100 fps jak zrobić?
Witam. Potrzebuję w edycji wstawić bardzo krótkie fragmenty zdjęć które trwać powinny 10 milisekund. Ale nawet po wybraniu 60 fpsów w projekcie minimalny czas to 20 milisekund... Więc co zrobić? Tak na oko projekt powinien mieć 100 fps ale nie widzę tego nigdzie... Ma ktoś jakiegoś pomysła?
Odpowiedz
Tak z ciekawości - na czym to chcesz odtwarzać 100fps? I jaki sens?

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
No sens jest :) Jeśli słyszeliście kiedyś o takim eksperymencie:
Reklama podprogowa (subliminalna)

Zwana inaczej sugestią podprogową lub przekazem podprogowym - teoretycznie polega np. na włączaniu do filmu pojedynczych klatek z reklamą lub wgrywania ukrytego przesłania do piosenek.

Koronnym dowodem na skuteczność jej działania miał być eksperyment przeprowadzony w 1957 r. przez Jamesa Vicary'ego w USA. Podmienił on pojedyncze klatki filmu wyświetlanego w kinie dla zmotoryzowanych w Fort Dix na reklamy - napisy "pij colę" i "jedz popcorn" - i twierdził, że w ten sposób skłonił widzów do kupowania tych produktów. Liczne eksperymenty dowiodły potem, że badania te były sfabrykowane, co zresztą przyznał sam Vicary.

W 1998 roku Bar i Biederman stwierdzili że, obraz wyświetlany przez 47 milisekund jest wykrywany jedynie przez jedną na siedem badanych osób. Po ponownej prezentacji liczba osób świadomych bodźca zwiększa się do jednej na trzy[1].

W 2005 roku przeprowadzono badanie, które polegało na wyświetlaniu badanej osobie obraz podprogowo przez 16,7 milisekund i okazało się, że prawa część ciała migdałowatego wykazała większą aktywność podczas bodźca podprogowego z kolei lewa część ciała migdałowatego i kolumna neuronalna podczas późniejszego bodźca ponadprogowego trwającego pół sekundy.

No i chcę zrobić taki eksperyment:) Przy 20 milisekundach widać, że coś sie pojawia co sekundę, więc chcę spróbować przy 10 milisekundach. Zresztą nie wiem czy napis powinien się pojawiać co sekundę czy co ile...
Odpowiedz
OK, rozumiem, choć z tego co pamiętam naukowcy bardzo sceptycznie podchodzą do tego zagadnienia i o ile wiem - ale przyznaje się, że nie śledziłem - że to mit. Choćby ze względu na bezwładność oka oraz sposób działania ludzkiego mózgu i sposób rozpoznawania obrazów (generalnie nie widzimy jak kamera TV, sporo z tego co "widzimy" mózg dorabia w locie na podstawie starych danych, coś jak .h264 naszej głowie).

Ale abstrahując zupełnie od eksperymentów z reklamą podprogową:
- na czym chcesz to wyświetlić (większość popularnych monitorów wyświetla obraz 60Hz),
- w jakim formacie i jakiej rozdzielczości chcesz zapisać dane biorąc pod uwagę ilość informacji?

Odpowiadając na pytanie już konkretnie - nie kombinowałbym specjalnie z ustawieniami w Vegasie, zwyczajnie zrobiłbym plik avi o 25 czy 30 klatkach/s a potem zmodyfikował jego nagłówek, tak, by informował player że jest 100 fps.
Klatek masz tyle samo, więc czas wyświetlania jest zależny tylko od ich liczby na sekundę.

Odpowiedz
To jest bezsensu. Niby tylko 1 na 7 badanych widzi obraz który trwa 47 milisekund. Ja zrobiłem filmik w którym na 40 milisekund dałem napis i dziewczyna się zapytała od razu a co to było? Myśle, że nawet gdyby trwało 20 to by zobaczyła.No a zmniejszymy wartościami np 10 to chyba mija sie z celem. No właśnie skoro nawet dziś ciężko jest cos takiego zmontować i odtworzyć to jak to zrobili 1957 roku? Jak technicznie najlepiej to zrobić aby działało? Myślę tu nad eksperymentem dla youtubowiczów :) Ale z tego co wiem to na youtuba maksymalnie chyba 30 fps się da?
Odpowiedz
He, rok 1957... Ale uwzględniasz coś takiego, jak taśma filmowa? I projektor?

Wracają do eksperymentu.
Ze zmontowaniem nie ma problemu, jak pisałem n-klatek to n-klatek. Istotna jest informacja jak szybko to pójdziesz. Eksperyment dla YT jest bez sensu całkowicie, masz tam nie więcej niż 30 fps póki co, czyli 0,03 s (30 milisekund) na klatkę.
W oryginalnym eksperymencie to chyba nawet nie była klatka, tylko sekwencja klatek - było parę mignięć. Ludzie zauważyli, że coś mignęło, ale nie byli w stanie odpowiedzieć co to było.
Natomiast jestem ciekawe, czy zauważysz, bez analizy klatka po klatce ukryty przekaz w tym kultowym shorcie:

A trwają dłużej, niż 1/30 sekundy.

Odpowiedz
Nie :) A co tam za ukryty przekaz jest?
Odpowiedz
Tak, prośba o pomoc :)

Odpowiedz
"help us all"...
Odpowiedz
Brawo! Jest jeszcze inna wersja tego filmiku, gdzie napisy są wydrapane w trochę innych miejscach, w samym filmie w którym zresztą jestem zakochany jest wiele takich elementów "trzeciego planu", napisy pojawiające się w czarodziejskich gwiazdkach itd.

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości