Klatkowanie 30 a 29.97 fps
Mam precyzyjne pytanie, na które nie mogę odnaleźć jednoznacznej odpowiedzi.

Czy klatkowanie 30 fps to jest to samo 29.97 fps, tylko zapisane w uproszczeniu.

Patrząc ma właściwości projektu w SV9, który opisany jest:
"HDV 720-30p (1280x720; 29,970 fps)"
miałem przekonanie że 30fps to samo co 29.97fps.

Ale moje ostatnie obserwacje przy renederowaniu wskazują jednak że to dwie osobne szybkości klatkowania.

Oparłem to na obserwacji fragmentu filmu z "dużego" compactu Canon SX20 IS, który nagrywa MOV 30fps. I w projekcie opisanym jak wyżej, rozwala mi klatki, obserwuję postać przechodzącą przez kadr. W surowce postać jest ostra, a po renderingu jaki i przesuwaniu klatek w Vegasie dostaje ducha. Chyba że zaznaczę opcję "Disable resample".

Duch znika także gdy w projekcie wpisze ręcznie Frame rate: 30.

Jeśli ktoś mógłby mi to dokładnie objaśnić byłbym wdzięczny.
______

A z praktycznych spraw - to jak montować filmy z dwóch źródeł, bo jeszcze mam kamerkę która, nagrywa 29.97 fps.

Jak wtedy optymalnie ustawić projekt i/lub parametry clipu.
Odpowiedz
Różne (wystarczyło choćby otworzyć vegasa i zobaczyć w opcjach renderingu w wyborze klatkażu).

Jak wybrać optymalny klatkaż dla 29.97 oraz 30? Wybrać jedną z opcji, a pozostałe klipy przyspieszyć/zwolnić o odpowiednią wartość.
Odpowiedz
No nie wiem czy to takie jest oczywiste, patrząc jedynie w opcje, bo mimo że w nazwach "Template" figuruje 30p, to jak się wejdzie w "Custom" to u mnie nie ma przedefiniowanej wartości 30 (mogę ją jedynie wpisać z palca).

Co więcej wchodzę np. w "Internet 16:9 HD 30p" i we "Frame rate" widzę "29,970 (NTSC)".

A skąd, historycznie wzięły się te dwie wartości, przecież do jest skrajnie głupie.
Odpowiedz
(08-18-2013, 3:38)eznawca napisał(a):  A skąd, historycznie wzięły się te dwie wartości, przecież do jest skrajnie głupie.

Pytasz się, jakby Ci zwijali neta na noc:) Wszystko jest do znalezienia i przeczytania:
http://en.wikipedia.org/wiki/Frame_rate#...television
Odpowiedz
Hej, a czy Ty to czasem nie jesteś tym "gościem" co ma taką samą "wygiętą klawiaturę" co ja?
Poznaję coś facjatę z Twojego avataru :)

PS
Mateusz, a jak precyzyjnie te pozostałe klipy zwolnić lub przyspieszyć? Jest na to jakaś metoda?
Ja tylko ustawiam zapobiegawczo wszystkim klipom wartość "disable resample" i chyba działa. Można to zrobić inną metodą? Jak to zwolnić/przyspieszyć precyzyjnie? I skąd wiedzieć o ile?
Odpowiedz
Precyzyjnie?
Eksport jako sekwencja klatek i import w innym klatkażu plus rozciągnięcie dźwięku z opcją zmiany tonacji (to prawie nie będzie słyszalne).

Chyba że potrafisz sobie obliczyć o ile % zwolnić/przyspieszyć...
Odpowiedz
(08-18-2013, 4:05)Pinto napisał(a):  Pytasz się, jakby Ci zwijali neta na noc:) Wszystko jest do znalezienia i przeczytania:
http://en.wikipedia.org/wiki/Frame_rate#...television

Dzięki, to chyba pierwszy tak szczegółowy opis, tego tematu. Zaglądałem tylko na polskie wiki.

Ale w takim razie, to cholerne Vegas jest do dupy, aby tryby 29.97 nazywać 30 i odwrotnie. Bo powinny te tryby być precyzyjnie rozdzielone i dokładnie opisane.

PS.
MS Movie Maker, na domyślnym parametrach, jak dostaje dwa filmy jeden 30 drugi 29.97 to renderuje plik bez duchów.

(08-18-2013, 16:13)Bunch napisał(a):  Hej, a czy Ty to czasem nie jesteś tym "gościem" co ma taką samą "wygiętą klawiaturę" co ja?
Poznaję coś facjatę z Twojego avataru :)

Tak, Bunch to moja facjata i moja klawiatura.
PS.
Widziałem twojego ostatniego VLOGa, gdzie popierdalasz na następcy mojej klawiatury ;)

Sam bym kupił, tą czarną, bezprzewodową wersję mojej klawiatury. Ale przejrzałem ostatnio Allegro i jej nie było.
Odpowiedz
Mateusz, naprawdę w ten sposób? A nie ma lepszej metody? Nie znam nikogo kto by się bawił w takie coś. Po prostu wrzucają jak leci i różnica jest niewykrywalna. Nie wiem czemu ale raz się uda a raz nie, widocznie to kwestia materiałów.

@eznawca: pamiętam, chyba wymieniliśmy kilka zdań nawet pod jednym z Twoich filmików na YouTubie kiedyś. Stanowisko pracy z dwoma monitorami i moją klawiaturą chyba było jak pamiętam. Może tez i z kubkiem? Tematy nurkowania też się przewinęły jak pamiętam. Jaki ten świat mały, nie? Witamy na forum Vegasa.
Odpowiedz
Jasne. Można wrzucić, ustawić disable resample i też będzie. W końcu to różnica jednej klatki na tysiąc.
Odpowiedz