Kolejny problem z renderem. Migający obraz
Witam, mam problem z Vegasem 12 Pro a mianowicie migia im obraz po wyrenderowaniu videłło :/ Ktoś ma jakiś pomysł? Nie wiem co podać jako info więc mówicie co potrzeba :) W aktualnym teledysku jest to nawet do przyjęcia bo fajnie wyszło, ale akurat klimat taki jest a co jak bd disco polo? To lipa będzie ;x Obraz miga że w sensie są przebitki z innych fragmentów w danym momencie. Dzięki za wszelką pomoc :)
Odpowiedz
Masz najnowszą wersję dwunastki?
Jakie pliki wejściowe?
Jak renderujesz?
Jakie filtry (pluginy)?
Sprzęt (CPU, GPU)?
Używasz akceleracji GPU?
Odpowiedz
Wersja Build 367 12 Pro.
Pliki wejściowe:
Wysokość klatki 1080
Szerokość 1920
Szybkość danych 30722kb/s
Całkowita szybkość transmisji bitów 30852kb/s
Szybkość klatek 59 klatek na sekundę
Renderuję tak:
-Wbijam sobie w Render As i wybieram format Sony MXF (*.mxf)
- wybieram HD EX 1920x1080-24p
- następnie Customize Template...
- zmieniam Frame rate na 25.000 i okej
- przyciskam Render i czekam aż się zrobi.
Efekty:
-na sumę nic nie mam
-używam na dwóch ścieżkach track motion
-na jednej jest dźwięk
-a na drugiej jest pocięte w różne kawałki wideo
Sprzęt:
-AMD Phenom x2 3.2 Ghz ( odblokowane dodatkowe dwa rdzenie co daje = AMD Phenom x4 x955 3.2 BE
-2 x 2 GB RAM - GoodRam 1333 Mhz
-GeForce 9800 GT 256 bit 512 MB
-Nowy WD Green 500 GB 7200 rpm/min
Co to akceleracja GPU? :O
Odpowiedz
Więc w skrócie robisz tak:
- wrzucasz pliki 59 klatki/sekundę
- projekt ustawiasz 25 klatek/sekundę
- renderujesz 24 klatki/sekundę.

Widzisz w tym sens?

Jak Twoje pliki mają 59,94 (dokładnie), to możesz ustawić projekt 29,97 i tak samo renderować. Dodatkowo dla wszystkich plików na timeline zaznacz w właściwościach "disable resample" (można to zrobić hurtowo - na forum był o tym temat).

Zasada ogólna jest taka, żeby nie stosować wymiennie różnych klatek na sekundę. Swoją drogą musi Ci wychodzić niezłe mydło po takim ustawieniu i renderingu... Pełno ghostów...
Odpowiedz
Dobra, projekt miałem na 29.97 jak mówiłeś a co do mydła i ghostów to o to mi chodziło. Czyli po zmianie wskazanych błędów powinno to zniknąć?
Odpowiedz
nie błędów, tylko trzeba zaznaczyć "disable resample" dla wszystkich klipów, których klatkaż nie zgadza się z ustawieniami projektu.

Działa to tak:
Domyślnie, jak ustawisz projekt 29.97 a pliki wejściowe mają 59.94 (dokładnie dwa razy więcej klatek), to vegas każde kolejne dwie klatki filmu źródłowego zapisuje w postaci jednej klatki projektu - a więc i w renderze. Wszystko jest przeliczane (co wymaga mocy obliczeniowej oraz czasu). A w efekcie dostajemy zamydlony obraz z tzw duchami (ghostami).
Jak zaznaczysz w każdym klipie "disable resample", to vegas nie będzie dodawał do siebie dwóch kolejnych klatek materiału źródłowego w celu stworzenia jednej klatki projektu, tylko będzie zapisywał/wyświetlał co drugą klatkę, natomiast pozostałe zostaną pominięte. W ten sposób CPU będzie miało mniej roboty a i obraz będzie się przyjemniej oglądało.

Jest jeszcze jedna opcja - jeśli chcesz stworzyć DVD lub BluRay... (jak wiadomo, standard ten wymaga materiału z przeplotem). Wtedy ustawiasz projekt z przeplotem, w związku z czym render będzie miał 29.97 klatek złożonych z półobrazów o 59.94 fazach - czyli tak, jakby nagrywany był 59.94i...

Jeśli natomiast materiał będzie oglądany na komputerze, albo z pendrive'a czy też wrzucany na YT, pomiń mój poprzedni akapit...
Odpowiedz
A więc zrobiłem jak kazałeś. I dupa, dalej nic.
Łapcie podgląd do tego co się dzieje z tym wideo. Jakieś pomysły?
Odpowiedz
Wiem o co chodzi. Vegas jest po prostu tak zabugowanym programem, że to ta winieta nałożona na ekran powoduje te migotania. Usuń wszystko co zawiera wtapianie a zobaczysz w jaki magiczny sposób wszystko zniknie.

Porada: renderuj na dwa razy. Raz bez winiety, drugi raz nakładając ją na cały klip.
Odpowiedz