Sprzęt, renderowanie, etc...
Witam. Na forum jestem nowy - zaglądam co jakiś czas.
Kultura wymaga bym się przedstawił. Jestem jeszcze chyba dość młody - 21 lat, ale przygodę z montowaniem filmików zacząłem kilka lat temu przy okazji MŚ 2006 w piłce nożnej lub nawet odrobinę wcześniej. Od tamtej pory robię filmiki/kompilacje piłkarskie. Byłem administratorem na stronie, która udostępniała Polakom wszystkie bramki naszych rodaków od Bundesligi i Ligue 1 po 2 ligę katarską i Luksemburgu. Aktualnie jestem administratorem oficjalnego serwisu drużyny z II Ligi wschodniej.
Zajmuje się na niej montowaniem skrótów meczów. Niestety w kasę nie opływam, a chciałem tworzyć filmy w coraz lepszej jakości, a jak wiadomo podawanie wiadomości i informacji na informacyjnych stronach musi być szybkie i tego dotyczy moje pierwsze pytanie do społeczności tego forum.

Jaki macie sprzęt i ile czasu zajmuje wam renderowanie filmów (HD 720p/HD 1080p)? Wiem, że największy nacisk kładziony jest na taktowanie procesora, pamięć RAM i kartę graficzną prawda? Jaki byłby optymalny zestaw do tworzenia kilkuminutowych filmików sportowych? Jakość HD 720p, a najlepiej HD 1080p.
Mam też plan tworzyć filmy trwające 1,5h+ również w tej jakości.
Również najlepiej gdyby to był komputer przenośny, gdyż filmy można by na szybko składać w trakcie wracania z meczów wyjazdowych (trasy od Krakowa/Rzeszowa po Suwałki/Elbląg).

Po drugie ustawienia renderowania -> dobra jakość wyjściowego wideo + mały (w miarę możliwości ;) ) rozmiar pliku + w miarę szybkie renderowanie = jakie ustawienia?
Po poszukiwaniu na tym forum i innych forach w tym angielskich forach o Vegasie poszedłem na takie ustawienia:

Typ pliku: *.mp4 (SONY AVC)
Rozdzielczość: 720p/1080p
Ustawienia szablonu:
Video: Format: AVC, Profile: High, CABAC, FPS zależy od źródłowego nagrania, Field order: żadne, Bitrate: (przy HD720p, kilka >5 Mbps, przy HD1080p kilkanaście >13 Mbps)
Audio: takie jak źródło
I tylko z zakładki Project, Video rendering quality: Best.

Przy filmikach HD 720p jeszcze jakoś to szło, ale przy filmikach 1080p to już tragedia. O filmach dłuższych niż 8, 10 minut nie wspomnę.
Nawet wstyd się przyznać do posiadanego sprzętu. Mało ramu, mały procek i bez konkretnej karty graficznej. Myślę o zakupie porządnego sprzętu w lepszej konfiguracji.

O co Was pytam? O najlepszy (optymalny) sprzęt do działania na Vegasie oraz o rendering. Czy ten z którego aktualnie korzystam jest dobry? Czy może być lepszy?

Pozdrawiam :)
Odpowiedz
Najsensowniejszy w tym momencie jest sprzęt oparty na i7-3770k (jeśli chodzi o stosunek ceny do wydajności).

Jeśli chcesz renderować do AVC, pomocna będzie też karta grafiki wspierająca rendering GPU.

Ja obecnie dojeżdżam jeszcze swojego starego quada q8400 + gtx650oc. Jeśli chodzi o rendering do 1080p avc, to nie ma szału, ale leci nawet dość dobrze (1.5 raza tego, co projekt, czyli godzinny film w 1.5godziny - oczywiście z filtrami itd.).

Żeby wycisnąć z renderingu dobrą jakość, dobrze jest renderować dwuprzebiegowo (opcja dostępna w MainConcept AVC) - ale rendering wydłuży się dwukrotnie (w pierwszym przebiegu - analiza, dopiero w drugim - właściwe kodowanie).
Na płyty BluRay, dobrze jest zastosować przepływność rzędu 16-20Mbps.
Ale jeśli materiał ma trafić do internetu, to zbyt duży bitrate spowoduje słaby buforowanie się filmów, przez co osoby oglądające będą się wkurzać... Sam youtube sugeruje 8Mbps przy 1080p (5Mbps dla 720p). Więc możesz się trzymać tych parametrów. Ewentualnie odrobinę więcej. Ale bez szaleństwa, bo ludziska i tak tego nie oglądną.

vimeo daje trochę większe możliwości... http://vimeo.com/help/compression
Odpowiedz
(03-09-2013, 17:51)mateuszszar napisał(a):  Najsensowniejszy w tym momencie jest sprzęt oparty na i7-3770k (jeśli chodzi o stosunek ceny do wydajności).

Jeśli chcesz renderować do AVC, pomocna będzie też karta grafiki wspierająca rendering GPU.

Ja obecnie dojeżdżam jeszcze swojego starego quada q8400 + gtx650oc. Jeśli chodzi o rendering do 1080p avc, to nie ma szału, ale leci nawet dość dobrze (1.5 raza tego, co projekt, czyli godzinny film w 1.5godziny - oczywiście z filtrami itd.).

Zajrzałem w specyfikację tego i7-3770k no i wg mnie jest bardzo dobry, może dlatego, że teraz mam do czynienia ze słabszym i starszym prockiem. Tak jak napisałem - najlepszy byłby laptop, gdyż średnio co dwa tygodnie filmik byłby renderowany poza domem (czas odgrywa tu dużą rolę).
Co do renderowania 1080p avc 1,5x długości projektu to ja bym się cieszył (oczywiście tu porównanie do tego co się dzieje teraz ;) ) i jak mówisz - z filtrami i tak dalej. Ja potrzebuję do filmów kilku ścieżek z tekstami (składy, stopka, wynik meczu), dwie lub trzy na grafikę (herby, etc.) i video (z max 2 kamer) + audio z co najwyżej przejściami między ujęciami - także chyba dużych wymagań nie stawiam jak na razie ;)

(03-09-2013, 17:51)mateuszszar napisał(a):  Żeby wycisnąć z renderingu dobrą jakość, dobrze jest renderować dwuprzebiegowo (opcja dostępna w MainConcept AVC) - ale rendering wydłuży się dwukrotnie (w pierwszym przebiegu - analiza, dopiero w drugim - właściwe kodowanie).
Na płyty BluRay, dobrze jest zastosować przepływność rzędu 16-20Mbps.
Ale jeśli materiał ma trafić do internetu, to zbyt duży bitrate spowoduje słaby buforowanie się filmów, przez co osoby oglądające będą się wkurzać... Sam youtube sugeruje 8Mbps przy 1080p (5Mbps dla 720p). Więc możesz się trzymać tych parametrów. Ewentualnie odrobinę więcej. Ale bez szaleństwa, bo ludziska i tak tego nie oglądną.

vimeo daje trochę większe możliwości... http://vimeo.com/help/compression

Ta jakość, którą uzyskuję przy tych kilkunastu Mbps jest dla mnie wystarczająca, ale racja - na YT może być z tym mały problem, więc trochę obniżę bitrate. Mam też pewien plan długterminowy i tu może vimeo wygrać (filmiki 1,5h+ itd.)
Materiał głównie będzie trafiał do internetu do oglądania go przez innych i dodatkowo na serwery pewnych hostingów, by nie zniknęły :)
Myślę o zakupie laptopa w MM (jest to ostatnie miejsce gdzie bym chciał pójść), ale z MediaMarkt dają GwarancjęPlus na 4 lata - jeśli chodzi o kradzież sprzętu, uszkodzenia mechaniczne z winy właściciela - a nie oszukujmy się na meczach piłki nożnej nie trudno wyrwać piłką, tym bardziej, że się jest praktycznie przy samym boisku.

I jeszcze jedno pytanie do Ciebie lub do innych:
Co myślisz o takim sprzęcie?
http://www.mediamarkt.pl/radom/oferta-sp...,id-845544
Jeśli chodzi o procesor to jest słabszy niż ten, który zaproponowałeś.
Na liście http://www.notebookcheck.net/Mobile-Proc...436.0.html i7-3770k jest na 6 pozycji, a ten z prezentowanego lapka jest na 21 pozycji...
Pozdrawiam
Odpowiedz
Laptop ten powinien śmigać aż miło... Sam się nad podobnym zastanawiam (tyle, że chciałbym, żeby ekran był 1920x1080 i nagrywarka BluRay).
Odpowiedz