Problem z komputerem
Mam problem z komputerem.

[Obrazek: ryvau4J.png]

Dokładnie z nagrywaniem dźwięku.
Może doradzicie mi jak to naprawić? W sumie to problem był od początku, ale teraz zasiadłem dopiero by coś zrobić, nagrać, zgrać i teraz się on objawił. Wcześniej nie miał jak bo bazowałem tylko na tym co widzę a nie słyszę. Nie sprawdzałem tego.

Używam teraz mikrofonu na klipsie. Sam mikrofon jest sprawny, działał na Windows XP bez zarzutu, jak i na Windows 7. Jak i w lustrzance działa i w czymkolwiek jeszcze.
Niestety nie mogę nic nagrać bo wydobywa się z niego huczący, metaliczny, obrzydliwy dźwięk (jak zza światów).

Moja płyta główna to: GIGABYTE GA-X79-UP4 Intel X79 LGA 2011
[Obrazek: 7583_m.jpg]

Sterowniki do tej swojej karty graficznej wgrałem z płyty. Nie mam żadnych "znaczków zapytania" w konfiguracji sprzętowej systemu. Sprawdzałem na najnowszych sterownikach dedykowanych do Windowsa 8 jak i na wersji starszej. Więc i wgrałem z płyty i wgrałem z internetu później dla testu. Lista była długo odnośnie mojej karty:
http://img803.imageshack.us/img803/7099/...484455.png

Ale pobrałem to co dotyczy dźwięku, na samej górze. Reszta chyba nie ma nic wspólnego, nie? Przypominam, że "żółtych pytajników" w konfiguracji sprzętowej nie mam. Uzyskałem tym faktem jeszcze "Stereo mix". Czyli to, że mogę zgrywać dźwięki komputera (np. muzykę z Winampa).

Mikrofon jest wpięty poprawnie, testowałem też wpinając go w przedni panel lub inne, ale bez efektu.

Opcje REALTEKA nic nie zmieniają, sprawdzałem czy są jakieś wyciszenia/tłumienia aktywne albo jakieś "efekty hangaru" ale nie są.
Sprawdzałem opcje nagrywania - jest ustawione na najgłośniejsze. Próbowałęm też podbijać moc dźwięku i obniżać. Nic to nie dało. Sam komputer problemu z dźwiękiem nie ma. Mikrofon NIE jest na USB, jest na wejście typu "jack". Dodatkowo testowałem inne mikrofony (ten swój najstarszy) i poprawy nie było. Wciąż ten dźwięk.

Dźwięk z mikrofonu/StereoMixa brzmi tak:
https://hotfile.com/dl/202221366/45e5a4b...n.mp3.html

Chciałbym dodać, że - czego nie sprawdzałem wcześniej - taki metaliczny dźwięk robi się także jak zgrywam dźwięki z komputera z pomocą "Stereo Mixa". Ustawiam Stereo Mix jako domyślny:

[Obrazek: KVl4DLt.png]

I widzę po "suwakach" że melodie zbiera, drgają pola. Ale po nagraniu nie słyszę czystego głosu tylko to samo co przy zgrywaniu z mikrofonu. No to skoro nawet wewnętrzne dźwięki tak samo metalicznie brzmią to już nie mam pojęcia czego to wina.

Będę szalenie wdzięczny za jakiekolwiek sugestie.
Rozumiem, że mikrofon wpinany na jacka coś nie działa, ale żeby w nagrywaniu typu StereoMix były identyczne metalowe brzmienia? Ewidentnie mi coś nie gra - i to nawet dosłownie. Ale nie wiem co zrobić.
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
Ewidentnie robi się jakaś pętla. Wydaje mi się, że jeśli chcesz nagrywać z mikrofonu to właśnie to urządzenie powinieneś zaznaczyć w mikserze. Steroe mix zbiera wszystko. Sprawdź i wyłącz podsłuch mikrofonu w mikserze odtwarzającym. To powinno być w zakładce odtwarzanie, właściwości urządzenia, nasłuchuj urządzenie. Chyba jakoś tak.
Odpowiedz
Najlepiej... odinstaluj cały syf od Realtek'a. U mnie po zainstalowaniu tych programów niby ułatwiających obsługę karty - poszczególnych wejść itd., nie działała funkcja automatycznego przeportowywania dźwięku między dwiema kartami dźwiękowymi...
Do karty dźwiękowej M-AUDIO mam wpięte monitory odsłuchowe. Wpinam słuchawki w przedni panel komputera - monitory przestają grać, a dźwięk pojawia się w słuchawkach.
Przy zainstalowanym syfie Realteka nie było opcji tego tak ustawić. Windows jakoś sobie z tym poradził :)

To, co słychać na Twojej wstawce, to przede wszystkim masakryczny przester i echo (pętla).
Czyli oprócz zbyt mocnego podbicia dźwięku, masz włączoną funkcję "nasłuchiwanie", co powoduje zdwojenie sygnału przesunięte w fazie o latencję (czyli czas potrzebny na przetworzenie sygnału z analogowego na cyfrowy).
Dodatkowo, jeśli wybrałeś opcje nagrywania: "mix stereo", to wszystko się będzie zapętlać dodatkowo...

Zrobiłeś tradycyjną pętlę :)
Odpowiedz
Mateusz, ale jak odinstaluję te opcje REALTEKA to nie mam wtedy opcji Stereo Mix, a jest mi ona potrzebna. Koniecznie muszę mieć Stereo Mixa.

Bartek...
Cytat:jeśli chcesz nagrywać z mikrofonu to właśnie to urządzenie powinieneś zaznaczyć w mikserze
Ale jak to? Nie rozumiem. Jak to w czymś takim jak "Miks Stereo" powinienem zaznaczyć coś takiego jak "Mikrofon"? Nie widzę tych opcji tam aby będąc w zarządzaniu Miksem Stereo wybrać mikrofon.
Mikrofon to umiem wybrać jako domyślne lub nie źródło dźwięku (oznaczyć zieloną fajeczką).

Poza tym "Mikser odtwarzający"? "Podsłuch mikrofonu w zakłądce ODtwarzanie"?
Ja nie mam takich rzeczy.
Może pokażę to na filmie? Będzie łatwiej zobaczyć.

Na starym komputerze mój Stereo Mix nie zbierał wszystkiego. Zbierał tylko głos z puplitu a z mikrofonu już nie. Chyba że to dlatego, że używałem mikrofonu na USB a nie jacka.
Odpowiedz
Tak. Dlatego, że mikrofon był USB, to nie należał do tej samej karty dźwiękowej, z której nagrywałeś, jako "stereo mix".
Stereo mix zgrywa wszystko, co jest włączone do danej karty.

Co ciekawe, u mnie po odinstalowaniu mam opcję "mix stereo".

A dodatkowo, mogę w Vegasie wybrać kartę dźwiękową oraz wejście na każdej z kart, i nagrywać wielokanałowo, osobno mikrofon, osobno dźwięk z pulpitu i osobno wejście liniowe na drugiej karcie... więc np. łącznie 6 kanałów.
Odpowiedz
Kurdę! To świetnie, że się da. Nie wiedziałęm o tym a ułatwiłoby mi to tworzenie. Miałem kiedyś materiał gdzie musiałem zgrywać osobno moją rozmowę z kumplem na Skype i osobno mój mikrofon (kolega gadał sam ze sobą na uzyskanym audio ze stereo Mixu). Potem synchronizowałem (miałem włączone "jakieś inne zgrywanie" aby zgrywało mi to co mówię przez mikrofon na USB. A do tego jeszcze dżwięki z gry dochodziły. Dźwięki z gry wyciszyłem już w samej grze, było ciszej więc nasz głos się wybijał. Ale to dobrze jak w Vegasie można o tym decydować.

Tutaj pokazuję swój filmik jak to wszystko u mnie wygląda:

Może ktoś na coś wpadnie A ja jeszcze sprawdzę jedną rzecz. Wypnę swoje głośniki bezprzewodowe do innego gniazda, może na przód i zobaczę jak teraz zachowa się mikrofon.
Odpowiedz
Jak robisz coś z mikrofonem to raczej używaj słuchawek niż głośników, mniejsze szanse że jakieś sprzężenia powstaną. Ja raczej obstawiam, że to zła konfiguracja ustawień niż wina sprzętu czy sterowników.

Poza tym "Mikser odtwarzający"? "Podsłuch mikrofonu w zakłądce ODtwarzanie"?
Ja nie mam takich rzeczy.
Może pokażę to na filmie? Będzie łatwiej zobaczyć.

Na Twoim filmiku widać, że właśnie wchodzisz tam gdzie myślałem. Nie naprowadzę Cię dokładnie bo nie używam tych rzeczy w ogóle. Ty chyba masz win8 ja 7 też może się to lekko różnić. Ogólnie po wyciszaj wszystkie wejścia (mikrofon, linia i co tam jeszcze masz) na zakładce odtwarzanie.
Odpowiedz
Wpiąłem słuchawki w przednie gniazdo. Wówczas na liście faktycznie dopiero teraz w polu "słuchawek" pojawiła się ikonka "zaptaszkowania". A więc rozpoznaje, że "jak z przedniego wejścia" to słuchawki. Dobra, ale to jest nieistotne.

Nie mam głośników w ogóle. Korzystam ze słuchawek.

Mikrofon nie działa nadal. Wciąż słychać taki dźwięk.Dobrze, wina "złych ustawień" może być. Ale ja nie wiem ktre ustawienia są "tymi dobrymi". Próbowałem już wszystkiego i nic nie wskórałem. Bartek_L, widzisz co mam na filmiku. O które konkretnie opcje Ci chodziło abym je przestawił?

W jakim "mikserze" powinienem zaznaczyć urządzenie "mikrofon"? Jaki "mikser"? Gdzie to mam?

Poza tym, Mateusz, nawet jak WYPNĘ mikrofon (nie mam go podłączonego) a mam wgrane sterowniki Realteka przez co mam StereoMix to gdy odtwarzam muzykę na pulpicie i zgrywam to też słychać takie metaliczne brzmienie. Więc jak to się ma do rzeczy, że "jak korzytam ze StereoMixa to on to dodatkowo wszystko jeszcze zbiera" skoro nie mam włączonego mikrofonu? A metaliczny dźwięk wychodzi w nagraniu.

Cytat:Na Twoim filmiku widać, że właśnie wchodzisz tam gdzie myślałem
To dobrze czy źle?

Cytat: Ogólnie powyciszaj wszystkie wejścia (mikrofon, linia i co tam jeszcze masz) na zakładce odtwarzanie.
Nie rozumiem. Jak to "powyciszaj"? Tam nie ma żadnych suwaków do wyciszania. Poza tym wszystko mam wyłączone/niepodłączone. A jeśli chodzi Ci o to (regulacja głośności):

[Obrazek: m5QVD8i.png] to wszystko jest pożądane przeze mnnie. Nie wiem tylko co to jest ten Windows Media PLayer Rich Preview.
Odpowiedz
Ogólnie to jest tak:

w zakładce nagrywanie wybierasz urządzenie, z którego chcesz nagrywać dźwięk. We właściwościach tego urządzenia wybierasz/ustawiasz suwakiem poziom sygnału jaki ma się nagrywać. Koniec! Ale, w zakładce odtwarzanie na tym samym urządzeniu co wybrałeś do nagrywania w jego właściwościach ustawiasz suwakiem poziom z jakim słychać to urządzenie w twioch głośnikach a dokładniej w urządzeniu które jest odpowiedzialne za emitowanie twoich dźwięków. I tak właśnie można zrobić pętlę. Np. jak stereo mix wejście będzie szło na odsłuch. Itd.

Edit: sprawdź czy nie masz nasłuchiwania na stereo mix

Bunch sprawdź tak:

Panel sterowania - Dźwięk - Zakładka Nagrywanie - Stero MIX - Właściwości - Zakładka Nasłuchiwanie lub Zakładka Poziomy tam można wyciszyć
Odpowiedz
Cytat:w zakładce nagrywanie wybierasz urządzenie, z którego chcesz nagrywać dźwięk.

Jest tak.
[Obrazek: f3eaa376ca274002bfbbf03.png]

Cytat:We właściwościach tego urządzenia wybierasz/ustawiasz suwakiem poziom sygnału jaki ma się nagrywać. Koniec!

Jest tak.
[Obrazek: mRaMjWH.png]

Cytat:Ale, w zakładce odtwarzanie na tym samym urządzeniu co wybrałeś do nagrywania
Nie mam w zakładce odtwarzania urządzenia o nazwie "Mikrofon"

Cytat: I tak właśnie można zrobić pętlę. Np. jak stereo mix wejście będzie szło na odsłuch. Itd.
Nie mam w ogóle aktywnego żadnego Stereo Mixa w tej chwili. Nie istnieje, nie ma go w systemie. A po wpięciu samego mikrofonu dźwięk nadal jest metaliczny.

Cytat:Bunch sprawdź tak:

Panel sterowania - Dźwięk - Zakładka Nagrywanie - Stero MIX - Właściwości - Zakładka Nasłuchiwanie lub Zakładka Poziomy tam można wyciszyć
Problemem nie jest Stero Mix ale metaliczny dźwięk słyszany po nagraniu mikrofonem. Stereo Mixa nie mam w ogóle zainstalowanego w systemie w tym momencie a problem z nagrywaniem głosu pozostaje.
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości