Długi film, wysoka jakość, mały rozmiar pliku. Jak to zrobić ?
Jak to zrobić ? Film trwa ponad godzinę, full HD, a zajmuje zaledwie 700 mb. Gdy ja renderuje film, trwa około 10 minut, 720p, zajmuje 400mb (a gdzie tam dłuższy film.) Jak zrobić aby film który trwa 30 minut był wysokiej jakości np 720p i zajmował bardzo mało miejsca na dysku ?
Odpowiedz
Wysokiej jakości zawsze będzie dużo zajmował.
Film hd godzinny, który ma niby wysoką jakość... Nie bardzo mogę w to uwierzyć...

Przede wszystkim przy kodowaniu należy dobrać taką przepływność, aby kodowanie było możliwie najmniej zauważalne, przy zachowaniu znosnej wagi pliku.
Warto rownież stosować kodowanie dwuprzebiegowe.
Odpowiedz
Witaj, a mógłbyś jakoś wytłumaczyć jak zrobić te kodowanie aby uzyskać pożądany efekt ? Nie bawiłem sie z tym kodowaniem nigdy i nie za bardzo wiem o czym mówisz :/ Z góry dzięki
--
Co do filmu hd który mało zajmuje. Są filmy do pobrania na przykład z "chomikuj.pl" gdzie są znane tytuły Full HD ponad godzinę trwają a zajmuja tylko około 700mb (oczywiście te nowsze filmy typu "Kac Vegas 3" zajmują juz jakoś troche ponad 1Gb lecz to i tak mało). Pozwoliłem sobie pobrać taki film i zobaczyć jak to jest z jakością, i powiem że nie dopatrzyłem się pojedynczych pikseli itp. Słyszałem tez o jakiejś sztuczce przy renderowaniu czy coś takiego, albo z tym kodowaniem, nie jestem pewny ale nie bawiłem sie z tym za bardzo .
Odpowiedz
Nie rozumiem Twojego problemu.
Chcesz mieć jakość jak na filmie z chodnika, to:
- sprawdź, jakim kodeksem jest zakodowany;
- sprawdź, jakie są parametry filmu (rozdzielczość, przepływność, klatkaż, PAR...);
- zakoduj swój film z takimi samymi parametrami.

Najlepszym i najpopularniejszym obecnie kodekiem (dającym bardzo dobra jakość przy niskiej wadze), jest kodem AVC.
Odpowiedz
Ponieważ nie moge założyć nowego tematu, dopisze się tutaj.

Mój film (HD) który trwa 40minut, w formacie wmv zajmuje mi 1,8GB. NIe jest to jakimś problemem, więc ok.
Tylko że mój telewizor nie obsługuje tego formatu i chciałbym jednak zrobić go w mp4.

Problem w tym, że minuta tego filmu zajmuje jakieś 100MB. Oglądałem wiele tutoriali i robię to dobrze, tylko że film jest długi i przez to "wazy za dużo"...

Który parametr w Sony Vegas Pro 11 odpowiada za zmniejszenie jakości o trochę, aby tyle nie zajmowało. Nadal chciałbym w mp4, ale nie musi to być super hiper najwyższej jakości HD.

No chyba że popełniam błąd w innym miejscu, a nie jestem tego świadom.

Dziękuję za ewentualną pomoc.
Odpowiedz
@DAD
W każdym programie, za stosunek jakości do wielkości pliku, odpowiada ten sam parametr - ilość danych na sekundę film, czyli ilość bitów na sekundę - inaczej mówiąc bitrate, lub po Polsku - przepływność.

Możesz użyć kalkulatora (są takie specjalne - gotowe do filmów), w którym podajesz długość filmu oraz wielkość pliku, którą chcesz osiągnąć. Jako wynik dostajesz bitrate, który film powinien mieć, aby po zakodowaniu otrzymać taką wielkość pliku.

Film renderuj jak do YouTube (czyli z użyciem kodeka AVC - to jest najpopularniejszy obecnie, i dający chyba najlepszy stosunek wielkości do jakości, a dodatkowo standardowy - czyli taki, który jest czytany przez większość współczesnych urządzeń dostępnych na rynku).

W Vegasie masz do wyboru:
- Sony AVC;
- MainConcept AVC (ten ma możliwość kodowania z dwuprzebiegiem, co przy niższych wartościach bitrate daje lepszą jakość, ale kodowanie trwa dwa razy dłużej).
Dla normalnych filmów w rozdzielczości HD 1080, wystarczy zwykle 8-12Mbps. Można oczywiście ustawić mniejszą wartość, ale pogorszenie jakości będzie (może być) już widoczne.
Odpowiedz
Dziękuję Mateusz za pomoc.
Wystarczyło mi do tego aby odpowiednio mi pomóc.

Film juz jest OK. Pozdrawiam
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości