Xvid - Sposób na render.
Witam wszystkich. Ostatnio znalazłem pewien tutorial dotyczący renderingu filmu z kodekiem Xvid. Poradnik nie jest mój, ale nie jest zastrzeżony prawami autorskimi. Napisał go niejaki Daffy. W orginale jest dość trudny do przeanalizowania, a w dodatku po angielsku. Efekt jest po prostu SUPER. Chciałbym go wam pokazać jak najprościej.

OTO ON:

1. Aby zrenderować film w wysokiej jakości, z bardzo małym rozmiarem potrzebujesz 5 rzeczy.

- Xvid (Nic's Version)
- LAME Encoder
- LAME ACM Codec
- The Huffyuv Codec (pre-built DLL, wersja tylko 2.1.1)
- Virtual Dub

Gdy już to ściągniesz, to zainstaluj wszystkie komponenty.
Aby zainstalować kodeki, naciśnij prawym przyciskiem myszy na plik z rozszerzeniem *.inf -> Zainstaluj.

2. Teraz potrzebujesz nieskompresowany render twojego filmu. Aby go zrobić, rób tak jak na obrazkach.

[Obrazek: 1.jpg]
[Obrazek: 2.jpg]
[Obrazek: 3.jpg]
[Obrazek: 4.jpg]
[Obrazek: 5.jpg]

UWAGA: Nieskompresowany render zajmuje BARDZO dużo miejsca. W bardziej rozbudowanych editach nawet do 500GB, lecz przeważnie jest to 200GB/5min.

3. Jeżeli skończyłeś renderować video, czas na wyrenderowanie audio. Postępuj zgodnie z obrazkami.
[Obrazek: 1.jpg]
[Obrazek: 6.jpg]
[Obrazek: 7.jpg]

UWAGA : Nazwa zrenderowanego pliku *.avi i *.wav powinna być taka sama (u mnie Test)

4. Jeżeli zrenderowałeś już wszystko, możesz spokojnie wyłaczyć Sony Vegas'a. Teraz czas na Virtual Dub'a.

[Obrazek: 8.jpg]
[Obrazek: 9.jpg]
[Obrazek: 10.jpg]
[Obrazek: 11.jpg]
[Obrazek: 12.jpg]
[Obrazek: 13.jpg]
[Obrazek: 14.jpg]
[Obrazek: 15.jpg]
[Obrazek: 16.jpg]
[Obrazek: 17.jpg]

Naciskamy OK, zamykamy wszystkie okna, oprócz głownego Virtual Dub'a i:
[Obrazek: 18.jpg]

Zapisywanie może chwile potrwać. Virtual Dub powinien nieskompresowany render ważący 500GB przekonwertować do około 1GB, albo nawet mniej.

To tyle. Jeżeli coś będzie niejasne, proszę zadawać pytania.

EDIT: Jeżeli stworzyłem ten tutorial w złym dziale, proszę o przeniesienie.
Jeżeli pomogłem - DAJ RUPUTA ;}

[Obrazek: fma.jpg]
Odpowiedz
no tak próbuje to zrobić, ale mi sie huffyuv nie chce zainstalować, klikam prawym zainstaluj, miga okienko, ale w vegasie tego nie ma :( może to przed kodeki? mam najowsze divx dla sevena zaisntalowane, i równieź k-lite codec pack równierz dla sevena
Odpowiedz
Dziwne 200gb/5min? Bez kompresji u mnie zajmuje tak ~13gb/h surowy materiał w 1080p. A tak pozatym co do 3-ciego obrazka to tam wystarczy dać "GOOD" a tak to dlaczego od razu nie skonwertujesz go do xVida? I poco oddzielnie audio i video. Wg. mnie nie przydatne.
Odpowiedz
1.
Cytat:Dziwne 200gb/5min? Bez kompresji u mnie zajmuje tak ~13gb/h surowy materiał w 1080p.
Surowy materiał, a nieskompresowany render z pewnymi kodekami to zupełnie co innego.
2.
Cytat:A tak pozatym co do 3-ciego obrazka to tam wystarczy dać "GOOD"
Tak, wystarczy dać GOOD, ale jeżeli zależy ci na wysokiej jakości kosztem kilku MB, to radzę dać na BEST.
3.
Cytat:a tak to dlaczego od razu nie skonwertujesz go do xVida?
Dlatego nie skonwertuje od razu do Xvida, ponieważ Virtual Dub robi to o wiele lepiej niż SV, a po drugie nie wiem czy takowa konwersja w SV jest możliwa.
4.
Cytat:I poco oddzielnie audio i video.
Po to oddzielnie audio i video, by zachować jak najlepszą jakość.

Z tego można wywnioskować, że jeżeli jesteś leniwy, po prostu omiń ten tutorial. Jednakże ilustruje on, jak potężne jest to narzędzie (Virtual Dub) i jak bardzo może skompresować film bez większej straty na jakości.

PS: "Ten samouczek nie gwarantuje idealnej jakości. To jest tylko dobre narzędzie w walce ze złą jakością."

(01-22-2010, 21:02)Uszatymajsta napisał(a):  no tak próbuje to zrobić, ale mi sie huffyuv nie chce zainstalować, klikam prawym zainstaluj, miga okienko, ale w vegasie tego nie ma :( może to przed kodeki? mam najowsze divx dla sevena zaisntalowane, i równieź k-lite codec pack równierz dla sevena

1. Czy na pewno ściagasz Pre-Build? Zawartość Rar'a powinna być następująca.
-huffyuv.dll
-huffyuv.inf
-readme.txt

2. Odnośnie kodeków, jeżeli Huffyuv zainstalujesz po innych kodekach, po prostu je nadpisze. Nie ważne czy są najnowsze. Nie ma prawa nie zainstalować się z powodu innych kodeków.
Odpowiedz
Podoba mi się, ale przenoszę do tutoriali :)
Nie udzielam odpowiedzi na PW.
Odpowiedz
Ok, dzięki za wyrozumiałość. Mam nadzieję, że komuś się to przyda.
Odpowiedz
Czy po takim rendingu mozemy otrzymac film w lepszej jakosci od oryginalu :>? Bo duzo zabawy ^^
Odpowiedz
Nie da się uzyskać lepszej jakości stratnym kodekiem od oryginału... Z samej definicji można już się domyślić, że będą pewne straty.
Nie udzielam odpowiedzi na PW.
Odpowiedz
Żaden program nie polepszy ci jakości. Jest taka zasada (nie pamiętam, czy tak dokładnie się nazywała) RIRO - Rubbish In - Rubish Out, czyli wsadzisz śmieci, to śmieci dostaniesz. Wszystko zależy od jakości oryginału.
Odpowiedz
Po takim wyrenderowaniu z Sony Vegas movie mi sie zacina -,-

mam pytanko. Czy moge uzyc innych opcji rendingu i pozniej zrobic (tak jak w tutorialu) w Virtual dub ? Zmniejszy to wage itd?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości