Ustawienia projektu - kilka pytań
Witam serdecznie. Pracuję jakiś czas w Vegasie lecz nadal nie ogarniam do końca jak sądzę podstawowej rzeczy. Mianowicie znaczenia "Project Properties". Oprę swoje pytanie na takim oto przykładzie. Mam materiał nagrany aparatem Canon 70D w 1920x1080 i tworzę nagranie z myślą o wypaleniu płyty z materiałem w standardzie PAL Widescreen. I teraz nie wiem czy ustawienia projektu mają być takie jak materiał wejściowy, czy też może takie jak wyjściowy?
Odpowiedz
Dobre pytanie... pomyślmy...
Znasz się na fotografii? Pewnie tak, skoro kręcisz lustrzanką.

Więc jeśli obrabiasz zdjęcie, to ustawiasz w Photoshopie od razu w właściwościach zmniejszasz rozdzielczość do 800Xx600 - bo zdjęcie trafi ma stronę www... czy jednak obrabiasz w oryginalnej jakości a później dopiero pomniejszasz? ;)

Nie musisz odpowiadać.
Ale jako potwierdzenie dopiszę jeszcze jedną rzecz.

W photoshopie, przy pomniejszaniu zdjęć możesz wybrać metodę pomniejszania (jest kilka - jak zapewne wiesz). W jednej - pixele będą lekko uśredniane/rozmywane(kolor - oczywiście), żeby nie dostać "ząbków", a w innej - nadmiarowe pixele będą po prostu opuszczane - przez co obraz będzie ostry a linie poszarpane...
Vegas sam w sobie nie ma za wiele metod skalowania. Ale pracując w oryginalnej rozdzielczość masz możliwość zmontowany film wrzucić do innego programu, choćby do takiego, który obsługuję skalowanie za pomocą metody "Lanczos"... co - jak poszukasz w internecie - daje dużo lepsze rezultaty jakościowe...
Odpowiedz
Dziękuję, za rzeczowe wyjaśnienie kwestii. W 100% moje wątpliwości zostały rozwiane. Serdecznie pozdrawiam.
Odpowiedz
Jak można to ja mam pytanie niejako związane z tym tematem. Ustawienia projektu mają wpływ na to jak nasz materiał ostatecznie będzie wyglądał? Czy może ustawienia projektu a ustawienia renderingu to dwie różne sprawy niezależne od siebie?
Odpowiedz
Mają, nie dopisuj się do cudzych wątków.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Logicznie patrząc - jakby nie miało wpływu, to by tego nie było.
Odpowiedz