jak skonfigurować komputer do pracy z CUDA
Witam jestem nowy na forum. Nigdy jakoś nie potrzebowałem zadawać pytań. Jak coś mnie przystawiło to szukałem odpowiedzi w necie. Vegasem zajmuję się już od dobrych 8 lat.

W sferze DVD i wolnego kompa nie miałem pytań.
Teraz gdy przesiadłem się na kamerę produkującą obraz AVCHD chciałbym umieścić zmontowany film na nosniku BLURAY
W związku z tym proszę o opinie, gdyż nie bardzo mogę znaleźć nic ciekawego na ten temat w necie.

Mój sprzęt to:
Intel® Core ™ i5-3570K CPU 3,40GHz
Ram 16,0GB
System 64 bit windows 7
Grafika GeForce GTX 650Ti
Płyta główna P8Z77-V-LK

Render w vegas wykonuje za pomocą tylko CPU, gdyż zauważyłem, że po zmianie w vegas na wspomaganie GPU CUDA czas renderu jest bardzo zbliżony. Powiedziałbym, że procek sobie z tym nawet lepiej radzi.
Czy to jest normalne ? czy jednak takie zestawienie komponentów i vegas 12 powinno z CUDA dawać lepsze osiągi ?

Dziękuję z góry
Odpowiedz
CUDA jest mocno przereklamowane i akurat jeśli chodzi o Vegasa statystycznie oznacza więcej kłopotów niż pożytku. Jak chcesz szybciej, to i7, płyta z odpowiednim chipsetem i użycie Quicksync.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
czy jako fachowiec mógłbyś udzielić mi odpowiedzi na kilka pytań dotyczących vegasa przez priv ?
Ewentualnie gg: 1470900 bądź telefonicznie ?
Byłbym bardzo wdzięczny.
Odpowiedz
Niechętnie, po to jest forum, wszyscy się uczymy i razem tworzymy bazę wiedzy. Pytaj tutaj, jeśli ktoś zna odpowiedź dostaniesz ją.

Odpowiedz
Spróbuje, może jakoś uda mi się sensownie przedstawić problem.
Posiadam kamerę która produkuje obraz AVCHD 25fps upper field first AVC 1920x1080x12
Ustawienia vegasa to:
Pixel format 8bit
Full-ressolution rendering quality:BEST
Motion blur type: Gaussian
Deinterlaced method:Blend fields

Renderuje na:
sonyAVCHD Audio: 192 Kbps; 48 000 Hz; 24 Bit; Stereo; AC3
Video: 25 fps; 1920x1080 Upper field first; YUV; 20 Mbps
Pixel Aspect Ratio: 1,000

czy właściwy format wybieram ?
oczywiście wszędzie mam wyłączone smart resample
z jakości obrazu jaki uzyskuje po nagraniu na płyte BLURAY jestem zadowolony.
Problemem jest zwolnienie obrazu tej kamery do75% - obraz bardzo drga
Sprawę można trochę załagodzić umieszczając na event reduce interlaced flicker ale to ten na 100% nie rozwiązuje sprawy a jakość obrazu spada drastycznie.

Czuje że gdzieś mam coś namieszane i konflikt ustawień powoduje takie zachowanie.
Dziękuję za ewentualną analizę.
Odpowiedz
Zadając pytanie "czy dobry format wybrał" trzeba zmienić kierunek myślenia. Proces rozpoczynamy od pytania - "po co"? a potem dobieramy parametry. Inne dobierzesz dla BRD inne dla YT.
Jeżeli renderujesz dla Blu-Ray to powinieneś korzystać z szablonów dla BR. Nie jestem pewien, czy dla tego formatu to też obowiązuje, ale np. szablon dla DVD w Vegas to nie jest po prostu zbiór ustawień mpeg2 (przynajmniej z tego co wiem), Vegas ustawie również specyficzne tagi w nagłówku takiego pliku.
Ale poza tym ważne, żebyś raz - nie pomylił kolejności pól, dwa - nie kombinował ustawień które są poza specyfikacją BR. Np. w ostatni (zepsutego nie liczę) build ma nowość w ustawieniach, "number of slices". Jest to ustawienie związane z kompresją .h264 i specyfikacja m.in. BR i też powinno być ustawione właściwie - w tym wypadku na "4". Dlaczego? Bo tak mówi dokumentacja.
Co do zwalniania filmu - no tu czarów nie zrobisz. Najlepszy efekt osiągniesz zwalniając materia 50fps do 25fps, ewentualnie taki jak Twój, czy 50i do 25p - czyli o 50% (2xwolniej). Wszystkie inne wartości to już kombinacja alpejska, trochę szczęścia (zależność o typu ujęcia) a ostatecznie sięganie po narzędzia typu Twixor.

Odpowiedz
ze sposobów prezentacji interesuje mnie tylko plik na pendrivie w formacie na przykład AVC (bo mój TV panasonic) doskonale radzi sobie z takimi plikami oraz płytka BR. Zwolnienie z 25p rzędu 50% niestety nie sprawdza się wcale. Nie da rady takiego filmu oglądać bo tak rwie obrazem. Zastosowanie 75% velocity jest jeszcze do przyjęcia, nie powiem, że rewelacja ale jako tako można to oglądać. Najlepsze efekty daje twixtor i zwolnienie tych 25p o 75%. Jest pewne ale, render zwolenienia generwowanego przez twixtora trwa w nieskończoność. Myślałem że jest szansa jakoś to obejść ale :)
Z przygotowanie pliku do nagrania płytki BR patrzę wiadomo przede wszystkim na to aby architect nie liczył ponownie materiału. Wybierając jako render plik avchd nie robi tego więc to już spory sukces. Zauważyłem że znacząco render u mnie przyśpiesza używając właśnie finalnie AVCHD. Renderując jak radzisz do bluray avc niestety render trwa długo a plik jaki powstaje jest bez audio przez co potem dokładam sobie roboty z generowaniem oddzielnego pliku audio.

Najbardziej interesują mnie te ustawienia
Motion blur type: Gaussian
Deinterlaced method:Blend fields
Oraz ustawienia przeplotu.
Jeżeli mam w ustawieniach projektu UPPER FIELD FIRST, na plikach kamery też pierwotnie jest UPPER FIELD FIRST to potem na renderze finalnych też powinienem ustawić UPPER ?
Odpowiedz
No tak, nie ma audio, bo audio zasadniczo jest czymś oddzielnym na płycie. Dzięki temu mamy np. rożne ścieżki językowe. Ale - skoro Ci nie przelicza i jesteś zadowolony - to spoko.
Motion blur type - w Vegasie MB dotyczy w zasadzie ruchu tylko statycznych obrazów - bitmap, napisów. To sobie dobierasz w zasadzie wg swojego odczucia i potrzeb.
Deinterlace - jeżeli cały czas pracujesz na plikach z przeplotem jak napisałeś - nie ma znaczenia, bo z definicji go nie usuwasz.
Wszystko po drodze musisz mieć tak samo. Jeżeli materiał wejściowy masz upper i decydujesz się pracować na plikach z przelotem to wszystko po drodze oraz render musisz mieć upper. Jak pomylisz - to obraz szarpie i robią się dziwne rzeczy.
Zwolnienie - może opisz jak to robisz. Twixor - zgadza się, nie jest demonem prędkości, ale może Ci ktoś coś podpowie, są tu fani tego programu.
Zwolnienie z materiału 50p i 50i o połowę daje rewelacyjne efekty, jeśli coś Ci szarpie - to coś źle robisz. Poszukaj w różnych wątkach, temat zwalniania obrazu, slo-mo itd. był wałkowany. 25p - no tu nie ma bata, obraz nigdy nie będzie dobra, klatki które chcesz wyświetlić nie istnieją, więc trzeba je dorobić. Do tego służy na przykład Twixor. Bez tego obraz nie będzie płynny, ale nie powinien "szarpać".

Odpowiedz
Zaletą przeliczania z AVCHD do finalnego AVCHD jest to że dla porównania mój komputer AVCHD do mp4 liczy około 4 razy wolniej. 3 godziny materiału przelicza w 11-12 godzin. Oczywiście są na filmie założone efekty, przejścia color correction oraz wyostrzanie.
Z avchd do avchd procesor poprostu liczy klatki i nie zwalnia ani na chwile(patrząc na przebieg klatek filmu w oknie podglądu) jeżeli z avchd przeliczam do mp4 to zasuwa a po chwili staje na dłuższy czas tak jakby coś go zatykało.
Ten sam film z AVCHD na AVCHD 3 godziny przelicza trochę ponad 4 godziny, więc to jest efektem bardzo zadowalającym. Oczywiście mowa o fullHD, bo tylko w takiej rozdzielczości teraz pracuje.
Co do zwolnienia z 50p to zgadza się, posiadam również kamere gopro3, którą w rozdzielczości 1080 nagrywa 50 klatek na sekundę. Zwolnienie z tej kamerki o 50% wygląda bardzo dobrze i płynnie. W sumie to logiczne bo 50klatek i połowa z tego to jest to płynne 25 klatek, które daje efekt płynności.
Fakt najlepsze efekty jeżeli chodzi o zwolnienie obrazu 25p o 75 % daje twixtor.
ustawienia jakie używam:
na pliku zwalnianym oczywiście wyłączam resample
z zakładki VideoFX na plik nakładam Twixtor pro. W ustawieniach twixtora nie zmieniam nic prób Speed% na 75. Cała reszta ustawień jest taka jak default programu.
Na pliku nie zaznaczam reduce deinterlaced flicker
Tak jak pisałem wcześniej, tak użyje twixtora w ten sposób to takie zwolnienie 25p o 75% jest do przejścia tylko ten czas potrzebny na render jest straszny. Bardzo często na przykład przy plenerach pasowało by trochę ( na te 75 %) zwolnić materiał. 3 minutowy plener zrobiony w ten sposób bedzie się przeliczał wieczność. Oczywiście twixtor działa w quality best.

Pytanie jeszcze jedno: jeżeli w jednym projekcie łaczę pliki avchd 25p upper field first z avchd 50p non progresive to jakie powinny być ustawienia w:
projekcie ?
na poszczególnych plikach?
finalnie na render ?

Dziękuję za odpowiedz i dotrwanie do końca posta. Myślę, że jak ktoś na to sensownie odpowie to innym bardzo to będzie przydatne.
Odpowiedz
Witaj Efix, mam pytanie. Czy spotkałeś się kiedyś z następującym problemem ?
Po renderze do AVCHD plik wynikowy jest ok , tak do około 1 minuty, czasem 0.59s, czasem 1.11
Chodzi o to, że podczas odtwarzania takiego pliku na komputerze po upływie tej prawie minuty, zaczyna rwać obrazem ?
Oczywiście nie chodzi tutaj o klatkowanie. Sprawdziłem na różnych plikach, zawsze w okolicach minuty tak się dzieje. Vegasa mam najnowszego. Specjalnie wgrałem by sprawdzić czy to nie problem wersji.

Pozdrawiam
Odpowiedz