Renderowanie filmu 3D
Witam!
Mam kamerę TD30VE. Nagrywałem w 3D - działa na bank, bo podpiąłem kamerę do telewizora i wszystko śmiga w 3D. Problem w tym, że nie mam monitora 3D, więc w obróbce działam na ślepo...
Zgrałem to wszystko na komputer, teraz klipy mają format m2ts o właściwościach:
Streams
Video: 00:01:01,880, 25,000 fps interlaced, 1920x1080x12, AVC
Audio 1: 00:01:01,880, 48 000 Hz; 5.1 Surround (stereo downmix), Dolby AC-3
Audio 2: 00:01:01,880, 48 000 Hz; 5.1 Surround, Dolby AC-3

Komputer odtwarza je jako 2D (bo nie mam monitora 3D). Vegas 12 ładnie te pliki czyta i rozpoznaje, ale po wrzuceniu na oś czasu widzę tylko jedną ścieżkę, jakby to było 2D. Czy to vegas sam dla uproszczenia robi z tego jedną ścieżkę, czy to pliki po zgraniu na kompa są już dwuwymiarowe..?

W preferencjach każdego z klipów w vegasie Stereoscopic 3D mode jest wyłączone, ale można włączyć w opcjach:
- pair with next stream
- side by side half albo full
- top bottom half lub full
- line alternate
Co bym nie zmienił, w podglądzie nic się nie zmienia.

W preferencjach całego projektu w Stereoscopic 3D mode mam do wyboru:
- side by side half i full (po zaznaczeniu podgląd dzieli się na pół, jak trzeba)
- top bottom half i full (jak wyżej)
- line alternate (bez zmian w podglądzie)
- checkerboard (bez zmian w podglądzie)
- lefr only (bez zmian w podglądzie)
- right only (bez zmian w podglądzie)
- blend (bez zmian w podglądzie)
- difference (po zaznaczeniu okno podglądu robi się szare)
- 3 opcje anaglyphic - odpadają, bo nie dotyczą mojego tv

Wszystkie Stereoscopic 3D mode na off i ładnie renderuję wersję 2D. Pytanie, co gdzie przestawić, żeby wyszło 3D? Do jakiego formatu renderować 3D? Próbowałem do AVC, ale telewizor tych plików nie widzi.

Przepraszam za głupie pytania, ale w temacie 3D jestem zieloniutki, to mój pierwszy film 3D.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Nikt nie umie mi pomóc, czy pytania są tak idiotycznie naiwne, że nie warto?
Odpowiedz
Kamery 3D nie są tak popularne jak się wydaje. Nie wiem w jakim formacie zapisuje Twoja kamera, czy jako dwa pełne sparowane strumienie, czy jaka np. side-by-side.
To jak ustawisz projekt jeśli chodzi o tryb 3D - nie ma w sumie większego znaczenia. Ustaw sobie side-by-side full na przykład.
Previe ustaw sobie tak, jak jesteś w stanie to obejrzeć. Nie napisałeś, czy masz monitor 3D, ale czy obraz jest 3D najprościej ustawić w anaglif i będziesz widział, czy masz dwa rozsunięte obrazy, czy jeden.
Jeżeli Vegas nie rozpoznał sam, w jak zapisane są pliki, to trzeba mu o tym powiedzieć. Prawdopodobnie musisz ustawić pair with next stream.
Render i obróbka - oooo, to już zależy od wielu czynników, łącznie z wielkością ekranu, na którym będziesz to oglądał.
To już troszkę stary tekst, ale może coś naprowadzi: http://www.efix.pl/archiwum-efix/tutoria...0-pro.html

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Dzięki Dobry Człowieku, w końcu ktoś próbuje pomóc ;)

Zrobiłem, jak radziłeś: zaznaczyłem wszystkie klipy, w ich preferencjach pair with next stream. W podglądzie dałem anaglyphic i chyba mamy niestety jasność... Daję screena z efektem i formatem klipu. Na rozwijanej liście mam jeden strumień video i dwa audio w AC3.

Odpowiedz
Kamera nagrywa 3D w MVC, czyli gdybyś nagrywał w 3D:
- miałbyś w media properties coś takiego:
Video 1: 00:00:23,524, 29,970 fps interlaced, 1920x1080x12, AVC
Video 2: 00:00:23,524, 29,970 fps interlaced, 1920x1080x12, MVC
Audio: 00:00:23,552, 48 000 Hz, 5.1 Surround, Dolby AC-3, Dolby AC-3
- bez ustawionego trybu 3D w "Project Properties" miałbyś dwa videotracki po wrzuceniu filmu na timeline
- przy ustawionym trybie 3D w "Project Properties" miałbyś jednego videotracka, a w "media properties" widziałbyś "pair with next stream"
Wniosek: zdawało Ci się, że nagrywasz w 3D.
Odpowiedz
Wystaw gdzieś jakiś nie za duży plik z tej kamery gdzie jesteś na 100% pewien, że jest w 3D. Jakiego masz Vegasa?

Odpowiedz
Mam Vegasa 12 Pro, na 11 też sprawdzałem - to samo.

Zgodziłbym się, że mi się zdawało, ale na wyświetlaczu kamery przy odtwarzaniu jest 3D i po podpięciu do TV przez HDMI z okularami na facjacie też śmiga jak trzeba...

Tu jest plik prosto z karty - dużo folderów, jak na płycie DVD, pliki są w folderze STREAM:
http://wyslijto.pl/plik/u0thp45hd6
00022.MTS
Po imporcie do Vegasa pojawiają się też takie: nazwa.MTS.sfk0 i nazwa.MTS.sfk1. Nie eksportuję ich, tylko napominam, bo może ma to jakieś znaczenie.

A tu plik zgrany na kompa przez Sony Play Memories:
http://wyslijto.pl/plik/t9z38aoxwq
20130813181337 idziemy.m2ts

W Play Memories na ikonce klipów jest znaczek 3D.

Sprawdzałem klipy zgrane obydwiema metodami, na jedno wychodzi.
Odpowiedz
Klipy chodzą bez problemy, jest 3D.
1. Utwórz nowy projekt jaki tam chcesz, 1080 albo 720,
2. Ustaw w nim tryb 3D - np. SidebySide
3. Dopiero teraz dodawaj pliki do projektu.
4. Podgląd sobie ustaw - albo wg monitora 3D i jego systemu, albo na anaglif jak masz okularki, a jak chcesz pracować na 2D a podgląd na TV mieć 3D, to na drugi monitor/tv ustaw sidebyside half. Zwykle większość TV sobie z tym radzi.
To jest tylko przykład, nie wiem co może Twoja karta i co masz podłączone.

W momencie kiedy wrzucisz ten plik dostaniesz JEDNĄ ścieżkę wideo i 4 kanały audio.

Jak najpierw wrzuciłeś klipy (i dostałeś dwie ścieżki video) a potem przestawiłeś Vegasa na 3D, to czeka cię robota głupiego, czyli zaznaczanie każdej pary plików i stosowanie opcji Pair as steroskopic subclip. Oczywiście tworzą się te subklipy i robią burdel.

Odpowiedz
Zrobiłem dokładnie, jak kazałeś:
1. Utworzyłem nowy projekt 1080,
2. Ustawiłem w nim tryb 3D - SidebySide half
3. Dopiero teraz dodałem pliki do projektu.

I nic się nie zmieniło, ale i tak mnie olśniłeś - dałem identyczne ustawienia 3D w projekcie, podglądzie i właściwościach klipów. I chyba poszło... W ustawieniach projektu mam SidebySide half, to samo w podglądzie - teraz podgląd na jednym jedynym monitorze 2D mam jako jeden obraz (tak normalnie), ale jak to przestawiam na anaglyphic, to wreszcie obraz się rozłazi, czyli chyba 3D gra. Nie wiem, czy rozłazi się w sposób właściwy, ale coś się w końcu dzieje. Do tej pory w preferencjach klipów ustawiałem tylko pair with next stream, a było ustawić SidebySide i po kłopocie...

Nie mam możliwości podglądu 3D, bo telewizor 3D został w Polsce, a nad montażem siedzę w Norwegii na normalnym monitorze 2D - dlatego jedynym sposobem sprawdzenia, czy działa 3D jest dla mnie anaglyphic.

Jedna rzecz mi się nadal nie zgadza - dostałem jedną ścieżkę video i dwie a nie cztery audio. Ale pal licho, grunt, że ten anaglyphic w końcu coś wykazał... Dorzucam screeny, sprawdź jeszcze, czy to tak ma wyglądać?

No i kwestia renderingu - czy jak zrenderuję to jako zwykłe avi z xVidem z ustawieniami 3D SidebySide (half czy full?), to będzie ok? Sorry za głupie pytania, ale jedyne filmy 3D, z jakimi miałem do czynienia były w formacie mkv albo mpo, których w vegasie nie ma. Podaj ten format, w którym Ty robisz, ja zrobię tak samo i wiszę Ci zgrzewkę piwa.

Odpowiedz

A renderujesz normalnie do Sony AVC.
Odpowiedz