Zmiana ustawień w istniejącym projekcie
Witam.
Mam wykonany projekt vegasa w rozdzielczości 1920/1080 50i Chciałbym usunąć z niego przeplot.Mam pytanko. Czy w tym momencie mogę zmienić ustawienia projektu i czy to nie będzie miało wpływu na utratę jakości..?
Proszę o pomoc.
Odpowiedz
1. Możesz
2. Będzie, z definicji.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Będzie miało wpływ, tyle, że po usunięciu przeplotu jakość będzie wyższa. Chyba, że materiał nagrany był z przeplotem, to zwiększysz tylko wagę filmu, a przeplot tak naprawdę i tak zostanie. Tak na mój chłopski rozumek ;)
Odpowiedz
A więc warto doczytać, jak to jest z przeplotem, oraz z usuwaniem (przypominam, że jest kilka metod usuwania przeplotu - sam vegas ma standardowo dwie metory "deinterlacing'u", a można jeszcze za pomocą pluginów...).

Jak doszedłeś do tego, że po usunięciu przeplotu waga będzie większa?
Odpowiedz
(09-02-2013, 16:51)mateuszszar napisał(a):  Jak doszedłeś do tego, że po usunięciu przeplotu waga będzie większa?

Jeszcze nie zna niestety takiego pojęcia jak bitrate.
Odpowiedz
Przepraszam, macie rację. Pomyślałem o usunięciu przeplotu zwyczajnie z ustawień renderowania - wtedy nic się nie zmieni.
Odpowiedz
Zmieni się. Poczytaj o tym przeplocie... ok?

Przeplot, to podzielenie kadru filmu na linie nieparzyste i parzyste, które reprezentują inną fazę ruchu (linie nieparzyste, i parzyste, składające się na jedną pełną klatkę - kadr - nie są upamiętnieniem jednej i tej samej chwili). Dlatego nawet w zapisie jest 50i (pięćdziesiąt faz ruchu - interlaced-przeplatanych).
Dla porównania, materiał z pełnymi klatkami - progresywny, zapisujemy jako 25p.
Więc różnica jest zasadnicza - w materiale z przeplotem masz dwa razy więcej informacji o ruchu, przez co taki film jest "płynniejszy".

Jak usuwamy przeplot, to możemy wybrać metodę.
Jeśli nie wybierzemy, i zapiszemy ten sam film (z przeplotem) jako progresywny, to zrobimy dużo szkody, bo
linie parzyste i nieparzyste będą na jednej klatce, ale nie będzie o tym informacji, więc ZAWSZE będą wyświetlane JEDNOCZEŚNIE, bez możliwości usunięcia przeplotu przez odtwarzacz (w locie)...
Odpowiedz
Dziękuje Pany za odpowiedź.
Spróbuje metody zastosowanej w tym tutorialu

Co sądzicie o tej metodzie?
Odpowiedz
Yyadif jest fajny, ale uprzedzam że lubi się wypieprzyć :)

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Wykonałem wszystkie czynności jak w tutorialu wyżej. Wszystko wyszło dosyć nieźle oprócz jednego. Na jednym z event-ów miałem zaznaczony revers-a czyli odtwarzanie od tyłu, i właśnie na nim występują paski poziome.
Co może być powodem zaistniałej sytuacji? Czyżby wspomiany przez Efix-a Yadif Deinterlace wykłada się czy cóś?
Proszę o podpowiedź co może być przyczyną?
Pozdrawiam Leszek.
Odpowiedz