jakie podzespoły komputera są priorytetem
Witam,
Proszę podpowiedzcie które podzespoły są priorytetem w późniejszym przełożeniu się na szybkość np. renderingu w vegasie...?

Chcę zmienić sprzęt w tym roku, gdyż godzina zmontowanego materiału z formatu MPEG-TS zajmuje 3 godziny.

Co jest najważniejsze podczas przeliczania? procesor, karta graficzna poterm pamięć RAM? czy może inaczej? Jaki czas zajmuje Wam podobny rendering i przy jakim sprzęcie?

z góry dziękuję za odpowiedź:)
Odpowiedz
Najważniejszy jest procesor. To on wszystko liczy.
Pamięć ram.. Ważne żeby nie brakło, i żeby nie była za wolna - to przez nią wszystko leci - więc w razie czego będzie hamować.

Oczywiście istotne są też dyski - najlepiej osobny na pliki wejściowe, osobny na render (i dobrze, żeby żaden z nich nie był tym systemowym).

Jaki masz zamiar kupować komputer?
Albo jakie fundusze masz przeznaczone?
Stacjonarny, czy laptop?
Masz jakieś podzespoły, które planujesz sobie zostawić z obecnego komputera?
Odpowiedz
To ja powiem, że dyski SSD są naprawdę dobre.
Ja na nowym stosunkowo sprzęcie w dalszym ciągu mam problemy z renderowaniem jeżeli materiał nie ląduje na dysk SSD z renderingu (albo ten mój co kiedyś był odesłany na gwarancji jest tak ch.... że aż strach pomyśleć). Wybija mi rendering rzędu 10 MB, przy renderingu rzędu 4 MB leci. Ale więcej niż 10 MB nie pójdzie nawet na SSD jeśli materiały źrodłowe też na SSD akurat w tym przypadku się nie znajdują. Jakiś dramat normalnie.
Odpowiedz
Zwykłe dyski hdd mają transfery rzędu 100MBps. Jak musiałby zapieprzać rendering, żeby zauważyć różnicę dla DVD? (zakładam że nie stosujesz materiałów uncompressed, tylko zwykłe choćby avi-dv lub nawet avc, które mają około 4MBps... Rendering musiałby lecieć z prędkością co najmniej 25x szybszą niż odtwarzanie... Widziałeś coś takiego? Bo ja nie.

Mam kilka dysków i uwierz mi, nie ma różnicy... O ile dyski chodzą sprawnie i nie są w danym momencie czymś innym zajęte. A hdd dobrze jest co jakiś czas defragmentować.

Bartku. To, że akurat Tobie coś nie działa, to już nas do tego przyzwyczaiłeś.
Wyobraź sobie, że nawet renderowując z surówki z dysku USB 3.0 wszystko leci bardzo sprawnie.
Odpowiedz
Mówię jak (u mnie) jest. Przez SSD idzie, przez inne nie.
Odpowiedz
współczuję... nowy komputer i to nie za małe pieniądze...
Mogę Ci testy zrobić, jak u mnie to wygląda na poszczególnych dyskach... tylko czy jest sens?
Ja nie operuję na nieskompresowanych wielgachnych plikach, dlatego przepustowość nawet USB 2.0 wystarcza, aby płynnie odtwarzać materiał (płyta BluRay z usb 2.0)... a więc i przy renderingu prędkość ta jest wystarczająca aby płynnie buforować poszczególne klatki potrzebne programowi do dalszych obliczeń.

Wiadomo - im szybszy odczyt - tym lepiej, bo program nie musi czekać.

Prędkość zapisu... jeśli renderujesz DVD lub nawet BluRay, są to tak małe wartości, że na PenDrive'a możesz renderować. Ale owszem - lepiej mieć zapas bufora ;)

Jeszcze raz napiszę: fimy zazwyczaj mają przepustowość do 4MB/s, więc to, czy renderujesz na dysk 100MB/s czy na 250MB/s, nie robi takiej różnicy.

Faktem jest, że zdefragmentowany hdd nie będzie pracował optymalnie.
Druga sprawa - warunkiem musi być to, że dysk nie może być obciążony (obecnie używany przez inny program lub jakąś usługę w tle), ani zbytnio zapchany (zawsze, gdy pojawi się czerwony pasek w eksploratorze win., to dysk będzie zamulał).

Dyski SSD mają to do siebie, że nie trzeba ich defragmentować. Nie mają głowicy, która skacze po różnych sektorach i wyszukuje następnych fragmentów. Dostęp do poszczególnych nawet przypadkowych obszarów jest nieporównywalnie większy - dlatego pewnie z SSD nie masz problemów, a HDD masz rozpieprzone (sam nie wiem, czy chodzi o defragmentację... sprawdź może swoje HDD za pomocą jakiegoś "Disk Doctor", czy choćby windowsowe "sprawdzanie błędów dysku"...
A później pełna defragmentacja...
Odpowiedz
Zrobiłem sprawdzanie błędów i defragmentacje. Co ciekawe, zajęło to chyba z 10 sekund. A pamiętam lata z takich charakterystycznym ekranem jeszcze (jak gra Arkanoid) gdzie defragmentowanie trwało pół nocy.

http://prntscr.com/18ju3u

Choć jest napisane, że 0% ukońćzenia. Taka to nowa nomenklatura w Windowsie 8? Bo coś nie rozumiem tych znaczeń.
Odpowiedz
Zdefragmentuj innym programem. Ja co najmniej raz na tydzień tym ekspresowym od windowsa. A raz na miesiąc lub co drugi - innym programem (Tune Up). I trwa łącznie kilka godzin.
SSD oczywiście nie defragmentuję...
Odpowiedz
Mateusz, to Ci mogę nawet zgrać Actionem i udowodnić jak nie wierzysz, że:
W przypadku renderowania na dysk SSD (nawet) z jakością 10 MB, projekt się zatnie - stanie w miejscu.
A kiedy ten sam projekt zacznę renderować w to samo miejsce z jakością 4 MB to mi się wyrenderuje poprawnie.

Więc jak to "jakość nie ma nic do rzeczy"? Musi mieć. Przecież jak ustalisz więcej MB/s to jakość będzie lepsza a więc komputer będzie dłużej liczył. Nie?
Odpowiedz
Ok. Ja Ci wierzę, że u Ciebie nie chodzi, jak powinno...

Skoro masz sposób na to, żeby działało, to ok.

Poza tym, megabity piszemy "Mb" a nie "MB" - bo to różnica (no chyba, że renderujesz faktycznie 10MB/s - czyli 80Mbps..).

Różnica by była, jakby leciał na granicy transferu... a wiesz HDD ma transfery podchodzące pod 100MB/s, więc renderowanie nawet 10MB/s (XDCAM ma 35Mbps - czyli 4.375 MB/s)...

Oczywiście wiem, że sam transfer to nie wszystko... dlatego pisałem jeszcze o defragmentacji i nieobciążaniu dysku.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości