Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Likwidowanie przesterów i ustawienie Master Bus w Movie Studio Platinum 12
Witam

Mam plik w formacie mp3, który chcę wykorzystać jako podkład muzyczny.
Jednak po wrzuceniu go do vegasa i odtworzeniu wyskakują mi przestery rzędu 0,1 (załączniki 1 i 2).
Pytanie jest następujące: jak zlikwidować te przestery?

Poczytałam trochę na forum odnośnie audio i przesterów i zrobiłam to w następujący sposób:
Mateuszszar w swoim artykule radzi na starcie wyciszyć cały utwór, więc
wrzuciłam na track Audio Envelopes i lekko wyciszyłam całość, ale przestery nie występują w całym utworze tylko w jego głośniejszych miejscach.
Zaczęłam tworzyć punkty na tej obwiedni i miejscowo wyciszać te głośniejsze fragmenty. Czerwone oznaczenia przesterowania wprawdzie zniknęły, ale nie wiem czy to powinno się robić w ten sposób.
Uprzedzam, że kompletnie nie znam się na tematyce związanej z audio, więc proszę o wyrozumiałość.
Prosiłabym o rady w tej kwestii.

Druga sprawa dotyczy ustawienia Master Bus (chyba tak to się nazywa) w wersji STUDIO:
- w 12PRO informacja o ewentualnych przesterach jest na tracku po lewej jego stronie ("licznik" + ewentualna czerwona kontrolka)
- natomiast w 12 STUDIO (polska wersja) muszę uruchamiać coś takiego jak "główna ścieżka BUS", żeby zobaczyć czy te przestery występują.
Czy można w 12 STUDIO ustawić informację o przesterach (ten "licznik") w taki sposób, jak jest to zrobione w 12PRO (czyli na tracku)?

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Jeśli chodzi o same przestery, to są wynikiem tego, że MP3 jest w 44.100Hz, a projekt 48.000Hz. :)
Fakt - najłatwiej delikatnie przyciszyć cały track z muzyką (jak ustawisz -1dB na całym tracku, to nic wielkiego się nie stanie, a przynajmniej nie będzie przesterów).
Jak zostawisz te przestery, to też nie powinno być wielkiego problemu - szczególnie, gdy zakodujesz dźwięk w filmie za pomocą jakiegoś kodeka z kompresją...

Wersja Studio jest okrojona, więc duże prawdopodobieństwo, że nie ma tej funkcji (wskaźnika wysterowania dla poszczególnych ścieżek).
Ale przecież patrząc na kształt rozrysowanej fali, dokładnie widać, gdzie można się spodziewać przesterów ;)
Odpowiedz
Witam

Mateusz wielkie dzięki za pomoc:)
Ustawiłam na całym tracku -1dB i jest OK, nie musiałam nic wyciszać. Jest tak jak napisałeś - przesterów brak.

Natomiast mam pytanie co do tego:
(08-09-2013, 1:12)mateuszszar napisał(a):  Jak zostawisz te przestery, to też nie powinno być wielkiego problemu - szczególnie, gdy zakodujesz dźwięk w filmie za pomocą jakiegoś kodeka z kompresją...
Wszystkie projekty renderuję tak samo:
rozdzielczość - 1280x720,
kontener - mp4
kodek video - AVC
kodek audio - AAC.

Nie mam ani super sprzętu, żeby stwierdzić, czy w materiale po wyrenderowaniu zostały przestery, ani tak wyczulonego słuchu jak niektórzy. No chyba, że ktoś naprawdę daje po uszach:)

Dlatego zapytam:
czy ustawienia renderingu podane wyżej, w sytuacji gdybym miała nieco wyższe przestery, wystarczą na tyle, że po wyrenderowaniu projektu, ewentualne przestery zostaną wyeliminowane? A jeżeli nie, to czym się ratować?
Jak dotąd, nigdy nie miałam styczności z tym zjawiskiem. Spotkałam się z tym pierwszy raz, ale nigdy nie wiadomo, jakie kwiatki mogą jeszcze wyskoczyć po drodze:)

Czytałam w jakimś temacie związanym z audio twoją wypowiedź odnośnie jakiś korektorów dźwięku..., chyba tak to nazwałeś. Niestety nie mogę ponownie namierzyć tego wątku, gdzie podałeś nazwy tych narzędzi. Mógłbyś ewentualnie podpowiedzieć, a ja już sobie z nimi poeksperymentuję.
W vegasie efektów audio jest na tyle dużo, że nie wiem, które mogłyby pomóc w eliminowaniu ewentualnych przesterów:)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości