Poziom dźwięku - YouTube
Spotkałem się z następującym zjawiskiem.
Zrobiłem upload tego samego filmu do YouTube dwukrotnie. Za pierwszym razem wrzuciłem wersję cichszą (podgłośnioną o 3,5 dB), za drugim głośniejszą (podgłośnioną o 5 dB).

Efekt: wersja pierwsza została przez YouTube drastycznie podgłośniona, tak, że jest wyraźnie głośniejsza niż wersja druga, która na komputerze ma wyższy poziom dźwięku od pierwszej. Wersja druga została przez YouTube nietknięta.

Moje pytanie brzmi: jakimi zasadami kieruje się YouTube wyczyniając takie rzeczy?
Oraz: jakiej granicy należy generalnie nie przekraczać przy uploadzie na YouTube? -6dB?
Odpowiedz
Granica zawsze jest taka sama - nie przekraczać poziomu 0dB (żeby nie pojawił się przester).
Jeśli po odtworzeniu całego materiału w Vegasie nie zapali się lampka sygnalizująca przekroczenie 0dB, to jest OK. W innym wypadku należy sprawdzić, czy poziom nie jest zbyt duży, oraz zastosować limiter bądź kompresor (ten drugi jest bardziej skomplikowany).

Na stronie efix'a jest poradnik, jak poprawnie wysterować dźwięk w filmie. Ja preferuję takie ustawienia, żeby wskaźnik wysterowania operował mniej więcej między -6dB a 0dB dla podkładu o normalnym natężeniu (wiadomo, że dynamiczne momenty będą nawet -3dB - 0dB, a spokojniejsze: -15dB - 0dB). Oczywiście nie należy brać dosłownie tych parametrów, a jedynie orientacyjnie. Jedyny pewnik, to granica 0dB (żeby jej nie przekroczyć).

Tak samo należy pamiętać, że renderując dźwięk do skompresowanego formatu (mp3, ac3), dźwięk ulegnie dodatkowej kompresji, co w większości przypadków pozwoli automatycznie usunąć ewentualne przestery.

A to, jak YT ingeruje w nasze materiały, to chyba nikt tak na prawdę nie wie. Mimo stosowania zalecanych ustawień, serwis ostatnio i tak przetwarza film...
Odpowiedz