Pierwsza i ostatnia obróbka filmu
Witam wszystkich forumowiczów,
muszę obrobić film, a będę robił to pierwszy raz w życiu. Film jest potrzebny do szkoły. Film będzie trwał maksymalnie 5 minut. Chciałbym się was poradzić jaki program wybrać do obróbki tego filmu, a co do filmu to zamierzam:
- połączyć kawałki filmów(chyba oczywiste, ale napisałem ;));
- mam "odszumić" dźwięk(oczywiste);
- dodam muzykę, którą w niektórych momentach trzeba będzie przyciszyć itd.(oczywiste);
- w pewnym momencie filmu jest kartka na której jest tekst, a ja muszę podświetlić te słowa(w wielu filmach fantasy itp. jest często taki pergamin żółty, a na nim tekst i niektóre słowa są "uwydatniane" lub otaczane złotą otoczką) - proszę o poradnik do programu, który polecicie;
- dodać pentagram(gość leży na ziemi i nagle wybucha pentagram - gość ożywa i idzie zabijać :)) - również proszę o poradnik;
- dodać krew na ścianie(jak gość strzela z pistoletu do leżącej babki)... - tu też proszę o poradnik
- ...a skoro ma być strzał to muszę dodać w paru momentach odgłos strzału

Nie wiem w jakim to będzie formacie, ale chcę, aby film już po obróbce był w najlepszej jakości(chociaż nie wiem czy ma to znaczenie bo będzie on odtwarzany na rzutniku) - jaki format polecacie, jaką rozdzielczość itd.?
Kamera, którą nagrywał będzie kumpel ma 720p; komputer na którym będę obrabiał to: Pentium IV 3,2GHz, grafika 1GB, 4GB RAM(wiem że to wiekowy procesor, ale wystarczy to, da radę?)

Proszę was o pomoc drodzy forumowicze ;)
Odpowiedz
Brutalnie powiem - kpisz czy o drogę pytasz? Ale żeby nie było - jakie masz doświadczenie w obróbce wideo i audio?
W ogóle dosyć hmmm śmieszne mi się wydaje wchodzić na forum Vegasa i pytać o program do obróbki wideo. Zgadnij, czego tu używamy?
Większość pytań które zadałeś na dzień dobry kwalifikują Cię do bana za łamanie reguły "zielonym dziękujemy".

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Drogi efixie:
po pierwsze to przeczytaj jeszcze raz mój pierwszy post bo znajdziesz tam odpowiedź na pytanie dot. mojego doświadczenia(odpowiedź-zerowe bo pierwszy raz to będę robił)
po drugie - wiem że to forum o SV, ale o ile się orientuje to na każdym forum(przynajmniej każdym dobrym - uważam że to te jest takie) doradzają i odradzają np. GOL radzi żebym z jakimś problemem szedł na purepc, a oni z kolei radzą na jakiś inny temat netfixa itd. - czyli są zorientowani że w tym przypadku program A do obróbki takiego czegoś jest lepszy niż program B, a więc jeśli poradzicie mi że w SV zrobię te wszystkie rzeczy to z niego skorzystam
po 3 możesz łaskawie odpowiedzieć na moje pytania - od tego chyba jest dział newbies żeby pomóc nowicjuszom albo "jednorazowym montażystom"(jakim jestem ja)

Liczę na odpowiedzi rozwiązujące moje pytania
Odpowiedz
pomoże ktoś?
Odpowiedz
No panowie, kto powie koledze jak ma wygrać Dakar? Co prawda nie wie jaki samochód wybrać, w życiu nie siedział za kierownicą, nie wie gdzie jest gaz, hamulec i sprzęgło a piasek ostatni raz widział w Łebie, do tego do dyspozycji ma Fiata 126p w którym od dłuższego czasu nie może znaleźć z przodu silnika a mimo to samochód jeździ, do tego nie do końca nawet wie gdzie się w siada.
A tak na serio - przepraszam stary, ale prosisz tak naprawdę o napisanie dla Ciebie książki. Nie znasz nawet podstaw podstaw a regulamin forum jest tu jasny - zapraszamy po opanowaniu elementarza.
Odpowiadając na Twoje pytanie częściowo:
- połączyć kawałki filmów(chyba oczywiste, ale napisałem ;));

Sony Vegas

- mam "odszumić" dźwięk(oczywiste);

Sony Vegas, Audacity, SoundForge

- dodam muzykę, którą w niektórych momentach trzeba będzie przyciszyć itd.(oczywiste);

Sony Vegas

- w pewnym momencie filmu jest kartka na której jest tekst, a ja muszę podświetlić te słowa(w wielu filmach fantasy itp. jest często taki pergamin żółty, a na nim tekst i niektóre słowa są "uwydatniane" lub otaczane złotą otoczką) - proszę o poradnik do programu, który polecicie;

Sony Vegas + umiejętność stosowania masek i warst kompozycji lub np. After Effects

- dodać pentagram(gość leży na ziemi i nagle wybucha pentagram - gość ożywa i idzie zabijać :)) - również proszę o poradnik;

After Effects, Blender, umiejętność obsługi systemów cząsteczkowych, łączenia 3D z 2D itd.

- dodać krew na ścianie(jak gość strzela z pistoletu do leżącej babki)... - tu też proszę o poradnik

Vegas, After Effects,

- ...a skoro ma być strzał to muszę dodać w paru momentach odgłos strzału

Vegas + znaleziony w sieci odgłos

Nie wiem w jakim to będzie formacie, ale chcę, aby film już po obróbce był w najlepszej jakości(chociaż nie wiem czy ma to znaczenie bo będzie on odtwarzany na rzutniku) - jaki format polecacie, jaką rozdzielczość itd.?

720p, AVC

komputer na którym będę obrabiał to: Pentium IV 3,2GHz, grafika 1GB, 4GB RAM(wiem że to wiekowy procesor, ale wystarczy to, da radę?)

Nie da. Tzn. kto wie, może starczy Ci cierpliwości... kto wie...

Tutoriale do w/w programów znajdziesz w googlach.

A tak poza tym, skoro ma być tak jak piszesz, że to pierwsza i ostatnia obróbka to hmm to jest to ewidentnie widzimisię i chwilowa potrzeba, to się bodajże nazywa "pijawka"...

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
'Pijawka" to to nie jest bo widzimisię ma nauczycielka, a mnie nigdy nie interesowało obróbka video(za to grafika to co innego) ;)
Większość tutoriali znalazłem tylko nie umiem "ująć" w Google poradnika dot. tej kartki z wyrazami - pomożesz mi znaleźć poradnik do SV do tej kartki?
Którą wersję SV polecasz?
A co do komputera to co, nie wyrobi przy renderingu? Bo przy obróbce zdjęć itp. muszę czekać dłuższy czas aż się jakiś profesjonalny efekt naniesie, ale mam czas i mogę poczekać.
Thx za odpowiedź
Odpowiedz
Nie efix. Kolega wyraźnie napisał, że zabiera się za to pierwszy i ostatni raz.
Nie chce się nauczyć, tylko dostać od kogoś poradnik typu: kliknij tu, wrzuć tu, itd.
Taki efekt coraz powszechniejszych tutoriali. Niektórym się wydaje, że nauka nie jest potrzebna, bo wystarczy wpisać w google frazę, dopisać "how to" i mamy wyniki.

Nie wiem, czy Twój sposób da koledze trochę chociaż do myślenia...
Montaż video dzielimy na: profesjonalny oraz na amatorski.
Jesteśmy na forum dla profesjonalistów.
Dla amatorów - niech kolega poszuka jak używać movie maker lub iMovie... nawet na androida są już ciekawe programy, które same analizują obraz, wycinają najciekawsze fragmenty, podkładasz muzykę - i masz film. Serio. Po co się uczyć obsługi programu za 2.5tys zł, jak się ma jedną fuchę do zrobienia?

Ewentualnie zleć to komuś.

Swoją drogą, ciekawe właściwie, gdzie pochowali się ci wszyscy zwolennicy tutków, którzy niejednokrotnie mnie usiłowali przekonywać, że tutoriale są OK, a pomoc na forum się należy, jak psu buda...
Ciekawe, czemu pochowali się włażąc pod te swoje kamienie, i siedzą cicho?
Każdy mądry, jak potrzebuje pomocy, ale jak trzeba koledze napisać kilka zdań, jak zrobić prostą rzecz, to tylko dwie osoby się odzywają?
Czyżby temat przerósł innych użytkowników?
Odpowiedz
mateuszszar czyli przejdę do historii tego forum jako amator który zagiął większość profesjonalistów? ;)
Odpowiedz
Sam napisałeś, że Ciebie to nie interesuje, ale nauczyciel się uparł...

Może też nie o to dokładnie chodzi...
Założyłeś konto, żeby ktoś Ci powiedział, jak odwalić kawał roboty - który de facto - Ty miałeś zrobić.
Na forum zazwyczaj się rozwiązuje problemy, pomaga rozwiązać problem... ale nie uczy "krok po kroku"

Wybacz, nie jest to atak konkretnie na Ciebie, tylko na coraz powszechniejsze zachowanie na forum. Przeglądniesz ostatnie wątki, to zrozumiesz. Ludzie o coś pytają w ten sam dzień, kiedy założyli konto, a później - jak dostaną odpowiedź - znikają. Wracają, jak znowu coś potrzebują.

Forum, żeby mogło działać, wymaga trochę większego zaangażowania. My (ci, którzy się odezwali), nie dostajemy kasy za to, że coś podpowiemy. A mimo to - chce nam się. Wiesz?
Ale osobiście nie lubię powtarzać w kółko, np.: "jak się renderuje pod youtube", a średnio dwa razy w tygodniu muszę, bo większości się nawet nie chce przeglądnąć ostatnich tematów.
Przepisywanie książki - podstawy montażu, sztuka filmowa itd., też uważam, że nie ma sensu.

Ok. Pytasz o program.
Powiem tak. Każdy program mniej więcej działa tak samo.
Wrzucasz materiał. Tniesz. Przestawiasz (układasz), dodajesz przejścia (radzę oszczędnie), fade-in, fade-out, napisy, ścieżkę dźwiękową. Dostosowujesz parametry video (jasność, kontrast, balans bieli), oraz audio (dopasowanie krzywej głośności, przyciszanie podkładu, gdy ktoś się wypowiada itd.).
Na koniec renderujesz - zgrywasz film do takiej postaci, żeby można było użyć w odtwarzaczu.

My pracujemy głównie na Vegasie (takie forum, więc taki program).
Wersji jest kilka. Na stronie producenta masz dokładny opis. Szczerze - najlepszy jest 12PRO. Najstabilniejszy i najbardziej dopracowany - Vegas 11 PRO. Tobie wystarczy MovieStudio.

Sprawy z nakładaniem na film grafiki... możesz sobie zwyczajnie nie poradzić, nawet w wersji PRO. Wersja studio ma jakieś tam ograniczenia, ale nie wiem dokładnie - trzeba by sprawdzić.

Jeśli koniecznie ma to być nałożony obraz na film (grafika, pentagram czy cokolwiek), to najprościej, jak ten fragment filmu będzie nagrany STABILNIE - ze statywu, nieruchomo!
Unikniesz całej zabawy w tracking itd. A później wystarczy nałożyć dwa tracki na siebie - ustawić compositing (coś, jak warstwy w Photoshopie + sposób mieszania warstw - skoro zajmujesz się grafiką, to wiesz o czym piszę).

Pewne natomiast jest, że Twój komputer raczej nie uciągnie AVC 720p. Nie obejdzie się do przekonwertowania do innego formatu.
Ja bym polecił XDCAM (ale o tych samych parametrach, to AVC 720p, tylko przepływność na pewno większa).
O parametrach - jak odczytać (MediaInfo), jak ustawić projekt itd. doczytasz, bo piszemy w kółko.

Tak jak efix - finalnie wyrenderujesz do AVC 720p.
Odpowiedz
Za te słowa się nie obrażam bo też się udzielam(z dużym wkładem) na paru forach i też mnie irytują ludzie, którzy proszą żeby ich za rączkę oprowadzić i przepraszam za to że wyglądało na to ż o takie coś was proszę.
Do końca nie o to mi chodziło "żeby ktoś Mi powiedział, jak odwalić kawał roboty" moimi głównymi celami było to, abyście mi podali program do obróbki stosowny do "mojej potrzeby"

Na chwilę obecną okazało się, że bez pentagramu się obędzie.
A co do tego MovieStudio to wystarczy on do tego efektu z krwią i kartką?
Odpowiedz