jaki bitrate dla AVCHD
Zamierzam sprzedawać część moich filmów w formacie AVCHD przeznaczonych do odtwarzania w komputerze.

Wiadomo że każdy ma inny komputer, a mi zależy na dobrej jakości tych filmów.

Przyjmując że minimum to dual core i film będzie odtwarzany w odtwarzaczu Spash Lite (dobrze radzi sobie z AVCHD), jaką przepływowość wybrać tak aby nie zaniżać za bardzo jakości ale mieć pewność że film odtworzy się płynnie ?

Z 3 kamer dostanę po 25 Mbps z jednej 15Mbps , materiał z wszystkich 4 będzie w jednym filmie..
Odpowiedz
Co za pytanie? Jeśli zależy Ci na jakości to walisz maksymalny jaki można w AVCHD. Nigdy wykonując robotę nie zastanawiam się jaki bitrate tylko jaki mogę maksymalny w zależności od nośnika lub miejsca w jakim będzie umieszczany.
Odpowiedz
Zależy mi żeby to się ludziom odtwarzało be problemów.
Odpowiedz
To im nagraj na DVD-VIDEO! lub BluRay disc!

Od tego są standardy, żeby wg nich robić. Inne wynalazki typu DivX, XviD, MKV, to tylko i wyłącznie formaty, które mogą zadziałać, ale nie muszą.

Wiesz. Jak ktoś będzie miał zrypany komputer, zasyfiony, czy popieprzone kodeki, to nawet standardowa płyta DVD się nie będzie płynnie odtwarzać. To jego problem. Ty robisz tak, jak zostało ustanowione wg normy - wg standardów.
Chcesz kombinować - to kombinuj. Ale gwarancji nie będziesz miał nigdy.

Tak jak pisze walerka - przepływność dostosowujesz do nośnika, żeby wycisnąć najlepszą możliwą jakość (oczywiście w granicach rozsądku).
Odpowiedz
Sytuacja wygląda tak :

Zmieniam kamery na HD nie po to żeby robić znowu DVD (w przypadku tej produkcji) tylko żeby skusić ludzi dobrą jakością nagrania .
BluRay odpada ponieważ za mało ludzi ma odtwarzacze do tych płyt.

Nagrania AVCHD przeznaczone będą do oglądania na kompie (jak ktoś zażyczy sobie to dostanie DVD lub BluRay) .

Zacząłem się więc zastanawiać jak grube te pliki mogę być żeby przeciętny użytkownik dał rade je oglądać.
Myślałem że może jest jakiś próg bitrat'u który uznany jest za bezpieczny dla przeciętnego kompa (nie zasyfionego bo to akurat nie mój problem).

AVCHD będzie dostępne jako plik do ściągnięcia z serwera (to są krótkie filmy 4-15 min).

Cóż, najwyżej znajdę kogoś z dual corem i porobię testów..
Odpowiedz
Myślę, że możesz zrobić tak. Zerżnij z sieci jakąś dobrą, piracką kopię jakiegoś filmu w HD, taki release, który ma dobre oceny jakości obraz itd. Zapewne będzie to mkv.
Pomacaj taki plik Mediainfo i myślę, że odbiorcy będa zadowoleni a film ruszy wszędzie.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Sytuacja się trochę zmieniła i z filmów 8 minutowych zrobiły się 25 minutowe (doszło slow motion).
W związku z tym będę starał się jednak trochę zaoszczędzić na wielkości bitrate'u.

Jakie powinny być proporcje "przeciętnej" przepływowości do maksymalnej przy dynamicznych scenach (pływanie) ?
Przyjmując że wolałbym żeby pliki były nie za duże ale bez skrajnego zaniżania jakości.

Robiłem trochę testów ale przyznam się że nie ogarniam tematu, bo już mi się wszystko pomieszało od tego testowania..
Odpowiedz
I tak w kółko Macieju. Efix napisał co masz zrobić.
Odpowiedz
Pytam o proporcje bitrate'u dla sportowych scen.
Odpowiedz
Nie ma czegoś takiego, jak proporcje bitrate'u dla sportowych scen. Zawsze szukasz "złotego środka" - idziesz na swego rodzaju kompromis, dobierając parametry do jakości.
test. test. jeszcze raz test.

Renderujesz fragmenty (najbardziej charakterystyczne dla swojego filmu) z różnymi parametrami. W nazwie każdego umieszczasz coś, co pozwoli zidentyfikować jakość, bez zaglądania w ten plik specjalnym programem.
Następnie oglądasz - porównujesz - wyciągasz wnioski - poprawiasz - i tak aż do odnalezienia optimum jakość/objętość.

Oczywiście, jeśli masz ograniczone miejsce (płyta DVD, BluRay, PenDrive...), to musisz z założenia ustawić widełki.
Dochodzi jeszcze oczywiście metoda kompresji (jednoprzebiegowa, dwuprzebiegowa)... sposobów jest tyle, że nikt tego nie napisze w krótkim poradniku typu:
- dla filmów z wakacji - 7Mbps
- dla targów samochodowych - 3.5Mbps
- dla skoku z samolotu - 5Mbps
- dla łowienia ryb...
sam widzisz, że to nie ma sensu. ;)
Odpowiedz