszkadzać, dla mnie jest sprawą czwartorzędną i w zasadzie niezauważalną, ale wynika to z moich przyzwyczajeń. Pracując przy wydawaniu książek (skład i łamanie) jedną z pierwszych czynności jaką się robiło niemal automatycznie było wywalenie z tekstu wejściowego wszelkiego formatowania i doprowadzenie go do postaci czystego TXT. Dopiero potem nadawało się odpowiednie style.
I tak pracuję też dziś w wordzie i wszelkich innych podobnych programach.
Ty tak nie robisz, oczekujesz czego innego, po prostu. Nie mówię, że to źle.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz