Sony Vegas 9 nie widzi plików MOV z Canona SX130IS.
Witam.
Szukałem w necie konkretnych odpowiedzi na temat plików MOV, lecz są to raczej dość mdle i mało wyjaśniające tematy.
Posiadam aparat jak w tytule. Mam też program Sony Vegas 9. Miałem też kamerkę mini-DV, która właśnie padła.
Stąd mój temat. Teraz chciałbym wykorzystać aparat cyfrowy.No i oczywiście Sony Vegas 9.
Canon SX130IS robi całkiem niezłe filmiki "zwykłe"(niekoniecznie w HD,bo ma także tę opcję), ale format MOV jest bardzo kłopotliwy.
Sony Vegas nie widzi tych plików. Co zrobić by dało się je edytować i stworzyć filmik możliwie najlepszej jakości w Sony Vegas?
Czy trzeba je przekonwertować? Czym i na co, by bez strat dały się "obrabiać" w SV?
Z kamerką DV nie było problemu ponieważ SV ma wybór formatu wyjściowego projektu bez strat. Jest to "DV Camera".
To samo dotyczy innego aparatu - Canona A540 (robi filmiki w AVI) i nie ma problemu w programie SV.
Ja wybieram zawsze "DV Camera" i jest O.K. (nie dotyczy MOV !)
Może to jest błąd.Jednak kamera mini-DV i Canon A540 miały pliki,które świetnie dawały się przetwarzać.
Jak przygotować MOV bez strat do edycji w tym programie?Czy najpierw konwersja? Czym i do jakiego najlepiej formatu?
Wiadomo chodzi o jak najlepszą jakość filmu końcowego. Podkeślę jeszcze, że nie chodzi mi o najmniejszy czy "najlżejszy" plik wyjściowy.To jest nie ważne. Tylko i wyłącznie o jakość i płynność filmu.
Jak też ustawić SV począwszy od wyboru typu projektu (DV Camera,DVD Disc, Video CD Disc?)
i skończywszy na wyborze formatu renderowania na płytkę DVD.
Co do edycji plików w SV to daję radę. Tylko te MOV-y paskudne.
Odpowiedz
Kamery DV piszą w AVI DV - kodek bardzo prosty i łatwy w edycji.
Nowe sprzęty zazwyczaj używają kodeka h.264, który w przypadku Canona jest zapakowany w kontener MOV. Nie dość, że sam kodek h.264 jest wymagający (zasobożerny), więc potrzeba mocnego komputera, aby móc go obrabiać, to na dodatek pakowanie tego kodeka do MOV'a często powoduje problemy.
W nowszych Vegasach oczywiście można bez większego problemu nawet montować MOV z h.264 (pod warunkiem, że nasz komputer ma na tyle mocy, by robić to płynnie i nie rzucać przekleństwami). Natomiast w wcześniejszych vegasach chyba faktycznie był problem z MOVami.

Zawsze można spróbować "wyciągnąć" strumienie obrazu i dźwięku (nie wiem, jaki program demuxuje MOVy, bo osobiście nie siedzę w MOVach, ale pierwszy, jaki wygooglowałem, to http://www.videohelp.com/tools/YAMB
Jeśli Vegas łyknie te strumienie, to można je połączyć (zgrupować -> zaznaczając wrzucone strumienie - dźwięk + obraz - i wciskając grupowanie (g) (oczywiście z założeniem, że obraz i dźwięk zostanie wcześniej zsynchronizowany ;)

Jeśli będzie problem z odtworzeniem tych strumieni, to wielce prawdopodobne, że komputer nie jest w stanie obrabiać h.264 (ogólnie mówi się, że minimum do h.264 jest procesor 4-rdzeniowy).

Ewentualnie można przekodować (i teraz zależy, czy masz wystarczająco miejsca na dysku - wtedy jakiś kodek bezstratny), a jeśli lipa z miejscem, to MPEG2.
Odpowiedz
(03-02-2013, 17:28)mateuszszar napisał(a):  Kamery DV piszą w AVI DV - kodek bardzo prosty i łatwy w edycji.
Nowe sprzęty zazwyczaj używają kodeka h.264, który w przypadku Canona jest zapakowany w kontener MOV. Nie dość, że sam kodek h.264 jest wymagający (zasobożerny), więc potrzeba mocnego komputera, aby móc go obrabiać, to na dodatek pakowanie tego kodeka do MOV'a często powoduje problemy.
W nowszych Vegasach oczywiście można bez większego problemu nawet montować MOV z h.264 (pod warunkiem, że nasz komputer ma na tyle mocy, by robić to płynnie i nie rzucać przekleństwami). Natomiast w wcześniejszych vegasach chyba faktycznie był problem z MOVami.

Zawsze można spróbować "wyciągnąć" strumienie obrazu i dźwięku (nie wiem, jaki program demuxuje MOVy, bo osobiście nie siedzę w MOVach, ale pierwszy, jaki wygooglowałem, to http://www.videohelp.com/tools/YAMB
Jeśli Vegas łyknie te strumienie, to można je połączyć (zgrupować -> zaznaczając wrzucone strumienie - dźwięk + obraz - i wciskając grupowanie (g) (oczywiście z założeniem, że obraz i dźwięk zostanie wcześniej zsynchronizowany ;)

Jeśli będzie problem z odtworzeniem tych strumieni, to wielce prawdopodobne, że komputer nie jest w stanie obrabiać h.264 (ogólnie mówi się, że minimum do h.264 jest procesor 4-rdzeniowy).

Ewentualnie można przekodować (i teraz zależy, czy masz wystarczająco miejsca na dysku - wtedy jakiś kodek bezstratny), a jeśli lipa z miejscem, to MPEG2.
Moja maszynka radzi sobie z SV 9 całkiem dobrze, ale nie jest to procek 4-rdzeniowy.Niestety.Miejsce na dysku by się znalazło, lecz to chyba faktycznie za mało by się z tymi MOV-ami bawić. Myślę,że łatwiej zmienić aparat (a to mogę spokojnie zrobić) na np.Canon SX120IS i mieć problem z głowy.
Ten model nagrywa w AVI, a takie filmiki spokojnie przetrawi SV 9 i Ulead VideoStudio 10. Już to robiłem. Ostatecznie nie mam zamiaru robić filmów profesjonalnie. Chodzi o prywatne uroczystości i wypady urlopowe. To powinno wystarczyć do uwiecznienia najważniejszych wydarzeń.Nie potrzebuję filmów w HD czy Full HD. Na takie coś trzeba sporo kasy.
Robiłem wcześniej filmy z Canona A540 i całkiem nieźle się prezentowały.
Minusem było tylko to,że ten aparacik nie posiadał funkcji stabilizacji i trzeba było bardzo uważać na drgania reki.Poza tym było O.K.
Myślę, że nie ma co drążyć tematu (chyba,że inni także mają z tym problemy) i można zamknąć temat.
Dzięki za wszystkie pomocne wpisy.
Odpowiedz