Renderowanie
Witam. Mam pewien problem. Kupiłem kamerę, nagrałem film, wrzuciłem do sony vegasa, renderuje odpalam film i koniec. Film niemiłosiernie się zacina!! Nie wiem jakim formatem renderować filmy z tej kamery.. Próbowałem kilku "znanych" formatów ale niestety nic. Kamera nagrywa 1920x1080 30fps. Możecie pomóc? Wiem, że jest pełno poradników ale żaden nie daje rady.
Odpowiedz
Poradniki nie dają rady?

Zasada zawsze jest ta sama:
- żeby cokolwiek robić, najpierw trzeba się nauczyć - a więc poczytać (kodek, format, rozdzielczość, klatkaż, przepływność, przeplot - to tylko niektóre hasła, bez znajomości których będziesz błądził);
- musisz wiedzieć, jaki masz materiał, który pochodzi z kamery (odczyt tych wyżej wymienionych parametrów zrobisz za pomocą programu Media Info);
- każdorazowe rozpoczęcie pracy w Vegasie zaczynamy od poprawnego ustawienia projektu (a to robimy z reguły w zależności od plików wejściowych - chyba, że mamy inny jakiś konkretny cel);
- z pomocą przyjdzie Ci funkcja "Match Media" (a w Vegasie - klawisz [F1] - pod którym odnajdziesz odpowiedź na wiele pytań);
- po skończeniu montowania, renderujemy zgodnie z ustawieniami projektu, chyba, że zmieniamy format (np. z materiału HD robimy płytę DVD).

Warto też poczytać (co jest wałkowane kilka razy w tygodniu), jak poprawnie renderować "pod youtube", żeby serwis YT nie grzebał i niepotrzebnie nie przerabiał naszego filmu (wiadomo - każde przerabianie wiąże się z utratą jakości - pomijam kodeki bezstratne, o których na razie w ogóle nie będziemy mówić, bo to wykład na inny temat...).

have fun!
Odpowiedz
Kolego szmidlu: nie napisałeś czym odtwarzasz, ale jeśli się zacina, a projekt jest zgodny (rozdzielczość, fps), to może np. bitrate obrazu jest zbyt duży? Jeśli to MPEG4, zacznij np. od 6Mbps. Ja na początku wykonałem ogromną serię prób na krótkich klipach zanim ustaliłem właściwy format (dla mnie optymalny jest H264/AAC w pliku MP4, bo odtwarza się płynnie na telewizorach i w kompie). Oczywiście zgadzam się z przedmówcą i zalecam poczytać porady. Powodzenia.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości