Jak nałożyć jedno wideo na drugie?
... i nie mam tu na myśli takiego nałożenia jednego 'kwadracika' z wideo na drugi, trochę większy 'kwadracik'.
Dość często spotykam się z czymś takim, a mianowicie:
W tle odtwarza się normalne wideo, a na pierwszym planie jest jakby wklejony jedynie element z drugiego nagrania (np. jakaś postać).
Nie wiem, czy rozumiecie ten opis...

Chodzi np. o coś takiego :

albo takiego (1:36):

Teoretycznie można by to było zrobić klatka po klatce (przynajmniej tak myślę...), ale zastanawiałam się czy nie ma na to jakiegoś lepszego sposobu.
No i mój kolejny problem, jak wyciąć ten 'element' z filmu tak żeby pozbyć się tła?

Z góry dziękuję za ewentualne podpowiedzi i przepraszam, jeśli gdzieś już pojawiło się takie pytanie.
Odpowiedz
Efekt greenscreen. Nagrywane na zielonym, lub niebieskim tle, a potem opcją "chroma keyer", takie tło jest zamieniane na przezroczystość. Ważne, aby na takim tle nie było cieni, przynajmniej zbyt wyraźnych, bo w tych miejscach będzie je widać.
Odpowiedz
Kolejny uzalezniony od zieleni... Nie rób kobiecie wody z mózgu, po co jej podpowiadasz takie pierdy? Jakbyś chciał w przy tego typu filmach używać greenscreena?
Julia - techniki są różne, generalnie chodzi o to, by zrobić maskę które sprawi, że część rysunku będzie przezroczysta. I jak masz np. anime to co prawda Vegas nie jest najwygodniejszy do tego, ale takie krótkie fragmenty spokojnie zrobisz używając narzędzia crop/mask. O ile masz vegasa pro. Jak nie to pech.
Przy odrobinie szczęścia i zastosowaniu klatek kluczowych będziesz mogła robić co 3-4 klatki a nie co jedną.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
(07-02-2013, 23:06)efix napisał(a):  Kolejny uzalezniony od zieleni... Nie rób kobiecie wody z mózgu, po co jej podpowiadasz takie pierdy? Jakbyś chciał w przy tego typu filmach używać greenscreena?
Nie wiem jak są robione anime, nie siedzę w tym temacie, czy jest to rysowane, czy w programie graficznym robione, ale nawet jak rysowane, to może być na zielonej kartce, a jak w programie graficznym, to jeszcze prościej.

(07-02-2013, 23:06)efix napisał(a):  Przy odrobinie szczęścia i zastosowaniu klatek kluczowych będziesz mogła robić co 3-4 klatki a nie co jedną.
Pytanie, po co bawić się godzinami w maskowanie jednego filmu, nawet co 3-4 klatki, jak można 4x krócej zastosować jedną opcję, i tylko zmieniać ustawienia. Dodatkowo odpowiednio maskować trzeba umieć.
Odpowiedz
Cytat:Nie wiem jak są robione anime, nie siedzę w tym temacie, czy jest to rysowane, czy w programie graficznym robione, ale nawet jak rysowane, to może być na zielonej kartce, a jak w programie graficznym, to jeszcze prościej.

A wbijałeś kiedyś śruby młotkiem? Da się. Ale sensu to specjalnie nie ma.
Po to w formatach graficznych wymyślono coś takiego jak maski i alpha channel (który tak naprawdę jest maską...) by go używać, bez pitolenia się w "zielone kartki". Poza tym jak to sobie wyobrażasz? Dziewczyna (chyba) wyraźnie chce zrobić sobie jakąś kompilację z anime, a nie tworzyć film. To jak wg Ciebie ma to zrobić, zamalowywać tło na zielono po to, by je później kluczować? Jeżeli już w ten sposób, to się robi właśnie maskę a maluje trawę...

Cytat:Pytanie, po co bawić się godzinami w maskowanie jednego filmu, nawet co 3-4 klatki, jak można 4x krócej zastosować jedną opcję, i tylko zmieniać ustawienia. Dodatkowo odpowiednio maskować trzeba umie

Patrz wyżej. I młody człowieku - właśnie maskowanie godzinami jednego filmu klatka po klatce to gros pracy którą wykonuje się w firmach zajmujących się efektami. Jasne, że tam gdzie się da, w celu ułatwienia pracy (a co za tym idzie - redukcji kosztów) używa się kolorowych teł, czy to zielonych, czy niebieskich, czasem czerwonych a czasem szarych odpowiednio oświetlonych.
Jeżeli nie ma takiej możliwości i używa się wielu narzędzie ułatwiających pracę, Vegas jest tu takim "poziomem minimum" i ma się mniej więcej jak windowsowy Pain do Phoptoshopa. Ale też się da.
A że trzeba umieć? Owszem. Kluczować też trzeba umieć. Ale jak pisałem - to jest animacja, i to gotowa. Nie czujesz, że Twoja rada jest - pomijąc aspekty techniczne - trochę kulą w płot?

Odpowiedz
(07-03-2013, 9:09)efix napisał(a):  Po to w formatach graficznych wymyślono coś takiego jak maski i alpha channel (który tak naprawdę jest maską...) by go używać, bez pitolenia się w "zielone kartki".

To logiczne, że jeśli jest robione komputerowo, to używa się kanału alfa, ja tutaj pisałem bardziej w kontekście rysowania ręcznie na kartce.

(07-03-2013, 9:09)efix napisał(a):  A że trzeba umieć? Owszem. Kluczować też trzeba umieć. Ale jak pisałem - to jest animacja, i to gotowa. Nie czujesz, że Twoja rada jest - pomijąc aspekty techniczne - trochę kulą w płot?

Tu się zgodzę, źle zrozumiałem główny post, nie doczytałem, że chodzi o wycięcie tła, które znalazło się w przed ostatnim zdaniu, myślałem, że sama chce zrobić animację w ten sam sposób, i pyta w jaki sposób. Dodatkowo tytuł tematu mnie zmylił. W mojej pierwszej odpowiedzi wyjaśniłem, jak zwyczajnie, nie tylko w kontekście anime nałożyć jedno wideo na drugie. Potem już zacząłem się mieszać, i przestałem ogarniać, bo w temacie animę się, jak już prędzej pisałem. Nie orientuję.
Odpowiedz
Nawet w przypadku rysowania na kartce nikt nie bawi się w zielone tło. Pomija, że na kartce to raczej rysowany jest podkład, a całość - w tych nielicznych już przypadkach gdy animacja robiona jest tradycyjnie, rysujesz na przezroczystych foliach.
I nei ma znaczenie, czy to anime czy "Lolek i Bolek".[/align]

Odpowiedz
Ok, działa ;))
Dzięki wielkie za pomoc
Odpowiedz