Problem z dźwiękiem
Witajcie,
Zmontowałem taki wywiad.

Audio człowieka po lewej było nagrywane na Zoom H1, człowieka po prawej na Canon 60D. Jak widać te ścieżki sporo się różnią i słychać w tle dużo szumów.

Jak je wyrównać i pozbyć się choć części szumów? Które opcje/pluginy użyć. Do dyspozycji poza Movie Studio 12 mam jeszcze Sound Forge Audio ale nigdy wcześniej nie majstrowałem przy dźwięku.

ps. chętnie, przy tej okazji, posłucham konstruktywnej krytyki dotyczącej montażu samego wywiadu.

Z góry dzięki,
Wonski
Odpowiedz
Na obie ścieżki nałóż "Normalize" do progu powiedzmy -0.1 dB (no chyba, że będziesz potem chciał jeszcze nakładać efekty, które zwiększą głośność. Ale lepiej zrobić to na starcie ;)). Odszumić można całkiem nieźle w darmowym Audacity (wszystko zresztą o czym napisałem można zrobić w tym programie). Przydatne będą też "Equalizer" i "Compressor". Na pewno musisz ściszyć muzykę w tle, za bardzo zlewa się z głosem. Całości ciężko się przez to słucha. Co do montażu, to jest dobrze, jedynie mogę się przyczepić do tego, że cięcia robisz w miejscach końcówek wypowiedzi tych panów. Chodzi mi o to, że jest ujęcie zawsze jest skierowane na osobę mówiącą. Możesz wypowiedź przepleść ujęciem na drugą osobę, pokazać jak słucha mówcy, pokazać jakieś emocje ze strony odbiorcy. Tak żeby było ciekawiej :) Ale w tym momencie i tak jest ok.
Odpowiedz