edycja materiału 3D (np.half-SBS)
Witam wszystkich.

Przymierzam się do zakupu którejś z wersji SV po próbach z wersjami trial. Moje pytanie dotyczy edycji materiału 3D. Widzę, że SV nie był tworzony pod edycję 3D, ale prosty montaż można z powodzeniem wykonać i to z całkiem zadowalającym efektem końcowym.

Chodzi mi o generator napisów (titler) i efekty przejść (transitions). Czy można w jakiś sposób zmusić program do nieskomplikowanego generowania napisów w faktycznej przestrzeni x-y-z (tak aby np. napis obracając się raz to chował się a raz wystawał z ekranu)? Druga sprawa, to czy można spowodować aby efekty przejść były "prawdziwie trójwymiarowe", tzn. aby np. w zwijaniu kartki było widać jej głębię na TV 3D?

A może są jakieś inne ciekawsze programy do montażu 3D, względnie jakieś plug-iny do SV? Chętnie poznam takowe, choć i tak do edycji 2D nie znam lepszego produktu jak SV (porównując choćby do Adobe Premiere czy Ulead/Corel MediaStudio).
Odpowiedz
Może to głupie pytanie, ale skoro zapoznałeś się z wersjami trial a jeśli chodzi o zakup masz do wyboru zasadniczo dwie czyli 12 Pro i 12 Studio (ew. jakieś magazyny poprzedniej jak trafisz), to skąd pytania? Przecież na trialu możesz sprawdzić to, o co pytasz.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Jak mogę sprawdzić pluginy skoro nie znam nawet ich nazw? To co udało mi się sprawdzić w dziedzinie tekstów 3D mnie nie satysfakcjonuje (konkretnie przy pomocy track motion) ponieważ jest mocno pracochłonne i efekt mierny. Efekty przejść wychodzą płasko. Stąd moje pytania, bo może ktoś bardziej obeznany poda sposób albo wręcz nazwę innej aplikacji (odrębnej lub wspomagającej SV).
Dodam, że nie mam doświadczenia w montowaniu materiałów 3D i jest to dla mnie temat nowy, podobnie jak SV. Dlatego zresztą piszę w tym dziale forum.
Odpowiedz
Aaa, czyli pytasz o zewnętrzne pluginy do bajerowania...
Nie używam bo za drogi ale coś mi gdzieś tam świta że programy z http://www.borisfx.com dają radę. Może Pinto potwierdzi czy ktoś kto tym się bawi.
Ale wydaje mi się, że idziesz ślepą ścieżką, bo podstawą w 3D jest właśnie montaż oraz - bo montażem trzema myśleć już na etapie zdjęć - podczas filmowania. Nie na wszystko co gładko przechodzi w 2D możesz sobie pozwolić w 3D.
Proponuję, byś zanim kupisz jakiś soft jeżeli rozmawiamy poważnie zaczął od wydania paru złotych na tę książkę: http://www.w-wm.pl/3d.php

Być może po jej lekturze stwierdzisz, że jednak Vegas doskonale starczy do MONTAŻU 3D, do czego (wg mnie) nadaje się doskonale a wydawania kasy na jakieś pluginy jest zbędne.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
(05-08-2013, 12:24)witwegas napisał(a):  Chodzi mi o generator napisów (titler) i efekty przejść (transitions). Czy można w jakiś sposób zmusić program do nieskomplikowanego generowania napisów w faktycznej przestrzeni x-y-z (tak aby np. napis obracając się raz to chował się a raz wystawał z ekranu)? Druga sprawa, to czy można spowodować aby efekty przejść były "prawdziwie trójwymiarowe", tzn. aby np. w zwijaniu kartki było widać jej głębię na TV 3D?
(05-09-2013, 9:52)witwegas napisał(a):  To co udało mi się sprawdzić w dziedzinie tekstów 3D mnie nie satysfakcjonuje (konkretnie przy pomocy track motion) ponieważ jest mocno pracochłonne i efekt mierny. Efekty przejść wychodzą płasko.

Tylko 2 efekty przejścia mają parametr "Stereoscopic 3d depth": Iris i Zoom.
Przełączasz tryb kompozycji na "3D Source Alpha" i masz w "Track Motion" ustawienia "Stereoscopic 3D Camera". Dajesz na tę ściężkę jakiś generator napisów i mogą wystawać z ekranu.
Odpowiedz
(05-09-2013, 11:38)efix napisał(a):  Aaa, czyli pytasz o zewnętrzne pluginy do bajerowania...
Nie używam bo za drogi ale coś mi gdzieś tam świta że programy z http://www.borisfx.com dają radę. Może Pinto potwierdzi czy ktoś kto tym się bawi.
Nie stwierdziłem we wtyczkach Borisa obsługi materiału 3D.
Odpowiedz