Rozdzielczość SD
Mam pytanie do specjalistów z obsługi tego programu, używam obecnie wersji SVPro 10, wcześniej 9, zastanawia mnie rozdzielczość SD 16:9 w programie jest 1049x576 - według wszelkich standardów powinno być 1024x576.
Pytam dlatego bo przy konwersji materiału FullHD lub HDV do SD pojawiają się czarne pasy po bokach !
Odpowiedz
SD to 720:576 lub czasami 704:576
To jest rozdzielczość DVD.
Pamiętać należy również, że przy SD nie mamy kwadratowego pixela... Tylko stosujemy różne Pixel Aspect Ratio (współczynnik ksztaltu), przez co uzyskujemy obraz 4:3 lub 16:9...
Odpowiedz
Zgadza się, proponuję jednak pobrać klatkę i ... okazuje się, że rozmiar obrazka to 1049x576, gdzie każdy inny program do edycji daje obrazek 1024x576, stąd moje zapytanie i problem !
Odpowiedz
pobrać klatkę? A jak to robisz? Chyba nie za pomocą tego, co jest w podglądzie?

Wiesz, że obraz SD - a więc i ten w DVD (oraz jeszcze HDV i wiele innych) - to obraz anamorfotyczny?
W takim obrazie piksel nie ma kształtu kwadratu, tylko jest prostokątny - stąd ustawianie parametru PAR (Pixel Aspect Ratio)... i stąd również to, że zarówno obraz panoramiczny 16:9 jak i "normalny" 4:3 jest zapisany za pomocą tej samej ilości pixeli (720x576)...

poza tym, rozdzielczość możesz sprawdzić choćby w właściwości klipu (lub za pomocą MediaInfo).
A pobrać klatkę należy w odpowiedni sposób - specjalnym do tego narzędziem.
To, co jest w Vegasie, to zwykły ScreenShot :)
Odpowiedz
Odpowiedzi na moje pytania nie padły, dlatego zapytam w inny sposób:
czy ktoś konwertował materiał HDV do SD, czy też pojawiły się czarne pasy po bokach ? Proszę o konkretną odpowiedź, a nie wykłady czysto teoretyczne i nie dotyczące poruszanego problemu !
Odpowiedz
Tak. Konwertowałem. Z pasami oraz bez. Skoro nie chcesz mojego wykładu to sobie poszukaj - dlaczego tak jest i od czego zależy. Temat nie jest trudny. Pozdrawiam.
Odpowiedz
No i tak wygląda życzliwość i pomoc na forach komputerowych !
Jeżeli wiesz jak pozbyć się pasów to podziel się swoją wiedzą, pewnie nie tylko ja na tym skorzystam !
Odpowiedz
Jak mnie wkurwiają tacy kolesie. Przez ten czas co czekasz na odpowiedź, uzupełniłbyś już wiedzę o tym, o czym mówił Mateusz a nie filozofował czekając na gotowca. Na tym forum było o tym wiele razy, podawałem nawet linki do serii artykułów z Digital Vision - tam jest trochę o aspekcie piksela itd. nie pamiętam już w której części.
Pomijam, że to jest elementarna wiedza na temat obróbki wideo, jak Ci coś nie pasuje, zanim cokolwiek następnego napiszesz zapoznaj się proszę z jednym z podstawowych punktów regulaminu - nawet nub musi znać podstawy.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
A czy regulamin dopuszcza przekleństwa na forum, pewnie tak ale tylko wybranym !
Dalej podtrzymuje swoje zdanie na temat for komputerowych, a właściwie jego bywalców - nieliczni szukają pomocy, nieliczni chcą pomagać, większość niestety jest po to by się wymądrzać i pokazać innym jacy są bystrzy i wspaniali, no i oczywiście lepsi od całej reszty !
Odpowiedz
A ja podtrzymuje zdanie że większość przyłażących na fora to roszczeniowi smarkacze którym się wydaje, że sam fakt ich spłodzenia wystarczy do tego, żeby im wszystko podawać na tacy. Jeżeli faktycznie potrzebujesz pomocy - otrzymasz ją tu. Jak chcesz dyskutować o forach internetowych to zapraszam do offtopicu. Tam możesz się wypłakać. Zbyt dużo godzin spędziłem pomagając (wbrew Twojej opinii ludziom), by wysłuchiwać takich tekstów.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości