Rendering pod DVD Architect - problem
Witam. Pracuje z Vegasem od jakiegoś czasu i dotychczas nie miałem problemów z renderowaniem projektów. Renderowałem je głównie w szablonie Windows Media Video 8Mbps 1080-30p. Niestety tak zrobione filmy DVD Architect musi dodatkowo przerobić przed stworzeniem DVD dlatego przerzuciłem się na na szablony bezpośrednio pod Architecta i niestety zaczęły się problemy. Jako wzór skorzystałem ze strony Efixa (http://efix.pl/archiwum-efix/tutoriale/2...itect.html) i ustawiłem projekt oraz renderowanie (szablon DVD Architect PAL Widescreen video stream) zgodnie z zawartymi tam informacjami:

a.) Ustawiania projektu:

b.) Ustawiania renderowania:

Pliki na których pracuję pochodzą z jednej kamery:

Wideo

ID : 4113 (0x1011)
ID menu : 1 (0x1)
Format : AVC
Format/Informacja : Advanced Video Codec
Profil formatu : High@L4.0
Ustawienia formatu, CABAC : Nie
Ustawienia formatu, poklatkowy : 2 klatki
Format_Settings_GOP : M=1, N=15
ID kodeka : 27
Czas trwania : 41s 400ms
Rodzaj przepływności : Zmienna
Przepływność bitów : 13,2 Mb/s
Przwpływność maksymalna : 16,8 Mb/s
Szerokość : 1.920 pikseli
Wysokość : 1.080 pikseli
Proporcje obrazu : 16:9
Szybkość wyświetlania klatek : 25,000 kl/s
ColorSpace : YUV
ChromaSubsampling : 4:2:0
BitDepth/String : 8 bitów
Rodzaj skanu : Z przeplotem
Kolejność skanu : Górne pole wpierw
bity/(piksele*ramki) : 0.255
Rozmiar strumienia : 65,2 MB (94%)

Audio
ID : 4352 (0x1100)
ID menu : 1 (0x1)
Format : AC-3
Format/Informacja : Audio Coding 3
Format_Settings_ModeExtension : CM (complete main)
Ustawienia formatu, bez endiana : Big
ID kodeka : 129
Czas trwania : 41s 408ms
Rodzaj przepływności : Stała
Przepływność bitów : 256 Kb/s
Kanały : 2 kanały
Rozmieszczenie kanałów : Front: L R
Częstotliwość próbkowania : 48,0 KHz
BitDepth/String : 16 bitów
Rozmiar strumienia : 1,26 MB (2%)

Renderowanie albo zawiesza się w pewnym momencie (staje na jakimś procencie, czarny obraz podglądu) lub wyskakuje błąd

Sprzęt:

Sony Vegas Pro 12 (build 563) x64
System Windows 8 x64
Laptop: Intel Core i5 2430M, 4GB RAM, NVIDIA GTX 560M (1,5 GB GDDR5), dysk HDD 500GB 7200RPM oraz SSD 120GB.
Odpowiedz
Jeszcze jedno pytanie. W międzyczasie doczytałem, że jest możliwość stworzenia w DVD Architect płyty Blu-Ray (użyłbym wtedy płytki DVD-DL). Oczywiście nie chcąc tracić zbyt dużo na jakości wolałbym nie zmieniać za bardzo moich plików wsadowych (AVC 1920x1080) na zwykły format PAL DVD. Wyczytałem, aby stworzyć płytę DVD w Architekcie, na której znalazłby się krótkie materiał w jakości HD należy pliki wyrenderować z Vegasa z presetem Sony AVCHD 1440x1080i50 i na takich samych ustawieniach stworzyć DVD w Architekcie. Zależy mi przede wszystkim na 3 rzeczach:

a.) możliwie jak najmniejsza strata na jakości w porównaniu do plików wsadowych z kamery;

b.) w miarę krótkie czas renderowania w DVD Architect (tak żeby program nie musiał po raz kolejny za dużo zmieniać i mieszać/renderować w dostarczonym pliku z Vegasa) oraz działające menu (bo też czytałem, że z tym bywają problemy);

c.) odtwarzanie końcowego filmu na odtwarzaczach DVD / Blu-Ray.

Czy powyższe informacje dla się jakoś zlepić w całość i czy ustawienia, które podałem wyżej dadzą oczekiwany efekt końcowy ?
Odpowiedz
Zwykle błąd o którym mówisz powstaje czasem z powodu błędów w sterownikach karty graficznej lub - najczęściej - problemach z QuickTime. Zacznij od reinstalacji QuickTime'a. Może to też być oczywiście błąd samego Vegas lub jego działanie w Windows 8. Zapewne w dzienniku błędów Windowsa może byłoby coś więcej.
Zapewne Ci nie pomogą, ale jeśli to błąd powtarzalny wyślij do supportu Sony lub KSK jak kupawałeś i nas.
Ale zacznij od QT.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Dzięki za odpowiedź. Faktycznie miałem problem z QT. Pomimo tego że miałem go poprawnie zainstalowanego to pokazywało że go nie ma. Po paru uruchomienie ponownie komputera błąd już się nie pojawiał.

A co prowadziłbyś na problem związany z nagrywaniem płyty blu-ray w DVD Architect? Czy presety z vegas które podałem wyżej są właściwe? Na jednym forum wyczytałem że trzeba po tak wybranym presecie w vegas w ustawieniach dvd Architect wybrać blu-ray i zapisać projekt jako iso. Niestety tak wypalonej płyty nie czyta moj stacjonarny blu-ray. Help?
Odpowiedz
Błąd wyraźnie wskazuję na problemy ze sterami grafiki. Wyłącz wszystkie wspomagania gpu i spróbuj ponownie
Odpowiedz
Rozumiem. Jednak Twoja rada odnosi się do problemu z renderowaniem z presetem MPEG2 DVD Architect Widescreen. Tam faktycznie jest z tym problem - krótkie filmiki (ok. 3 min.) renderowały się bez problemu, natomiast dłuższe (ok. 15 min.) zawieszały się lub program się wysypywał. Czytałem wcześniej rady dotyczące wyłączana wspomagania GPU - niestety to nie rozwiązało problemu.

Mimo wszystko tak jak pisałem wyżej zdecydowałem, że nie będę grzebał w plikach wsadowych, które są w AVC dlatego też przerzuciłem się na preset Sony AVCHD 1440x1080i50 i później ustawienie podobnych wartości w DVD Architect. Niestety tak jak wspomniałem wypalony projekt .iso nie jest odtwarzany w moim stacjonarnym Blu-rayu. Na komie na płycie znajdują się foldery BDMV oraz CERTIFICATE. Tam w podkatalogu STREAM znajdują się filmiki.

Screeny z vegasa i architecta:

Na jednym forum przeczytałem taką informację od MkMagic:

Większość produkcji, które robiłem przez ostatnie kilka lat, to były formy od 2 do 20 minut. Uznałem więc, że nie ma co wrzucać tego na BD.
Zrobiłem więc płyty BD w Architect (Sony AVCHD 1440x1080i50, DD2.0), wypuściłem ze standardowym menu z Architect do ISO, i wypaliłem na DVD.
Wszystkie (kilkanaście) płyty chodzą na odtwarzaczach BD z pełną obsługą menu. A próbowałem nie na jednym, ale na kilku (Harman/Kardon, Sony, Samsung).

Wydaje mi się, że robię wszystko zgodnie z instrukcją, więc dziwię się, że płyta tak wypalona nie chce być odtwarzana przez mój blu-ray.

Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie. Dlaczego pliki, które odtwarzałem (po wyrenderowaniu) w VLC miały gorszą jakość (mniejsze nasycenie kolorów, kiepska płynność) niż w Windows Media Player 11 ?
Odpowiedz
(05-16-2013, 21:20)daront napisał(a):  Niestety tak jak wspomniałem wypalony projekt .iso nie jest odtwarzany w moim stacjonarnym Blu-rayu.

Tak stworzona płyta nie jest standardem, więc odtworzenie czegoś takiego zależy wyłącznie od dobrej woli producenta odtwarzacza.
Odpowiedz
W specyfikacji video mojego blu-ray jest tylko to:

Parametry wideo
DivX / DivX HD
MKV
WMA, WMV (1/2/3/7/9), ACC
JPEG
HD JPEG

Samsung blu-ray D5100
Odpowiedz
Nie rozumiesz. "Blu-Ray na DVD" nie jest standardem przemysłowym. Amen. I odtwarzacz firmy X może widzieć go jako płytę BR i odtworzyć ale wcale nie musi. To, że odtwarza MKV i inne formaty to niejako bonus. Blu-ray to Blu-ray. Amen.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Jaka jest więc najwyższa możliwa jakość jaką mogę osiągnąć tworząc zwykłe DVD i używając do tego plików z kamery ? Rozumiem, że najlepszym wyjściem będzie powrót do presetów proponowanych przez efixa (DVD Architect PAL Widescreen video stream) ? Wtedy Architect nie będzie miał za wiele do zmieniania, szkoda tylko, że jest to znaczna utrata na jakości w porównaniu do plików wsadowych.
Odpowiedz