Pure Vegas Challenge! Konkurs jadowitego Efixa!
Zaczynają się wakacje, zapraszam więc wszystkich – a szczególnie tych młodszych forumowiczów do mojego prywatnego, efixowego konkursu filmowego „Pure Vegas”. Idea konkursu jest taka: na zadany temat tworzymy krótki film (powiedzmy ok. 3 minut), maksymalnie wykorzystując wbudowane możliwości programu.
Czas realizacji będzie zawsze bardzo krótki, w zależności od zadania - 1-2 tygodnie.
Bez wtyczek (nawet darmowych!), zewnętrznych programów (np. tracking w AFX i wrzucenie tego do Vegasa tylko po to, by wyrenderować...). Tak, by każdy, kto zechce spróbować to powtórzyć w domu, będzie w stanie to zrobić na wersji trial.

Jednymi słowy – pokaż, jak dobrze znasz program i jak potrafisz wykorzystać jego możliwości.

Film później oceniają użytkownicy oraz osoby, które zaproszę do jury (o ile zechcą...).
Nagrody będą przyznawane podobnie jak w Oscarach, czyli „za najlepsze coś tam”.
Co w nagrodę? Konkurs prywatny, więc skromnie - pudełkowe, starsze (v. 11) wersje produktów SCS z serii Studio. Myślę, że jest to jednak fajna podstawa do upgradu czy pozyskania fajnych pluginów. Programy są oczywiście nierejestrowane.

Dla uproszczenia i ujednolicenia:

1. Ustawienia projektu – 720p, czyli 1280x720, interlaced – no, w klatkarzu 24, 25, 29.97 lub 30fps, jaką kto tam ma kamerę.
2. Rendering – zgodnie z projektem do formatu AVC (mp4) wg zaleceń Youtube. (gotowe do przesłania)
3. Plik udostępniony dla mnie przy pomocy serwisu Dropbox.com
4. Publikacja – przez mnie na YouTube jako „niepubliczne” na konkursowym
5. Film nie może zawierać żadnych intro/outro – interesuję mnie sam, czysty film.
6. Jeżeli ktoś nie ma dostępu do pełnego Vegasa, może spokojnie pracować na wersji trial, ewentualny znak wodny nie jest tu żadną przeszkodą.

Reguły ogólne:

1. Najważniejsza, zgodna z ideą konkursu – Pure Vegas. Nie wolno używać jakichkolwiek pluginów innych, niż podstawowe zawarte w programie. Żadnych Borisów, żadnych NewBlue itd. Im więcej uda się nam wyciągnąć z surowego Vegasa, tym lepiej.

2. Druga ważna zasada. To konkurs FILMOWY. Żadnych gameplayów i tym podobnych rzeczy.

3. Wszystko co zostało użyte w filmie musi być wykonane SAMODZIELNIE. Wszystkie grafiki, dźwięki – robimy samemu. Sami rysujemy, sami nagrywamy. Żadnych Detonationfilm itp. Wyjątek stanowi muzyka, o czym dalej.

4. Zdając sobie sprawę, że nie każdy jest kompozytorem i ma zdolności muzyczne, wolno użyć gotowej muzyki. Konkurs ma charakter wewnętrzny, wręcz prywatny i oprócz Sony nikt tych filmików nie będzie oglądał (chyba, że sami wystawicie...), proszę jednak o przestrzeganie prawa i używanie muzyki od autorów, którzy taką muzykę udostępnili. Nie będę sprawdzał, czy dotrzymaliście warunków licencji, ale dając film do konkursu autor bierze na siebie odpowiedzialność jeśli chodzi o ewentualne roszczenia.

5. Nie wolno używać oprogramowania 3D czy generatorów cząsteczkowych w celu „ubajerowienia” filmu, np. napisów, flar, dymu, ognia itd. Jak najbardziej trzymamy się zasady „czystego” Vegasa.

6. Celem jest wspólna zabawa i nauka, filmy nie będą nigdzie wykorzystywane (oprócz pochwalenia się Sony Creative Software), ale dając film na konkurs autor zobowiązuje się odpowiadać na wszelkie pytania użytkowników z cyklu „a jak to zrobiłeś”, udostępnienie pliku projektu w razie potrzeby (oczywiście bez źródeł, chyba, że zechce) itd.

7. Autor filmu zgłaszając go do konkursu, automatycznie udziela zgody na jego udostępnienie Sony Creative Software w celu promocji naszego forum. Jeżeli film byłby tak wspaniały, że SCS zechciałoby wykorzystać go do celów marketingowych, dalsze rozmowy toczą się już pomiędzy SCS a użytkownikiem.

8. Organizator - czyli moi - nie rości sobie żadnych praw do zgłoszonych filmów, uczestnik może swobodnie dysponować swoim utworem, zgłaszać w innych konkursach itp.

Proszę o opinię, jak Wam się pomysł podoba, czy jakieś uwagi do reguł itp. zanim rzucę pierwszy temat.
Jeszcze się zastanawiam, czy nagroda po każdym zadania, czy po n-zadaniach.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Pomysł bardzo dobry i fajny. Aż nie mogę się doczekać... czyżby pojawiły się filmy BEZ GÓWNA NA OBRAZIE (filmClutter, RGB Shit)? (no chyba, że znajdzie się ktoś ambitny i to wykona ręcznie... aż sam jestem ciekawy czy się taki pojawi - swoją drogą, jedno i drugie jest dość proste do wykonania za pomocą wbudowanych podstawowych pluginów, odrobiny twórczego myślenia, oraz sporej ilości cierpliwości i wytrwałości :).
Ze swojej strony zastanowiłbym się jeszcze nad obowiązkiem załączenia pliku VEG oraz (w razie potrzeby) plików źródłowych, aby tym, którzy robili na trial'u pomóc wydrenderować, a wszystkim - sprawdzić, czy faktycznie użyte efekty/przejścia - są własnym wytworem, czy gotowymi samplami...

Nagrody - myślę, że bardzo atrakcyjne... tym bardziej, że to w sumie prywatny konkurs...
Odpowiedz
Konkurs jak najbardziej przyjemny. Zastanawiam się czy wziąć udział, ale mam kilka pytań.
1. Czy można zgłaszać filmy starsze? które się kiedyś tam zrobiło na pamiątkę (oczywiście montaż sam Vegas)
2. Rozdzielczość przymusowa 1280x720 ? czy można np. 1280x5xx (proporcje obrazu chyba 21:9)
3. I format, tylko mp4 czy można inne? typu .mov
Odpowiedz
Jak dla mnie bomba ;>
Odpowiedz
No dobrze... Ale nikt nie zapytał o to jaka tematyka. "zrobić film" i nic więcej?
Odpowiedz
Na razie przecież chodzi o pomysł... Jeszcze konkurs nie wystartował :)
Odpowiedz
Tak? Nie doczytałem się właśnie. To znaczy - ja i tak nie wystartuję ale z ciekawości pytam.
Odpowiedz
(06-28-2013, 12:13)efix napisał(a):  Dla uproszczenia i ujednolicenia:
1. Ustawienia projektu – 720p, czyli 1280x720, interlaced – no, w klatkarzu 24, 25, 29.97 lub 30fps, jaką kto tam ma kamerę.
Chyba progresiwe?
(06-28-2013, 12:13)efix napisał(a):  2. Rendering – zgodnie z projektem do formatu AVC (mp4) wg zaleceń Youtube. (gotowe do przesłania)
Proszę o przedstawienie konkretnych parametrów - nie kazdy używa identycznych.
(06-28-2013, 12:13)efix napisał(a):  3. Plik udostępniony dla mnie przy pomocy serwisu Dropbox.com
A jak ktoś nie ma? Czepiam się ale mogą i takie pytania polecieć.
(06-28-2013, 12:13)efix napisał(a):  4. Publikacja – przez mnie na YouTube jako „niepubliczne” na konkursowym
Bardzo dobrze, każdy niech decyduje o tym czy publikować swoje materiały.
(06-28-2013, 12:13)efix napisał(a):  5. Film nie może zawierać żadnych intro/outro – interesuję mnie sam, czysty film.
Czy można jakieś napisy użyć w tych 3min? Może te napisy będą "inne" a to moim zdaniem na +.
(06-28-2013, 12:13)efix napisał(a):  6. Jeżeli ktoś nie ma dostępu do pełnego Vegasa, może spokojnie pracować na wersji trial, ewentualny znak wodny nie jest tu żadną przeszkodą.
I to jest najlepsza informacja. Każdy może wziąć udział.
Odpowiedz
Cytat:A jak ktoś nie ma? Czepiam się ale mogą i takie pytania polecieć.
To spełni wymogi konkursu jeśli chce wziąć w nim udział i sobie założy.
Odpowiedz
(06-28-2013, 19:52)xtream napisał(a):  
(06-28-2013, 12:13)efix napisał(a):  Dla uproszczenia i ujednolicenia:
Chyba progresiwe?

"Interlaced-no" oznacza właśnie "progressive" (bez przeplotu) ;)

(06-28-2013, 12:13)efix napisał(a):  2. Rendering – zgodnie z projektem do formatu AVC (mp4) wg zaleceń Youtube. (gotowe do przesłania)
Proszę o przedstawienie konkretnych parametrów - nie kazdy używa identycznych.

Piszemy o tym średnio dwa razy w tygodniu... poza tym, dokładne instrukcje znajdziesz również na stronie youtube'a.

(06-28-2013, 12:13)efix napisał(a):  3. Plik udostępniony dla mnie przy pomocy serwisu Dropbox.com
A jak ktoś nie ma? Czepiam się ale mogą i takie pytania polecieć.

Jak ktoś nie ma, to sobie może założyć... Jeśli nie, to równie dobrze nie musi brać udziału w konkursie. Regulamin, to regulamin - a nie targowisko...

(06-28-2013, 12:13)efix napisał(a):  4. Publikacja – przez mnie na YouTube jako „niepubliczne” na konkursowym
Bardzo dobrze, każdy niech decyduje o tym czy publikować swoje materiały.

j.w. Jeśli ktoś nie chce, aby był opublikowany, niech zwyczajnie nie wysyła na konkurs.

(06-28-2013, 12:13)efix napisał(a):  5. Film nie może zawierać żadnych intro/outro – interesuję mnie sam, czysty film.
Czy można jakieś napisy użyć w tych 3min? Może te napisy będą "inne" a to moim zdaniem na +.

Film, to jest film. Oczywiście w definicji nie ma nic o tym, że napisy się nie mogą pojawić. Chodzi o wszechpopularne intra itd. (szczególnie te gotowe). Jeśli napis będzie tworzył integralną część z filmem (będzie niezbędny w filmie, taki, bez którego film nie będzie miał sensu), to OK. Ale tutaj chodzi o te różne fikołki, gotowce, inne pierdoły z wklejonym tylko i wyłącznie swoim Nickiem (często jeszcze z błędami ort. oraz brakiem polskich znaków diakrytycznych w fikuśnych czcionkach)...

(06-28-2013, 12:13)efix napisał(a):  6. Jeżeli ktoś nie ma dostępu do pełnego Vegasa, może spokojnie pracować na wersji trial, ewentualny znak wodny nie jest tu żadną przeszkodą.
I to jest najlepsza informacja. Każdy może wziąć udział.

Zgadza się :)
Odpowiedz