Miniaturowa kolej (filmik)
Skala 1:87, długość makiety 51 m!

Odpowiedz
Jako całość bardzo mi się podoba :) Zawsze za dzieciaka chciałem pobawić się taką wielką makietą modeli kolejowych :) Szczerze to nawet gdybym teraz znalazł się w takim miejscu to pewnie spędził bym sporo czasu na oglądanie ;D Przyczepię się do dwóch rzeczy. Po pierwsze "skracanie pociągów" - nie ładnie wyglądało te długie przenikanie dwóch ujęć tego samego pociągu w celu jego "skrócenia". Jeśli już zastosowałbym zwykłe cięcie albo uciął w połowie pociągu. Po drugie odgłosy ludzi lekko mnie rozpraszały i psuło w moim odczuciu odbiór ale ogólnie całość na plus :)
Odpowiedz
Miałem trochę za dużo materiału wideo więc kombinowałem jak go skrócić i tak to wyszło, co do dźwięku to faktycznie mastering muzyka - odgłosy mogłem dopracować ale gwar ludzi i dźwięki pociągów z wystawy dają dodatkowe wyobrażenie jaki klimat panuje na takiej imprezie :)
Dzięki za uwagi i dobre słowo.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
A ogólnie chcesz by to wyglądało bardziej jak makieta, czy wolałbyś efekt by makieta wyglądała bardziej naturalnie? By widz zastanawiał się, czy to model czy prawdziwe?

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Wiadomo, zawsze lepszy efekt jest gdy zmylisz widza :)
Czyli miniatura powinna wyglądać jak prawdziwy pociąg i odwrotnie . .
Tiltshift jest stosunkowo prosty ale jak zrobić by makieta wyglądała jak naturalny rozmiar, masz jakieś pomysły ?
Odpowiedz
Tak, postaraj się o kamerę która kręci 50 albo 60fps i zwolnij obraz o połowę. Możesz nawet pokombinować z Twixorem i x4, ale x2 już będzie lepiej wyglądać a nie będziesz miał artefaktów.
Pokombinuj z oświetleniem i siłą jego rozproszenia, możesz też - choć na makiecie raczej nie będzie tego widać - włączyć delikatnie wentylator (cały czas mówimy o zwolnionym obrazie!).
Możesz zrobić jeszcze jeden "myk" - jeżeli masz dostęp do wytwornicy dymu (dymarki, dymiarki, fog machine...) nadym dosyć mocno nad makietę i rozprosz dym np. machając arkuszem tektury), tak, by utworzył "mgłę". Teraz musisz wyczuć moment, gdy ta mgła będzie już niemal niewidzialna. To właśnie kryształowo czyste powietrze powoduje, że makiety wyglądają jak makiety. Kiedyś jak jeszcze stosowało się "tradycyjne" metody FXów, stosowało się w dużych makietach np. specjalne ramki z rozpiętym tiulem, które pozwalały uzyskać wrażenie przestrzeni. Dziś już bardzo rzadko się to robi.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości