Problem z SV przy zapisie bezpośrednim na DVD
Drodzy forumowicze, chciałbym uzyskac podpowiedź w temacie bezpośredniego nagrywania na DVD z SV.

Tak na początek witam wszystkich jest to mój pierwszy dziewiczy post :) na tym forum.

W jednym zdaniu. Mam 37 wiosen i prosiłbym o wyrozumiałość ponieważ swój poziom w tematyce filmowej oceniam na podstawowy jak równiez w SV i ogólnie informatycznej . ( przynajmniej tak mi sie wydaje ;) )

Mój problem polega na tym że przy próbie bezpośredniego zapisu z SV na dysk DVD przy krótkim materiale zapisze mi bez problemu a przy długich filmach często na poziomie 25-75 % wywala mi system tzn SV zawiesza się i tzreba go od nowa uruchamiać. Wszystkie pliki w projekcie są z Sony A99 i A77 czyli AVCHD 1080 50i ( czasami 25p ) a audio mp3 . Raz udalo mi się zapisać 1h projekt przy ustawieniach SV 1440x1080,50i, upper a ustawienia do zapisu DVD 720x576 25p. Dodam ze pracuje na SV PRO 12 . Jeżeli ktoś mógłby mi pomóc będę bardzo wdzięczny
Odpowiedz
To nie jest dobra metoda. Można, owszem, jakieś projekty 40-50 minut na standardową płytę. Ale szacowana przez Vegasa wartość jest tylko orientacyjna. Rób render normalnie do mpeg2 korzystając z szablonu DVD (zapraszam na moją stronę i lektury forum) i rób płytę korzystając czy to z DVD Architecta, czy jakiegos innego softu.
Jak render zacina się wciąż w tym samym miejscu, sprawdź materiał wejściowy, czy masz odpowiednia ilość wolnego dysku na pliki tymczasowe oraz wynikowy obraz.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
(10-16-2013, 12:54)efix napisał(a):  To nie jest dobra metoda. Można, owszem, jakieś projekty 40-50 minut na standardową płytę. Ale szacowana przez Vegasa wartość jest tylko orientacyjna. Rób render normalnie do mpeg2 korzystając z szablonu DVD (zapraszam na moją stronę i lektury forum) i rób płytę korzystając czy to z DVD Architecta, czy jakiegos innego softu.
Jak render zacina się wciąż w tym samym miejscu, sprawdź materiał wejściowy, czy masz odpowiednia ilość wolnego dysku na pliki tymczasowe oraz wynikowy obraz.

Przyznam szczerze że na początku tak też próbowałem. Chiałem kupic Sony DVD architect i działać. Niestety po próbach Renderowania kończyło się to na poziomie 10-20%. Przeczytałem mnóstwo postów i przejrzałem ogrom tutoriali ale sposób bezpośredniego zapisu na płyty wydał mi sie uzasadniony i jest tak zadawalajacy jakościowo że obiektywnie patrząc nie widze zbyt wielkiej różnicy z materiałem HD z BD a co za tym idzie w podrasowywaniu materiału w architect. Wiem że pewnie wiele osób powie mi żebym kupił sobie okulary ale obraz DVD jest naprawdę super bezpośrednio z SV bez pomocy architecta przynajmniej z plikami z Sony A99 i C.Z obiektywami

Jeżeli chodzi o render to nie zacina sie w tym samym miejscu i to jest największy problem bo pewnie usunął bym wadliwe pliki.
MIejsce sprawdzałem i jest go na tyle . Dzisiaj puszke zaniosłem do "serwisantów IT " żeby przetestowali system . Zobaczymy co powiedzą. Zastanawia mnie tylko w tym wszystkim dlaczego od tygodnia wszystkie próby konczyły sie na różnym poziomie renderu a ten jeden jedyny raz ( wczoraj ) wszystko zapisało sie zadziwiająco ładnie na plycie DVD. Trochę jestem już skołowany tą sytuacją i stąd zapytanie na tym forum.
Proszę mi powiedzieć czy są jakies specjalne ustawienia dla bezpośredniego zapisu na płytach żeby SV sie nie zacinał ?
A kolejne pytanie czy ktoś ma do sprzedania w jezyku polskim książke z instrukcją obsługi do Sony Vegas Pro 12
Odpowiedz
Nie do końca rozumiem - to chcesz robić płytę DVD czy HD?
Jakim podrasowaniu w Architect? Jeżeli poprawnie zrobisz plik to Architect nie powinien go tykać w żaden sposób.
Nie ma jakiś specjalnych ustawień, a przynajmniej nic mi nie przychodzi do głowy, musisz mieć dobrze utrzymany system, wystarczająca ilość miejsca na dysku no i oczywiście odpowiednio silny komp.
Książka do Vegasa po polsku - o ile wiem nie istnieje. Jest polska wersja Vegas Studio i parę firm oferuje tutoriale wideo.

Odpowiedz
hehe efix chodziło mi tu tylko o porównanie ;) . Po prostu film który udało mi sie zapisać wczoraj na DVD był tak czysty i wyrażny prawie "JAK HD na BD " ;) w każdym razie mega zadowalający.

Mam pytanie związane jeszcze z tym programem SDA . Piszesz " Jeżeli poprawnie zrobisz plik to Architect nie powinien go tykać w żaden sposób " to dlaczego nie wypluwać bezpośrednio z SV w takim razie ?

Pisze dlatego bo nie miałem do czynienia jeszcze z tym programem i szukam argumentów przemawiających za kupnem i korzystaniem z niego. Co on w takim układzie dokładnie robi ? Przepraszam za być może przedszkolne pytanie ale ... ( skoro juz rozmawiamy ) :)

Z instrukcją w PL wiem że nie ma ale po prostu myślałem że ktoś na tym forum być może takową posiada ( przez kogoś z Was np. zapisaną ) i może sprzedać ;) a wtedy nie męczyłbym forumowiczów o słabych nerwach swoimi prostymi pytaniami
Odpowiedz
DVD Architect (i parę innych programów) służy do masteringu płyty DVD i ew. Blu-ray. Czyli robisz menu, napisy jak trzeba, chaptery, pare ścieżek dźwiekowych i wszystkie inne bajery mniej lub bardziej potrzebne.
Dodatkowo jeżeli plik który dostarczyłeś z jakiś powodów nie spełnia wymogów standardu DVD (lub np. za duży dla danej płyty) jest ponownie przeliczany.
Jeżeli robisz płytę DVD wprost w Vegasie, zasadniczo nie masz wpływu na cokolwiek, dostajesz produkt który masz wetkać w napęd i po prostu ma grać. Vegas postara się dobrać w miarę najbardziej optymalne wartości, by wiekopomne dzieło użytkownika upchać na płytce.
Ale nie zawsze w ten sposób uzyskasz taki efekt, jakiego byś oczekiwał. Dlatego zwykle osobno renderuje się obraz dostosowując ustawienia encodera (czy wręcz można zastosować frameserving i skierować do innego zewnetrznego programu), osobno dźwięk (np. raz 5.1 i drugi - stereo) itd.
Oczywiście opcja "naciśnij i zrób płyte" też się bardzo przydaje, choćby jak przyjdzie sąsiad i męczy żeby my zrobić DVD z jego plików z komórki a nawet placka nie przyniesie... :)

Odpowiedz
ok wszystko zrozumiałe :) Dziękuje efix . Zapraszam w ramach rekompensaty na szklaneczke Jack.D

Odebrałem własnie puszkę od "speców" i rzekoma cała przyczyna była w przegrzewaniu się procka przez ilość kurzu i słabej wentylacji tudzież chłodzenia. Właśnie się renderuje i zobaczymy czy to faktycznie miało takie znaczenie i było przyczyną
Odpowiedz
Mogło mieć jak najbardziej, bo rendering żyłuje procesor. Tyle, że w przypadku przegrzania procka najczęstszym objawem jest nie tyle zwis programu co bluescreen albo wręcz wyłączenie się kompa.

Odpowiedz
hmmm jednak nagrał. Troche nie chce mi sie wierzyć że przez coś takiego mógł być taki problem ale renderuje sie kolejny film więc za niedługo się okaże czy to był tylko przypdaek z tym pierwszym czy faktycznie wina przegrzewania sie procka i słabej jak to nazwali "cyrkulacji powietrza" .
Generalnie dołożyli 2 małe wiatraczki i odkurzyli środek

pojawił mi się dzisiaj bład c0000005 po zmianie z dynamic ram na 0 licznika mało nie urwało przy render-e . Generalnie dzieki panowie ze w wielu postach mozna tak cenne wskazówki wyłapac a co najwazniejsze prawdziwe ( bo na innych forach róznie to bywa :( )!!!
Odpowiedz