Usunięcie niejednolitego tła
Witam!
Szukałem na ten temat dość sporo, niestety wszędzie jest jedynie o usuwaniu zielonego tła czy innego w miarę jednolitego.
Moje pytanie jest raczej proste - czy mogę usunąć z filmu (który nie jest nagrywany kamerą, tylko z komputera) niejednolite tło? Mam na myśli, jest sobie jakieś tło, mam je zapisane jako obrazek, ale chciałbym z każdej klatki wyrzucić je i pozostawić jedynie te obiekty (ruchome oczywiście), które się z tym tłem nie zgadzają. W żaden sposób nie będzie dało się użyć usuwania kolorów, gdyż tło będzie zupełnie niejednolite, a do tego niektóre części ruchomych obiektów mogą mieć kolor, który powiedzmy gdzieś po drugiej stronie ekranu występuje w tle.
Z góry dziękuję za pomoc.
Odpowiedz
Raczej pozostaje Ci tylko narzędzie crop/mask i tam włączenie opcji "mask". Być może w specyficznych warunkach udało by się pobawić z different mask, ale wątpię. Maska wektorowa i praca w zasadzie co klatkę. I Vegas średnio się nadaje do takiej roboty.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
A tło jest statyczne na filmie? Tzn. kadr jest nieruchomy? tylko ruszają się elementy, które chcesz zostawić?
Może dało by się nałożyć na całość samo tło (skoro takie posiadasz), i w ten sposób wyciąć? Powinna powstać w ten sposób maska, która się przyda do zaznaczenia obszaru, który ma zostać (postacie).
Odpowiedz
(08-22-2013, 22:47)mateuszszar napisał(a):  A tło jest statyczne na filmie? Tzn. kadr jest nieruchomy? tylko ruszają się elementy, które chcesz zostawić?
Może dało by się nałożyć na całość samo tło (skoro takie posiadasz), i w ten sposób wyciąć? Powinna powstać w ten sposób maska, która się przyda do zaznaczenia obszaru, który ma zostać (postacie).
Tak, jest wszystko nieruchome i ruszają się tylko te elementy.
W jaki sposób nałożyć ten obraz? Mógłbyś dokładniej przybliżyć, jak zrobią taką maskę?

Przepraszam, że tak długo nie odpisywałem. ;)
Odpowiedz
możesz pokazać jakiś fragment (screen)... bo zanim wytłumaczę, to wolałbym zerknąć, czy to w ogóle będzie do zrobienia.
Najlepiej, jakbyś dał fragment z postacią, oraz samo tło (czyli dwie próbki). Mogą być malutkie fragmenty, byle by były w dobrej jakości (wrzuć na dropbox i podeślij link).
Odpowiedz