Vegas PRO12 - tworzenie subclipów i porządkowanie projektu
Witam

Sprawa dotyczy metody pracy przy tworzeniu projektu.

Do tej pory robiłam w ten sposób, że cięłam wszystko na timeline i prawdę mówiąc, to mi wystarczało. Wprawdzie projekty nie było zbyt skomplikowane, ale cięcia na jednej czy dwóch ścieżkach całkowicie wystarczały. Ilość plików jeszcze na tym etapie, też nie sprawiała kłopotów.
W jakiś sposób panowałam jeszcze nad materiałem w takich ilościach.

Problem pojawił się z chwilą, gdy w projektach zaczęło przybywać ścieżek, szczególnie wideo. Cięcia na samym timeline przestały wystarczać. Tworzyło się za dużo "klocków" na ścieżkach. Generalnie zaczął mi się robić bałagan. Schodzi mi w ten sposób dużo więcej czasu przy pracy nad projektem. Dlatego zaczęłam korzystać z trimmera. I tu zaczęły się schody.

Doczytałam, że w trymerze można robić coś takiego jak subclipy. I to, uważam jest bardzo fajna sprawa, bo z jednego pliku tworzę sobie kilka subclipów i te później wykorzystuję w projekcie, już nie wertując ponownie każdego pliku. Tylko, że... no właśnie.
Używając trymmera subclipy tworzę bez problemu, ale gdy chcę na szybko utworzyć subclip na evencie na ścieżce, już nie wychodzi.

W trymerze wycinając przykładowo 15 sekund mam subclip 15-sekundowy. Natomiast, gdy chcę zrobić to samo na ścieżce, tworzy mi subclip, ale takiej samej długości jak event, czyli identycznej długości kopie eventu.
Mając event na ścieżce ustawiam regiony i odcinek o długości np. 20 sekund, potem PPM i Create subclip, ale niestety w efekcie nie dostaję tych 20 sekund tylko kopię całego eventu.
Pytanie więc: czy na ścieżce nie można tworzyć subclipów, czy ja robię coś nie tak?

I kolejne sprawa: utworzone subclipy czy te w trymerze, czy te na ścieżce, wrzucane są z automatu do Project Media w katalog All Media i w ten sposób mam totalny groch z kapustą w mediach. Z 10 plików robi się np. 20 w zależności od ilości subclipów.
Pytanie więc: czy w vegasie nie ma opcji dzięki, której utworzone subclipy można by było pakować do czegoś w rodzaju, no nie wiem, kieszeni..., podkatalogu, który można utworzyć w Project Media jako dodatkową opcję?
Czy można jakoś wydzielić utworzone subclipy od zwykłych mediów?

Jak zapanować nad większą ilością materiału do wykorzystania w projekcie?
Jak sobie to poukładać, żeby nie narobić bałaganu, bo przyznam, że czasami zaczynam się trochę gubić w tym wszystkim?

Jak Wy sobie z tym radzicie?
Odpowiedz
ad 1) Nie można. Tzn. można ale zawsze będzie takiej długości jak event. Jak chcesz inaczej - tylko trymer.

ad 2) Może coś pomoże Ci mój artykuł: http://www.digital-vision.pl/video-tv/do...-cz-4.html

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
@Nikita13:
Cytat:Pytanie więc: czy na ścieżce nie można tworzyć subclipów, czy ja robię coś nie tak?

ad 1) MOŻNA tylko nie umiesz.

Cytat:Jak Wy sobie z tym radzicie?
To chleb powszedni...

@Efix - można.
Odpowiedz
Z fragmentu eventu, bez trymera, wprost z timeline'u? Jak. Dawaj, tego nie znam. Swoją drogą po ch*j piszesz kobiecie że można i nie dajesz rozwiązania?

Odpowiedz
@Bunch
Od kilku miesięcy systematycznie przeglądam forum i zdążyłam już zauważyć, że masz bardzo specyficzne podejście do niektórych rzeczy. Masz oczywiście do tego pełne prawo, nie wnikam w to.
Natomiast co do samego vegasa:
- po pierwsze - nie jest to, przynajmniej dla mnie, jak sam napisałeś "chleb powszedni".
Traktuję to bardziej jako hobby i bawię się tym od niedawna. Dopiero zaczynam poznawać ten program i mam świadomość, że wielu rzeczy jeszcze nie wiem i chyba mam prawo nie wiedzieć na obecnym poziomie mojej wiedzy. Dlatego właśnie często zaglądam na forum i zadaję pytania, jeżeli czegoś nie wiem. W końcu, chyba taka jest idea tej formy pomocy.
I dla Twojej informacji, nie ograniczam się tylko do forum, szukam też w innych źródłach, ale gdy nie znajduję odpowiedzi, zadaję pytanie na Waszym podwórku i nie ukrywam, że oczekuję pomocy (zresztą chyba jak wszyscy), którą zresztą zawsze otrzymuję.
- po drugie - skoro znasz rozwiązanie problemu, to dlaczego go nie podajesz. Myślę, że nie tylko ja bym na tym skorzystała. Odnoszę wrażenie, że zachowujesz się jak pies ogrodnika - "sam nie zje i drugiemu nie da".
Swego czasu, była tu na forum osoba, która dawała podobne rady i jak widzę masz duże szanse, by przejąć jej dziedzictwo. Powodzenia!
A tak na poważnie, to chyba nie tędy droga.

@Efix
Dzięki za wskazówkę. Tworzenie wirtualnych katalogów - super sprawa. To bardzo ułatwi mi pracę. Fajna rzecz i na pewno z niej skorzystam. Swoją drogą, jakiś czas temu czytałam cykl Twoich artykułów, ale jakoś umknęła mi ta opcja. Może dlatego, że wtedy jej nie potrzebowałam.
Jeszcze raz wielkie dzięki.
Odpowiedz
Cytat:- po pierwsze - nie jest to, przynajmniej dla mnie, jak sam napisałeś "chleb powszedni".
Traktuję to bardziej jako hobby i bawię się tym od niedawna. Dopiero zaczynam poznawać ten program i mam świadomość, że wielu rzeczy jeszcze nie wiem i chyba mam prawo nie wiedzieć na obecnym poziomie mojej wiedzy. Dlatego właśnie często zaglądam na forum i zadaję pytania, jeżeli czegoś nie wiem. W końcu, chyba taka jest idea tej formy pomocy.
Nie rozumiem. Odpowiedziałem Ci na zasadzie "tak właśnie wygląda montaż video, przyzwyczaj się", a Ty mi piszesz, że "czegoś tam nie wiesz" w odpowiedzi. Czego nie wiesz?

Cytat:Swego czasu, była tu na forum osoba, która dawała podobne rady i jak widzę masz duże szanse, by przejąć jej dziedzictwo. Powodzenia!
Nie wiem o kim mowa. Jeden dawał rady, ale aby były one "podobne" to nie wiem kto.
Odpowiedz
(05-19-2013, 6:38)Bunch napisał(a):  Nie rozumiem. Odpowiedziałem Ci na zasadzie "tak właśnie wygląda montaż video, przyzwyczaj się", a Ty mi piszesz, że "czegoś tam nie wiesz" w odpowiedzi. Czego nie wiesz?

@Bunch:
Zadałam dwa pytania, na które szukałam odpowiedzi.
Wziąłeś udział w dyskusji, ale na żadne z nich nie odpowiedziałeś konkretnie i na temat. Dlatego tak odpisałam.
Sorry, nie bierz tego do siebie, ale nie szukam rad typu ""tak właśnie wygląda montaż video, przyzwyczaj się", tylko konkretnej wiedzy na konkretny temat.
Montaż to nie mój zawód, tylko hobby:)
Odpowiedz
A ja dodam - bo Bunch zamiat tutaj odpowiedział mi na priva - że jednak NIE DA SIĘ Z TIMELINE'u - zawsze bierze kopię całego eventu niezależnie od zaznaczenia.
Bunch miał rozwiązanie w którym tniemy klip na timeline i z takiego odcinka robimy clip. Jak zwykle nie doczytał lub nie zrozumiał pytania.

Odpowiedz
Cytat:nie szukam rad typu ""tak właśnie wygląda montaż video, przyzwyczaj się",
Kiedy naprawdę tak wygląda i trzeba się przyzwyczaić. Tak uważam. Albo inaczej, ja nie znam innej metody i się przyzwyczaiłem.
Odpowiedz