Rendering 25p dla blu-ray w DVD Architect
Witam i prosze o pomoc w sprawie renderingu materialu 1920x1080 25p i wypaleniu tego w jak najlepszej jakosci na plyte blu-ray 25GB.

Filmy krecone byly kamera Sony HDR-CX700 na njlepszych ustawieniach (AVC HD 24M FX). Do obrobki uzywam Sony Vegas Pro 11 i caly film po montazu i renderingu w 25p, do MP4 zajmuje 22 GB. Film trwa 84 min. Wszystko jest "idealne", tak jak chcialem.

To co nie jest idealne to po prostu sam obraz z kamery, kiedy filmuje szereg obiektow (nawet nieporuszajacych sie) przesuwajac kamere (nawet powoli) np od lewej do prawej. Wtedy rzuca sie w oko poklatkowosc i nie ma plynnosci.
Inna niedoskonalosc, to animowane napisy-gotowce (kiedy na Fade daje np. Slide In). Zauwazylem, ze tu tez wystepuje ta poklatkowosc, ale kiedy animuje napis za pomoca "Event Pan/Crop" to obraz jest plynny.
"Gotowce" sa do zaakceptowania, kiedy ogladam film z pliku po renderingu na komputerze (Windows 7 Home Premium, 64bit) lub telewizorze po podlaczeniu pamieci przenosnej. Wygladaja tragicznie po wrzuceniu do DVD Architect Pro 5.2 i wypaleniu plyty blu-ray.

Jestem nowy jezeli chodzi o wypalanie plyt blu-ray, a DVD Architect uzywalem kiedys w wersji zwyklej do robienia takich tam sobie DVD z menu. Fajny programik. Wersja Pro 5.2 jest rownie prosta w obsludze i daje mozliwosc wypalania plyt blu-ray. Mam ciekawy film, w bardzo dobrej jakosci, ale nie kazdy chce pliki na pamieci przenosnej, wiec blu-ray jest super rozwiazaniem. Coraz wiecej ludzi kupuje te odtwarzacze bo sa coraz tansze (chociaz filmy blu-ray sa za drogie w Polsce).
Zapomnialem jednak, ze blu-ray to 24p, a ja mam material i film po renderingu w 25p.
DVD Architect oferuje Video format MPEG-2 i AVC 29.979i, 25i, 24p, 23.976p.
Wyczytalem, ze najlepiej w takiej sytuacji wyrenderowac do 50i w Vegasie i pozniej ustawic na 25i w Architekcie. Tak tez zrobilem. Sciezki audio i video renderowane osobno. Video wyszlo mi 27,5 GB w 50i. Odtwarzane na komputerze i tv wyglada ok, ale te napisy i inne przejscia troche gorzej. Po wypaleniu plyty blu-ray jeszcze gorzej i sama jakosc obrazu spada.
Rozumiem, ze to dlatego, ze Architect musial renderowac film jeszcze raz i dostosowac do plyty blu-ray 25GB. Film dla plyty wyszedl jednak 17,8 GB.
Nie wiem jak zrobic aby mial np. 24 GB.
Funkcja dostosuj do plyty robi zawsze 17,8 GB.
Miejsca na dysku mam dosyc, aby przygotowac taki film.
Za pierwszym razem mialem taki komunikat, ze za malo miejsca, wiec zrobilem porzadek. Teraz wiem, ze dobrze miec rozne, mniej wazne pliki na dysku przenosnym.

Jak renderowac taki film 25p, aby zapisac go na plycie blu-ray?
Moze w ogole lepiej nagrywac filmy w 50i?

Czasami nagrywam tez w 50p, aby pozniej robic spowalnianie obrazu.
Uzywalem do tego Lagarith Lossless Video Codec. Jest niezle, ale zauwazylem, ze wyrenderowanie takiej sekwencji do PNG i pozniejsze wrzucenie tych klatek do Vegasa w odpowiedniej dlugosci wyswietlania (np. 1/5 sekundy na klatke) daje bardzo dobry efekt spowolnienia.
Odpowiedz
jestem właśnie na tym samym etapie i stoję dokładnie przed tym samym problemem. Czy znalazłeś rozwiązanie, napisz dokładnie jakie
Odpowiedz
(06-16-2013, 19:07)KJS napisał(a):  (...) Jak renderowac taki film 25p, aby zapisac go na plycie blu-ray?
Moze w ogole lepiej nagrywac filmy w 50i? (...)

Najlepiej - jak masz film 25p - zapisz go jako 50i (tutaj nie ma obawy, że powstaną "ząbki" znane z 50i, bo to nie będzie prawdziwe 50i... tzn film będzie zapisany jako 50 półobrazów, ale dwa kolejne półobrazy (a więc linie parzyste i nieparzyste) będą należały/tworzyły jedną klatkę, a więc to będzie ta sama faza ruchu.

Jeśli koniecznie chcesz nagrać 25p - to nie nagrywaj płyty BluRay, tylko użyj standardu AVCHD - tam można wsadzić 25p, ale nie jest to tak powszechny standard jak BluRay, więc wiele odtwarzaczy może mieć z tym problem (a żeby było śmiesznie, to DVD_Architect nie wspiera tego standardu).
Odpowiedz