Probelm z jakoscia obrazu
Witam,

Mam pytanie odnosnie jakosci swoich filmow do jakosci filmow innych uzytkownikow.

Wersja programu - Vegas movie studio 11.0 (HD)

Moj filmik:

Filmik z jakoscia obrazu, ktory ja chcialbym uzyskac u siebie:

Ustawienia w grze to:

1920x1080

Ustawienia w Sony Vegas przy renderowaniu to:

Sony AVC/MVC (HD 1920x1080 - 50p)

Ustawienia projektu to:

Takie same

Zauwazylem ze obraz jest znaczaco lepszy gdy uzywam kodeka:

MainConcept MPEG-2 (HDV 1080-60i) tylko ze tam rozdzialka jest 1440x1080 przez co obraz jest troche waski, nie wyglada to naturalnie i sa czarne pasy obok.

Czy ktos ma jakas sugestie dla nooba ?

ps, tak na sam koniec - wyczytalem gdzies ze wersja, ktora mam jest wersja okrojona ? Czy to prawda i czy to ma jakis wplyw na jakosc programu ? Moze musze sciagnac jakies kodeki do programu bo widzialem w innych watkach ze mozna.

Pozdrawiam,

Jacek
Odpowiedz
(04-04-2013, 15:44)funkyacidsoul napisał(a):  Czy ktos ma jakas sugestie dla nooba ?

Tak. Ja zasugeruję, żebyś trochę poczytał na forum, jak się renderuje pod youtube... takie tematy wyrastają jak grzyby po deszczu. Ja sam średnio dwa razy w tygodniu piszę kompletną radę - jak ustawić projekt, jak renderować itd. Na ten tydzień limit wyczerpany. Więc jeśli nie znajdziesz, i nikt Ci nie napisze, gdzie znaleźć odpowiedź (która jest choćby w moich wpisach na forum) - to napiszę ponownie w przyszłym tygodniu... :)
Odpowiedz
To nie problem renderowania chyba poniewaz nagrywalem frapsem w 'half size' tak wiec nie nagrywalo mi full hd poniewaz sprawdzilem plik w systemie i pokazal mi 960x540 - czyli jak rozumiem to chyba bylo przyczyna.

Dzis zaczalem nagrywac 'MSI' i tutaj mala probka:

Czy dobrze rozumiem ? Z pliku, ktory nagrywalem frapsem w 960x540 nie zrobie full hd za chiny ludowe w sony czy w zadnym innym programie.
Odpowiedz
Swoja droga jak widzisz ludzie potrafia szukac dalej sami odpowiedzi a nie czekaja az forumowy guru im pomoze. Tematy przegladalem ale w zadnym nie znalazlem odpowiedzi dlaczego ja nie moge zrobic 'custom template' i musze wybierac z tego co jest. Nie mam tych opcji u siebie stad pytalem czy nie mam jakiejs okrojonej wersji.
Odpowiedz
!!! UŻYWAJ POLSKICH LITER !!!

Jaki "guru"?
Może pomyliłeś go z kimś w stylu - "jesteś tu po to, aby pomagać innym!" Bo takie teksty już też słyszałem.

Forum, to forum. Z definicji: służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach...

Czy masz okrojoną wersję? Ja nie mam dostępu do Twojego komputera, więc nie wiem. Ale jak "skroiłeś", to pewnie ma "okrojoną" (jeśli wiesz o czym piszę, to nawet nie odpisuj na ten temat, bo my nie popieramy piractwa).

Co oznacza, że nie możesz zrobić "customize template"...
Nie potrafisz kliknąć w ten guzik? Nie masz myszki? Nie możesz znaleźć?
A gdzie szukałeś?

Nie mów też, że nie możesz znaleźć wśród choćby moich wpisów - porady dotyczącej renderowania na yuotube...

Masz 28lat. Nie jesteś gówniarzem, któremu się nie chce...
Pisałem wielokrotnie o magicznym przycisku [F1]. Użyłeś go?
Wątpię...

Tam wystarczy chwilę pomyśleć, wpisać frazę "render as", następnie przelecieć tak 'z grubsza' temat... a zobaczysz customize template - i odnośnik modify the template's settings.

Klikamy - a tam cały rozdział: Customize Rendering Templates. I podrozdziały:
- Create or edit a template
- delete a template
- copy rendering templates between computers or user accounts

Kuźwa. Na prawdę nie trzeba wiele, żeby podstawy ogarnąć... Przede wszystkim odrobina chęci!

A jakbyś był łaskawy przeszukać forum, to były tematy, gdzie podobni nawet nie rozwinęli listy template'ów i się dziwili, gdzie wpisujemy parametry renderingu itd...
A to, że ciężko odnaleźć takie tematy... wybacz, ale to zasługa takich jak ty. Skoro Twój temat to: "Problem z jakością obrazu"... a tak na prawdę powinno być napisane: "jak używać customize template" albo "nie potrafię znaleźć customize template", albo "jak się ustawia parametry renderowania"...
Odpowiedz
Mateusz, widac ze tez nie jestes palcem robiony i nikt nikomu nie musi tutaj udowadniac na czym sie zna a na czym nie. Pisze na dziale wyselekcjonowanym dla noobow i zadaje tez tego typu pytania. Pracuje na caly etat, nie pisze polskimi znakami bo za granica sie tego odzwyczailem, mam mase roznych ciekawych zainteresowan, do ktorych doszlo teraz robienie filmow z BF3, w ktorego pogrywam po pracy ale przy obecnej ilosci obowiazkow ciezko czasem znalezc czas aby do wszystkiego dochodzic samemu.

Program mam orginalny, stac mnie. Problem w tym ze pisalem ze wydaje mi sie ze mam jakas okrojona wersje i ze nie widze 'custom template' jak w podanych przez Was w poradnikach nie dlatego ze jestem glupkiem czy 28 letnim leniem ale dlatego ze mam jakas 'uboga wersje'.

Wcisnalem magiczne F1 i doszedlem do tego:

"Custom Rendering Templates

If the selected file type supports it, the Render As dialog allows you to create custom templates for saving files.

Some file formats include a Project tab in the Custom Template dialog that allows you to associate a Video rendering quality setting with a rendering template. Final rendering template settings override the Full-resolution rendering quality setting in the Project Properties dialog.

This feature is available only in Vegas Movie Studio HD Platinum."

Niestety ja mam HD Sony Vegas 11 i nikt nie mowil ze to jakas 'biedniejsza wersja'.

Czy w tej sytuacji procz kupna nowej wersji jest jakas inna rada ? Wczoraj zaczalem uzywac 'MSI afterburner' i nagrywam w pelnym HD jak pisalem wyzej ale dalej nie wiem czy nie mozna uzyskac czegos lepszego ?

Pozdrawiam,

Jacek
Odpowiedz
Ok. Szczerze nie chce mi się ściągać i instalować tej wersji (używam Pro)... ale zerknę z ciekawości, bo nie chce mi się wierzyć...
moviestudiohd11.0.75.exe - to jest to? Ta wersja, którą używasz?

... kolega ma rację. Nie ma guzika "Customize template"...
Faktycznie - okrojona wersja... więc z tym tekstem "stać mnie" to trochę poleciałeś ;)

Tak czy inaczej miło, że nie pirat, tylko legal.

Mogę Ci pomóc w takim razie. Udowodniłeś, że nie jesteś leniem (wybacz, że tak to wygląda, ale to wszystko dzięki wszech-panoszącej się gimbazie, która wszystko chce tu i teraz itd.).

powiedz mi, jakie masz pliki wejściowe, i jaki chcesz zrobić render - pod youtube - tak?
Nagrywaj zawsze z maksymalnie najlepszą jakością. Jeśli chcesz, aby filmy były 720p - i możesz odpalić grę w tym trybie - to szczerze mówiąc będziesz miał najlepszą jakość.
Jeśli 1080 - to tak samo.

Ilość klatek (FPS) przy nagrywaniu... youtube maksymalnie pokazuje 30fps, więc nagrywanie z większą ilością nie ma sensu, jeśli nie chcesz robić zwolnień.

Dobra. Jeszcze raz - nie będę przeciągał.

Ustaw najpierw projekt 1920x1080, progressive. 25klatek na sekundę.
Wszystkie klipy które nagrywasz w 1080p ale które posiadają inną liczbę klatek na sekundę, musisz kliknąć prawym przyciskiem myszy -> Switches -> Disable Resample (możesz sobie skrót klawiaturowy zrobić, później zaznaczasz wszystkie klipy i grupowo możesz to zmienić). To jest po to, żeby nie miksować ze sobą klatek, jeśli film ma inną ilość klatek na sekundę, niż projekt - 25.

Po montażu dajesz rendering...

ale najpierw... rozpakuj to, co wrzuciłem do załącznika - do:
C:\Users\[nazwa_użytkownika]\AppData\Roaming\Sony\Render Templates\avc-mc
Teraz możesz renderować, wybierając MainConcept AVC -> template "Internet HD 1080p YT 8/8.5Mbps" (masz ode mnie gratis ;)
To jest template, który ma ustawiony dwuprzebieg - rendering będzie trwał dwa razy dłużej - ale jakość będzie dużo lepsza.

Załączone pliki
.zip   Internet HD 1080p YT 8_8.5Mbps.zip (Rozmiar: 544 bajtów / Pobrań: 46)
Odpowiedz
Czesc Mateusz,

Dzieki wielkie - pomogles mi tym na prawde a przy okazji wiem ze musze kupic lepsza wersje Vegasa :) Poczatek miedzy nami byl troche trudny ale wyszlo na prawde dobrze.. Jak widzisz, warto miec jeszcze wiare w ludzi !

Ps, sorry z pozniejsza odpowiedz ale bylem sluzbowo w Walii i dopiero co wrocilem.

Ps2, sluchaj a mam pytanie - czy jest mozliwosc zwiekszania jakosci obrazu po przez wydluzanie czasu renderowania ? Np, ze filmik sie renderuje nie dwa razy dluzej jak obecnie a 4 razy dluzej ? Tak z ciekawosci pytam bo i tak gdybym chcial miec jeszcze lepsza jakosc to tak czy owak najwazniejsze jest jak sie nagrywa a nie renderuje ale z czystej ciekawosci pytam :)

Pozdrawiam,

Jacek
Odpowiedz
Nie. Nie w Vegasie...

Tzn. możesz próbować np. zainstalować FrameServer serwer i wypluwając klatkę po klatce, kodować ten materiał w jakimś innym programie, który ma lepsze sposoby analizy czy też samego kodowania.

W Vegasie masz tylko dwie możliwości - pojedynczy przebieg - czyli ustawiasz jakąś konkretną wartość przepływności (albo zmienną) - i program na bieżąco koduje.
Metoda dwuprzebiegu polega na tym, że w pierwszym obejściu materiał jest analizowany i do niego tworzona jakby mapa - gdzie jest potrzeba większego bitrate'u, a gdzie wystarczy mniejszy. Później - w drugim przebiegu, kodowanie następuje na podstawie tej wcześniej przygotowanej mapy.

Wiadomo, że poprawić jakość można łatwo przez zwiększenie bitrate'u. Tylko jeśli materiał ma trafić na youtube, to nic to nie da, a nawet - zaszkodzi; bo jeśli plik nie będzie miał konkretnych parametrów, to serwis YT sobie przerobi... w taki sposób, żeby plik miał 8Mbbps dla 1080p (a to wszystko po to, aby ludzie mogli spokojnie oglądać, przy standardowych łączach internetowych - nie każdy ma korporacyjne szybkie łącza).

Co do wersji... to jeśli tamtej nie dostałeś gratis, tylko kupiłeś, to faktycznie słabo, że nie dopytałeś, jakie są różnice... bo cenowo, to chyba niewielkie. Cenowo - tylko wersja PRO odstaje. A te wersje STUDIO, to raczej dwie, dwie i pół stówki... czyli niezbyt dużo.

Z drugiej zaś strony, skoro masz już ten TEMPLATE pod YT, i na razie tak będziesz renderował, to po co coś zmieniać?
Odpowiedz