Problem z dźwiękiem przestrzennym
Witam wszystkich i gorąco pozdrawiam tyle co zdążyłem się na stronce zarejestrować ponieważ mam taki problem.Otóż posiadam wersję oprogramowania 12.0 (Build 486) wersja 64 bitowa i ponieważ nie znam perfekcyjnie języka angielskiego mam taką prośbę.Jak w tym programie mogę jeśli jest taka opcja stworzyć dźwięk Dolby Digital 5:1 z 6 monofonicznych kanałów w pliku wav z częstotliwością 44100 kHz aby potem lub już odrazu móc podłożyć pod obraz dvd ( mam na myśli lektora ) i na wyjściu uzyskać właśnie format dźwięku AC3 48 kHz , będę wdzięczny za pomoc.Zapomniałem jeszcze dodać że większość filmów jest tworzona z pliku w formacie MPEG 2 jeśli chodzi o obraz z rozdzielczością 720/576 i systemie Pal oraz format obrazu to zależy już od oryginału czy 16:9 lub 4:3 niestety.
Windows 8 Pro 9200 x64
AMD Phenom II X4 940 Black Edition
Gigabyte: GA-MA785GM-US2H rev.1.1
GTX 470 1280MB/320Bit Gigabyte
Creative: X-Fi Titanium Fatality Pro
2x2GB Kingston 1066MHz + 2x1GB Geil Dual Ultra DDR2 800MHz
1TB Samsung 32MB
dvd: LG
Chieftec: CFT-850G-DF
Odpowiedz
A jakie ma być przeznaczenie końcowego materiału? DVD, BR, komputer?...
Odpowiedz
nie ma znaczenia.
Widać, że kolega powyżej w ogóle nie wie, w co ręce włożyć.

Pierwsza rzecz - trzeba ustawić w projekcie 5.1
Druga - rozłożyć poszczególne ścieżki na odpowiednie kanały (jeśli masz 6 ścieżek mono, każda odpowiada poszczególnemu kanałowi 5.1, to sprawa banalna - wystarczy zidentyfikować, co jest co, i tak przypisać).
Trzeca - renderujesz do AC3.
Odpowiedz
Czekaj, czekaj! Kolega coś tam pisze o DVD i lektorze a to już tak nie jest hop, coś tam sobie podkładać. Jeśli ma to być płyta DVD, to trzeba co nie co authoring okiełznać.

Bartek.

Tak na szybko:
Odpowiedz
Bartek... ja wiem. Koleś chce robić płytę DVD, ale tutaj nie ma problemu (chociaż cholera wie...).
Póki co, nie ma pojęcia, jak sobie poradzić z dźwiękiem przestrzennym. Dlatego mu napisałem. Najpierw projekt - później ustawienie ścieżek - później render. A to, czy będzie robił authoring w DVD-Architekcie, czy czymś innym, to drugorzędna sprawa.

Swoją drogą fajny temat: "problem z dźwiękiem przestrzennym"...

- A gdzie ten problem?
- no.... y.... między oparciem fotela a monitorem... Ludzie teraz nie mają sumienia napisać, że czegoś nie wiedzą, nie potrafią. Tylko lepiej zwalić na program, albo na pogodę. Nie działa i koniec. A to, że nie wiem jak powinno się robić... aaa co mi tam. :)
Odpowiedz
Witam dzięki za odpowiedzi i takie zaangażowanie w mój temat.Otóż trochę pojęcia mam jeśli chodzi o montaż gdyż to moja pasja zajmuję się tym prawie 20 lat oczywiście amatorsko rzecz jasna.Lecz zawsze staram się projekt kończyć profesjonalnie ( jakość to podstawa nie ilość ) tego mnie uczono w szkole i mam hopla na punkcie tego.Do czego zmierzam potrafię czasami i całą noc spędzić nad projektem zwłaszcza gdy jest podkładany dźwięk pod obraz to pestka ale synchronizacja to już niestety trochę czasu trzeba na to poświęcić.Przeważnie pracuję na oprogramowaniu Video Deluxe 18 Plus firmy MAGIX który jest całkowicie po polsku lecz jednak końcowy efekt dźwięku na wyjściu to nie to czego oczekuję mimo wersji Full niestety.Może rzeczywiście trzeba mieć małe studio aby takie cuda robić , lecz jak już wspominałem to moja pasja i bardzo się przykładam do tego aby efekt końcowy był zadowalający.Nie mogę sobie poradzić aby ze ścieżki dźwiękowej która ma być podłożona pod obraz płyty dvd mam tu na myśli rzecz jasna lektora wyciągnąć samego lektora bez reszty efektów dźwiękowych.Chyba domowym sposobem nie da rady niestety , wówczas dźwięk podłożyłbym pod resztę kanałów z oryginalnym dźwiękiem bez lektora a pod kanał centralny tylko samego lektora i zmuksował do formatu wyjściowego AC3 5:1 i przypuszczam że efekt końcowy byłby wówczas zadowalający.Tworzę już tak wyżej opisany format na wyjściu w postaci płyty dvd lecz niestety ten dźwięk mnie dobija gdyż wcześniej samą ścieżkę dźwiękową podkładałem pod 6 kanałów i po exporcie całości , lektora było słychać ze wszystkich głośników na kinie domowym.Więc wpadłem na pomysł aby oryginalny dźwięk zostawiać na wszystkich kanałach a tylko podłożyć i zrobić synchronizację na kanale centralnym wówczas byłoby chyba ok.Lecz jak wcześniej opisałem kiepsko znam angielski więc teraz po odpowiedziach spróbuję według instrukcji i dam znać czy sobie poradziłem i jak wyszedł projekt po exporcie już całości filmu.
Windows 8 Pro 9200 x64
AMD Phenom II X4 940 Black Edition
Gigabyte: GA-MA785GM-US2H rev.1.1
GTX 470 1280MB/320Bit Gigabyte
Creative: X-Fi Titanium Fatality Pro
2x2GB Kingston 1066MHz + 2x1GB Geil Dual Ultra DDR2 800MHz
1TB Samsung 32MB
dvd: LG
Chieftec: CFT-850G-DF
Odpowiedz
Kolego, masakra! Tyle się napisałeś a ja dalej nie wiem o co Ci chodzi. Napisz konkretnie jakie masz ścieżki dźwiękowe, w jakich formatach (2.0, 5.1?), co chcesz z nimi zrobić. Może coś się wymyśli.
Odpowiedz
A ja nie rozumiem, po co drążysz temat? :)

Na początku RAIM MAN napisał, że ma ścieżki monofoniczne wave i chce z tego zrobić 5.1

Pytanie było:
(03-23-2013, 3:12)RAIN MAN napisał(a):  Jak w tym programie mogę jeśli jest taka opcja stworzyć dźwięk Dolby Digital 5:1 z 6 monofonicznych kanałów w pliku wav z częstotliwością 44100 kHz aby potem lub już odrazu móc podłożyć pod obraz dvd ( mam na myśli lektora ) i na wyjściu uzyskać właśnie format dźwięku AC3 48 kHz , będę wdzięczny za pomoc.

I dostał odpowiedź. Więc myślę, że te mat rozwiązany. A zastanawiać się po co i do czego to potrzebne...? Uwierz mi. Ponad połowę tematów na forum jest założone bez sensu, i tylko dlatego, że ktoś czegoś nie wie, i nawet nie wie, jak sprawdzić, czy gdzie znaleźć odpowiedź. Taki los forum :)
Odpowiedz
.. to wyciągnąć lektora ze ścieżki mono ? Ja nie potrafię.
Odpowiedz
A jeśli lektor jest na jednym z monifonicznych kanałów? A kolega chce go zmiksować z innymi ścieżkami...

Poza tym wyciągnięcie lektora z ścieżki jest możliwe, ale pod warunkiem, że masz dodatkowo osobno podkład...
Odpowiedz