Zaawansowane wizualizacje muzyczne.
Witam wszystkich. Ostatnio oglądając Youtuba natrafiłem na parę filmików:

Bardzo zaciekawiło mnie, jak ich autorzy stworzyli "wizualizacje" do muzyki. Dokładniej chodziło mi o te falujące linie i tego typu rzeczy zgrane idealnie z muzyką. Zacząłem szukać. Najpierw pomyślałem nad programem graficznym, którym można by było to zrobić, ale po chwili uświadomiłem sobie, że jest to najgłupsze co mogłem wymyśleć. Potem natknąłem się na odtwarzacze muzyki typu foobar2000 i Windows Media Player. Obydwa programy miały w sobie zestaw wizualizacji. Niestety były one dość ograniczone i co tu ukrywać, po prostu biedne. Szukałem dalej, aż natknąłem się na G-Force. Jest to program, a raczej dodatek do programów typu Winamp, który w zaawansowanym stopniu wizualizuje muzykę.
Oficjalna strona G-Force
Z tej strony możemy ściągnąć triala, bądź kupić pełną wersję (30$).

Po odnalezieniu tego tropu, już wszystko stało się jasne i proste.

Aby osiągnąć
efekt, postępuj zgodnie z instrukcją.

1. Ściągnij i zainstaluj Winamp'a. Możesz go pobrać z tąd, po czym go dostosuj do twoich potrzeb (można ominąć ;p)

2. Ściągnij triala G-Force, bądź kup pełną wersję.

UWAGA: Jeżeli ściągniesz triala, to od razu ci mogę powiedzieć, że nic na nim nie zrobisz. Możesz tylko przejrzeć jak wygląda program. Dopiero w pełnej wersji dostaje się możliwość zmiany ustawień tak jak w tym tutorialu.

3. Zainstaluj G-Force.

4. Kiedy już wszystko zainstalowałeś, włącz Winampa.

[Obrazek: GF1.jpg]

5. Po czym naciśnij w dowolnym miejscu w programie prawym przyciskiem -> Wizualizacje -> Wybierz Wtyczkę.

[Obrazek: GF2.jpg]

6. Powinno ukazać ci się następujące okienko. Z listy wtyczek wybierz G-Force i naciśnij "Uruchom". Jeżeli na liście wtyczek nie ma G-Force, to znaczy, że nie zainstalowałeś jej poprawnie.

[Obrazek: GF3.jpg]

7. Twoim oczom powinny okazać się 2 dziwne okienka.

[Obrazek: GF4.jpg]

8. W okienku konfiguracyjnym znajdują się 3 kategorie efektów.
a) Waveshape - główny kształt wizualizacji (np. trójkąty, obracające się kule, kreski itp.)
b) Colormap - jest to kolorystyka wizualizacji
c) Flowfield - sam nie wiem co to jest xD

[Obrazek: GF5.jpg]

9. Oprócz kategorii efektów wizualizacji, obok mamy jeszcze parę ciekawych ustawień.
a) Te niebieskie strzałki służą do manualnej zmiany efektów wizualizacji. Do naszego efektu nie będą nam one potrzebne.
b) Te suwaki, tuż obok strzałek służą do ustawienia, co jaki czas ma się zmieniać efekt. U nas będa one ustawione jak najbliżej strzałek (na sam początek, aby samoczynnie się nie zmieniały animacje).
c) Na samym końcu okienka są dwa suwaki. Ten pierwszy z ludzikiem ustala ile ma być FPS. Maksymalnie 60fps, czyli tyle ile potrzebujemy.
d) Ostatnim suwakiem (tym "robaczkiem") konfigurujemy wysokość Waveshape. Ustawiamy go według naszych potrzeb.

[Obrazek: GF6.jpg]

10. Ostatecznie, aby osiągnąć efekt "falującej linii" ustawiamy tak jak na obrazku.

[Obrazek: GF7.jpg]

11. Teraz powiększamy okienko G-Force (to z wizualizacją) na fulla, puszczamy muzę i zaczynamy nagrywać to wszystko jakimś programem. Ja to robiłem Fraps'em.

12. Teraz, gdy już mamy nagranie, możemy w Sony Vegasie zastosować Chroma Keyer (z naszym efektem musimy zastosować kolor czarny, aby wyodrębnić falę) i ogólnie dodawać efekty, łączyć z filmem - ogólnie mówiąc, robić co nam się żyw nie podoba ;)
[Obrazek: GF9.jpg]

Mam nadzieję, że komuś przyda się ten tutorial. Mile widziane gotowe prace ze strony innych userów. Gdyby były jakieś niejasności, proszę pytać.

Gotowy przykład na filmie video:
(ta ruszająca się ramka na górze i na dole ekranu)
Jeżeli pomogłem - DAJ RUPUTA ;}

[Obrazek: fma.jpg]
Odpowiedz
Nie wiem dlaczemu ale nie pojawia mi się okienko do ustawień :/ tylko samo to co na początku jest napisane G-Force a później samo wybiera wizualizacje. Pomocy?
Odpowiedz
Naciśnij prawym na okienko z G-Force i naciśnij "Launch G-Force Toolbar"
Odpowiedz
Winged, jak zrobiłeś to że nie masz w tle niczego tylko czarne? U mnie jakieś fale jeszcze wokół a mam tak samo jak ty ustawione.
Odpowiedz
G-Force jest troche zbyt bardzo zbajerowane i czasem właśnie sam program narzuca pewne animacje. Ale jeżeli poczekasz chwile, to to zniknie.
Odpowiedz
Przepraszam że odkopuje tematy ,ale efekt mi sie bardzo spodobał a nie moge go zrobić..

Otóż Pkt 7.

7. Twoim oczom powinny okazać się 2 dziwne okienka.

Mam tylko jedno, z wizualizacjami,a tego drugiego nie ma, gdzie sie dodaje te wszytkie ustawienia.

A nie działa mi Launch G-Force Toolbar, jak napisałeś w 1 poście. Help.
Odpowiedz
Spróbuj nacisnąć prawym na okienko z efektami i włączyć tam jakąś opcję żeby się pokazało.
Odpowiedz
Czyli mówisz o opcji z wizualizacjami ? Bo jeśli tak to wszytko powyściskałem i nic nie pomogło. Niewiem.
Odpowiedz
Ja te wizualizacje robiłem w WMP i wyszły tak samo.
Odpowiedz
Winged to możesz mi łaskawie wyjaśnić ?

@edit

Haha nie zdążyłeś dodać że w wersji free nie ma opcji włączenia G-force Toolbar. Lol. Pzdr. Dajesz link na wersje z którego nic nie można zdźiałać. lol
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości