Odbudowa kolumn stereo
Cześć
Chciałbym wam zaprezentować jak odbudowałem sobie małe kolumny.
Od dziecka coś majstrowałem przy tych kolumnach ale i tak wszystko wychodziło na minus :p
Przez około 3 lata leżały sobie na strychu aż do pewnego dnia.
Ogólnie miały zostać tylko oklejone ale jak już robić to trochę lepiej żeby później nie żałować :)

Natchnieniem to tej budowy była muzyka typu Dubstep :D
Jak waszym okiem, dobrze zostały zrobione? Rogi wyszły słabo bo brawie wszystkie były po obijane a nie do końca udało mi się je dobudować.
Odpowiedz
Kolumny się nie robi 'na oko', tylko obliczając objętość na pidstawie mocy i częstotliwości rezonansowej (o ile dobrze pamiętam).
Czy dobrze widzę, że front jest tekturowy?
Odpowiedz
Obejrzałeś chodziarz wideo? Ja nie budowałem od podstaw tylko: oczyściłem, wszystkie otwory zalepiłem, uszczelniłem, wytłumiłem i oblepiłem folią, a z frontu jest mata bitumiczna. (wcześniej była tektura maskująca)
Jedynie co wiem to że litraż się zgadza.
Odpowiedz
nie oglądałem, bo czytałem Tapatalkiem...
Ok już widziałem...
Schowek na kota oczywiście rządzi :)

Co do samych kolumn, to zastanawiają mnie dwie rzeczy?
- dlaczego zaślepiłeś otwór bass reflex? Czy efekt z zamkniętym otworem jest lepszy (podczas obliczania obudowy uwzględnia się średnicę oraz długość tunelu - o ile występuje), ale Ty zmieniłeś głośniki na inne, o innych parametrach, więc całe obliczenia szlag trafił... co nie oznacza, że brzmienie jest gorsze - oczywiście... (z nagrania niewiele można wysłyszeć... ciekawe, jak brzmią w rzeczywistości);
- skąd pomysł, na odwrotny montaż głośników? Jeśli brzmiały lepiej, to sprawdź, czy nie popitoliłeś fazy (odpowiednio podpiąłeś "+" i "-" do głośnika). Od tego bardzo dużo zależy - szczególnie słyszalne w basie...

Litraż się zgadza, ale głośnik jest inny... więc już się nie zgadza ;) Powtarzam... nie oznacza to, że jest zmiana na niekorzyść.. może być lepiej...
Odpowiedz
(10-05-2013, 0:07)mateuszszar napisał(a):  - dlaczego zaślepiłeś otwór bass reflex? Czy efekt z zamkniętym otworem jest lepszy
Jak dla mnie efekt jest zdecydowanie lepszy niż z BR, no i z głośnika można więcej wycisnąć (ma mniejsze drgania w porównaniu do bass reflexu)
Jednak kształt tej budowy jest pewnie nie poprawny, ale i tak jest lepiej.

(10-05-2013, 0:07)mateuszszar napisał(a):  skąd pomysł, na odwrotny montaż głośników? Jeśli brzmiały lepiej, to sprawdź, czy nie popitoliłeś fazy (odpowiednio podpiąłeś "+" i "-" do głośnika). Od tego bardzo dużo zależy - szczególnie słyszalne w basie...
Odwroty montaż tylko ze względów estetycznych, wolałem widzieć magnes niż pomalowane sprejem membrany. Fazy + - miałem dobrze podłączone, sprawdzałem po 2 razy

Szczerze to wzorowałem się na subwooferach samochodowych,
pewnie wiesz, a jak nie to poczytaj o zaletach obudowy zamkniętej.
Odpowiedz
(10-05-2013, 9:41)RaF02 napisał(a):  Szczerze to wzorowałem się na subwooferach samochodowych,
pewnie wiesz, a jak nie to poczytaj o zaletach obudowy zamkniętej.

:) myślę że w temacie kolumn niewiele się zmieniło od czasów gdy je robiłem (subwoofer też kiedyś zrobiłem - kumplowi do samochodu). Wszystko było oczywiście liczone i odpowiednio dobrane. O różnicy obudowy otwartej i zamkniętej też wiem. I przy poprawnie wyliczonej uzyskasz niższy dół właśnie za pomocą dobrze dobranego Bass reflexu. Ale o tym pewnie wiesz.

Obudowa tak na szybko - jest dobra wtedy, gdy dźwięk jest zdecydowanie lepszy niż głośnika wyciagnietego z obudowy.
Jeśli nie słyszałeś różnicy gdy głośnik był odwrócony, to zaczynam mieć wątpliwości co do brzmienia Twoich kolumn. ;)
Odpowiedz
(10-05-2013, 10:41)mateuszszar napisał(a):  Jeśli nie słyszałeś różnicy gdy głośnik był odwrócony, to zaczynam mieć wątpliwości co do brzmienia Twoich kolumn. ;)
A ja gdzieś wspomniałem że nie było różnicy? :]
oczywiście różnica była i to nie mała, w skrócie to jak by grana muzyka miała bardzo słany bitrate przy odwróconym głośniku
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości