Każdorazowa instalacja sterowników zżera 1GB wolnego miejsca na dysku SSD.
Witam

Na początek - jeżeli wątek umieściłam w nieodpowiednim dziale, to proszę o przeniesienie.

Problem nie dotyczy stricte vegasa, ale niestety nie mam się kogo poradzić, więc uderzam do Was. Może ktoś będzie wiedział jak mi pomóc.
Otóż sprawa dotyczy sterowników Nvidia i dysku SSD. Po każdej instalacji sterowników ze strony Nvidii, z dysku SSD (60GB) znika mi 1GB wolnego miejsca. Nie stanowiłoby to dla mnie problemu, gdyby nie to, że w tej chwili mam na dysku SSD wolnego miejsca zaledwie 14GB.
Pomijam już fakt, że przy instalacji jest informacja o usuwaniu poprzedniej wersji sterowników, więc teoretycznie nie powinnam tracić wolnego miejsca na dysku. No chyba, ze to nie działa w ten sposób.
Zakładając, że sterowniki będę aktualizowała podobnie jak w 2012r. pięć razy i każdorazowo będzie mi znikać 1GB wolnego miejsca, to ten dysk niestety nie wystarczy na długo. Gdzieś wyczytałam, nie jestem pewna czy dobrze pamiętam, że sam vegas do prawidłowej pracy potrzebuje ileś wolnego miejsca na dysku.

Układ dysków na komputerze wygląda następująco:
- dysk OCZ SSD 2,5 60GB Vertex 3 (dysk C:)- na tym jest zainstalowany tylko i wyłącznie system (w tej chwili wolne jest 14GB). Na tym dysku nie zapisuję żadnych dokumentów, nie wrzucam żadnych filmów, muzyki itp. Czysty system i programy użytkowe.
- drugi dysk CAVIAR 1TB - podzielony na dwie partycje (466GB i 464GB)
Na jednej partycji (dysk D:) dokumenty(praca, studia) i wszelkie materiały przydatne do pracy z Photoshopem. Druga partycja (dysk E:) - to Vegas i pochodne - materiały, projekty. itp.
- trzeci dysk CAVIAR 1TB - filmy i muzyka.

Jeszcze jedno.
Nie wiem czy to ważne, ale jakiś czas temu za radą Efixa poustawiałam trochę system i Vegasa, żeby nie zarzynać dysku SSD. I tak:
- "Prerender files folder" i "Temporary files folder" mam ustawione na dysk E. Więc Vegas nie mieli mi niepotrzebnie po dysku SSD.
- pliku wymiany nie ruszałam - zero pojęcia na ten temat.
Poczytałam trochę w necie i żeby odciążyć dysk SSD zrobiłam jeszcze kilka innych rzeczy, mianowicie:
- zmieniłam lokalizację folderów Temp
- wyłączyłam indeksowanie plików
- wyłączyłam defragmentację dysku SSD (przy pozostałych dyskach - defragmentacja przeprowadzana co jakiś czas)
- zmieniłam lokalizację folderu użytkownika
- przeniosłam folder SoftwareDistribution z SSD na zwykły dysk
- przeniosłam cache i katalog update przegladarki Firefox.
Po tym wszystkim myślałam, że te zabiegi odciążą na tyle dysk SSD, że wystarczy na dłuższy czas, ale nie, tu wyskakuje kwiatek ze sterownikami i "zjadaniem" miejsca na dysku. Myślałam, że to będzie sprawa jednorazowa, ale niestety, przy kolejnej aktualizacji sterowników sytuacja się powtarza.

Pytania są następujące:
1/ Czy takie zżeranie pamięci dysku SSD przez sterowniki jest normalne?
2/ Co mam zrobić w sytuacji, gdy dysk SSD będzie miał np. poniżej 8GB wolnego miejsca (tyle co pamięci)? Kupić większy dysk?? 60 SSD kupowałam dosłownie rok temu.
3/ Czy mało miejsca na dysku systemowym wpływa na ogólne działanie systemu i poszczególnych programów?
4/ Czy sterowniki można instalować na innym dysku, niż systemowy?

Parametry komputera dla informacji:
- system Windows 7 Home Premium 64bit
- pamięć RAM - 8GB
- procesor: Intel Core i3-2100 Cpu @3.1GHz
- grafika - NVIDIA GeForce GT 430; pamięć grafiki 1GB

Będę wdzięczna za każdą pomoc.
Odpowiedz
No niestety stery do nvidii tyle zajmują. Możesz na bank wywalić katalog z C:/NVIDIA. Możesz jeśli nie korzystasz z systemowej "funkcji przywracania systemu" ją wyłączyć i suwaczek przydzielanego miejsca na minimum. Oraz wyłączyć usługę hibernacji jeśli z niej nie korzystasz. Trochę miejsca przybędzie.
Odpowiedz
Witam

Walerka - wielkie dzięki za rady.
Super, "przerzucę" sobie sterowniki na inny dysk, hibernacji nie chcę wyłączać bo zdarza się, że z niej korzystam. Co do przywracania systemu - jeszcze nie miałam takiej potrzeby, żeby korzystać z tej opcji, ale kto wie..., może kiedyś będzie trzeba..., chyba zostawię to tak jak jest.
No dobrze, to z tym bałaganem miałabym sprawę załatwioną.

Skoro mam Cię już na "linii" to zapytam się jeszcze o jedną rzecz. Czy jest jakaś, no nie wiem, zasada czy reguła mówiąca o tym ile powinno być wolnego miejsca na dysku, aby system pracował prawidłowo?
Czy, mając np. - strzelam - 4 GB wolnego miejsca windows nie zacznie wariować? No i co z vegasem?
Czy taka sytuacja miałaby wpływ na działanie programu?
Oczywiście pytam czysto hopotetycznie, jestem totalnie zielona w tych sprawach.
Chodzi mi o to taki "korytarz bezpieczeństwa" który gwarantuje prawidłową pracę całego systemu.

W tej chwili mam 14GB wolnego miejsca na dysku SSD i nic złego się nie dzieje, ale ten stan pewnie za jakiś czas i tak ulegnie zmianie i nie ukrywam, że taka informacja byłaby przydatna.

pozdrawiam
Odpowiedz
Co do vegasa to najlepiej przenieść wszystkie temp-y na inny dysk niż systemowy. Co do hibernacji i uśpienia to jeszcze nigdy nie używałem tej funkcji na kompie stacjonarnym bo i po co? A naprawdę wyłączając tę funkcję uzyskasz przynajmniej 4GB wolnego miejsca. Nie używam też przywracania systemu bo według mnie jest to porypana funkcja i używam do tego acronis-a. Sterów bym nie przerzucał bo to zysk zaledwie około 1GB w porównaniu z np usługą hibernacji. Lepiej np. ccleanerem co kilka dni czyść pliki temp i tu może być duży zysk.
Odpowiedz
(03-07-2013, 13:39)walerka napisał(a):  Co do vegasa to najlepiej przenieść wszystkie temp-y na inny dysk niż systemowy. (...) A naprawdę wyłączając tę funkcję uzyskasz przynajmniej 4GB wolnego miejsca. (...) Sterów bym nie przerzucał bo to zysk zaledwie około 1GB w porównaniu z np usługą hibernacji.

Tak, tak. Wszystkie vegasowskie temp-y, rendery i prerendery mam na innym dysku.
Co do hibernacji - faktycznie, po wyłączeniu zyskałam 6GB wolnego miejsca na dysku.
Sterowniki..., może faktycznie, na razie nie będę nic z nimi mieszać. Zostawię to tak jak jest.

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc.
Odpowiedz
Sterowników nie ruszaj. Ale katalog tymczasowy NVIDIA możesz wywalić. To folder, do którego instalator rozpakowuje nowe sterowniki (C:/NVIDIA).
Odpowiedz
(03-07-2013, 20:50)mateuszszar napisał(a):  Sterowników nie ruszaj. Ale katalog tymczasowy NVIDIA możesz wywalić. To folder, do którego instalator rozpakowuje nowe sterowniki (C:/NVIDIA).

Ok. Usunęłam i zyskałam dodatkowe 1,77 GB.
Dzięki za wskazówkę.
Odpowiedz
Spoko. Po każdej instalacji sterowników możesz usunąć ten katalog.
Dodatkowo, na bieżącą czyść wszystkie TEMPY (temporary internet files itd.)
Odpowiedz