Podzespoły do nowego komputera
Cześć. W tym roku zamierzam uwikłać się niestety w kredycik i sprawić sobie nowy komputer. Jako że mój obecny to stara i problematyczna bestia, nowy zakup staje się pomału koniecznością. Zważywszy na fakt, że na tym forum przesiadują pomocni użytkownicy, którzy są "na czasie" i dobrze orientują się w konfiguracjach sprzętowych, postanowiłem poprosić ich o pomoc w doborze najlepszego sprzętu. Fakt, iż "wszyscy tutaj zebrani" są bardziej lub mniej związani z montażem video, jest dodatkowym czynnikiem dlaczego "akurat tu" kieruje swój temat z pytaniem. Będę bardzo wdzięczny za każde dobre słowo i podpowiedź odnośnie mojej konfiguracji przyszłego sprzętu opartego o ustalony budżet.

Tak więc...

Do czego ma służyć komputer?
- do "wszystkiego". Oczywiście priorytetem jest montaż video. I jeśli komputer uciągnie montaż i animacje, to uciągnie wszystko inne. Bo "wszystko inne" jest mniej zasobożerne.

Jaki jest przewidziany budżet?
- zdaję sobie sprawę, że tani to zakup nie będzie. Zważywszy na to, że uparłem się na pewne części (o nich poniżej) to praktycznie już od pierwszego założenia, kwota skacze do góry o "pułap wyżej". Planuję więc nabyć stabilny, bardzo mocny, przyszłościowy komputer, który jak na ten budżet będzie kombajnem (bo wiadomo, komputery to i po 60 tysięcy można nabyć). Przewidziany budżet, jak na sugerowany sprzęt, to rozpiętość 3000 - 4000 PLN. Bardzo bym nie chciał aby jego cena wyniosła 5 tysięcy złotych i ta "piątka z przodu" to ostateczność. Nie wyrobię. Mam nadzieję, że wyniesie mnie to "czwórkę z groszami".

POŻĄDANA KONFIGURACJA (oczywiście do przedyskutowania):

PROCESOR:
Intel Core i7 3930K (6-rdzeniowy)
Myślałem też nad 8-rdzeniowym AMD, jednak przejrzalem wiele testów i w porównaniu z procesorami Intela (nawet czasami i w wersji Intela I5) to AMD wypadał troszeńkę słabiej. Widzialna różnica pojawiała się w zestawieniu procesora AMD x8 z procesorem Intela i7 x4 - oczywiście na korzyść tego drugiego. Także zadecydowałem, że oprócz tego, iż zdam się na Intela i7 to wezmę najtańszą wersję 6-cio rdzeniową. Właśnie: Intel Core i7 3930K

[Obrazek: pnguy.png]

DYSK:
SSD 120 GB
Tutaj nie ma wielkiego problemu z wyborem, jakiś mały a solidny. Dysk stosunkowo mały - lecz szybki - dysk z wejściem SATA 3, ponieważ mam 2TB dysk HDD ze starego komputera również z wejściem SATA 3 i zamierzam go zamieścić w nowym komputerze. Także płyta główna musi obsługiwać te wejścia. Nie mam zbyt wygórowanych wymagań, jakiś standardowy jaki podsunie już sklep...

PAMIĘĆ:
8GB-32GB W gruncie rzeczy to chciałbym mieć 32 GB, ale RAM to akurat rzecz na której teraz można zaoszczędzić - w myśl nabycia najlepszego procesora. A jeśli byłoby to te 8GB to z możliwością rozbudowy (byłoby dobrze, zostaną trzy wolne sloty na rozbudowanie pamięci do 32GB co będę zamierzał w przyszłości uczynić)Wszystko zależy od ceny.

PŁYTA GŁÓWNA:
Nie mam zbyt wygórowanych wymagań, jakaś standardowa jaką podsunie już sklep...

ZASILACZ:
Nie mam zbyt wygórowanych wymagań, jakiś taki, który ogarnie taką moc obliczeniową. Niech podsunie już sklep...

KARTA GRAFICZNA:
To ważna sprawa! Na pewno z rodziny GTX. Swoją drogą tutaj efix wystrzelił z bardzo fajnym tematem (jakby czuł, że nadchodzę :) ). Nie wiem czy zestaw z taką kartą nie wyniesie zbyt dużo, ale brałbym kartę: GeForce GTX 660.
A jeżeli zestaw wyniesie kosmiczne pieniądze to zejdziemy z ramem i kartą graficzną w dół.

INNE:
- Obecny czytnik kart SDHC/XC (koniecznie!)
- Obudowa, która pozwoli na zaimplementowanie takiego czytnika
- Napęd CD/DVD/DL. Nagrywarka z technologią LightScribe (może być najtańsza, podstawowa, najzwyklejsza)
- Komputer bez systemu, sama jednostka centralna bez akcesoriów
Ale są to już najmniej istotne rzeczy, to wszystko doradzi sklep...

UWAGI:
Można zmiejszyć wielkość dysku SSD na symboliczną, np. 60 GB.
(zamierzam na nim zainstalować system i najcześciej używane programy. Ewentualnie przenosić pliki źródłowe na ten dysk tylko na okres trwania jednego projektu i na nim pracować)

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
Jeszcze system - Windows 7 home obsłuży max 16 GB RAM, jak chcesz 32 GB to już tylko PRO. No i trzeba się spieszyć, bo zaraz tylko ósemka będzie w sklepach.

Nie bierz SSD 60 GB, za małe to jest. Ceny spadły i nie warto wchodzić poniżej 120 GB. Kingston, Intel są przyzwoite

Płyta główna - jak nie zamierzasz szaleć, to zupełnie przyzwoite konstrukcje i niedrogie ma Asrock.

RAM - dopasuj częstotliwość do kontrolera zaszytego w procku - wtedy bedzie optymalnie hulać. Sprawdź tez czy płyta obsługuje takie RAMy.

Zasilacz - to osobna bajka :-) popatrz na formach komputerowych - można by wielotomową powieść z tego tematu ułożyć. Tu nie ma sensu oszczędzać, ale nie ma też po co szaleć. weż taki z zapasem ok. 20% mocy. Kalkulatorów mocy jest sporo w sieci.
Odpowiedz
Cytat:Nie mam zbyt wygórowanych wymagań, jakaś standardowa jaką podsunie już sklep...

I tu robisz bardzo bardzo poważną pomyłkę. To wręcz kluczowy element. Źle dobrana płyta może na dzień dobry ubić wydajnościowo cały zestaw.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Jeszcze jedno - kiedy masz zamiar kupić komputer? Bo jeśli możesz się wstrzymać do czerwca to warto poczekać na nowe procki Intela (Haswell), które naprawdę fajne są. Trzeba bedzie jednak pamiętać o doborze dobrej płyty, bo może nie ma co szaleć z dodatkowymi bajerami, których nie potrzebujesz i ceną, to przynajmniej chipset trzeba wybrać możliwie najlepszy..
Odpowiedz
Same CPU+GPU+MOBO licząc najtaniej wg. CENEO kosztują ok 3500 PLN, a Ty Bunch marzysz o max 4 tys. W Twoim zasięgu jest platforma LGA1155, więc procesory czterordzeniowe najwyżej, np. Core-I7 3770K.
Odpowiedz
Windows 8 sobie wgram oczywiście. Trzeba iść naprzód.
Z dyskiem SSD to na pewno nie 30GB bo sam system zajmuje połowę z tego jak nie 20GB. Więc nic bym nawet nie doinstalował z programów. Także albo 60GB albo 120GB.

Pinto, no właśnie ten procesor Core-i7 6-rdzeniowy to wiem, że będzie bardzo przyszłościowym wyborem. To konieczność. Zaoszczędzi się może na pamięci RAM. Nie wiem jeszcze. Sam monitor kosztuje z 500 złotych. Kasa rozchodzi się niesamowicie na taki sprzęt :[
Odpowiedz
(01-25-2013, 12:52)trzyczarnekoty napisał(a):  Jeszcze jedno - kiedy masz zamiar kupić komputer? Bo jeśli możesz się wstrzymać do czerwca to warto poczekać na nowe procki Intela (Haswell), które naprawdę fajne są. Trzeba bedzie jednak pamiętać o doborze dobrej płyty, bo może nie ma co szaleć z dodatkowymi bajerami, których nie potrzebujesz i ceną, to przynajmniej chipset trzeba wybrać możliwie najlepszy..

Mogę się wstrzymać do tego czasu jednak rzeczą zaporową będzie cena takiego nowego procesora. Po co czekać, skoro będzie dla mnie i tak za drogi.
Odpowiedz
(01-25-2013, 12:52)trzyczarnekoty napisał(a):  Bo jeśli możesz się wstrzymać do czerwca to warto poczekać na nowe procki Intela (Haswell), które naprawdę fajne są.

Bunch ma ochotę na platformę dla entuzjastów, a nie mainstream, więc analogicznie trzeba by zaproponować czekanie na Haswell-EP, a premiera tego nastąpi raczej pod koniec 2014. Na dzień dzisiejszy nie ma nawet jeszcze Ivybridge-EP na rynku, który ma wyjść w III kw. tego roku.
Odpowiedz
Bardzo ostrożnie podchodziłby do tego "czekania procesor" bo może być dokładnie tak, jak z i7. Pojawił się zajebisty procek, a dobiero relatywnie niedawno przyzwoity chipset pod niego (trochę wcześnie Z68 ale to też jeszcze było nie to).
Tak samo nie wiem, czy robiąc taką maszynę bez perspektywy szybkich dobrych zleceń jest sens inwestować w coś wyżej niż 3770K który chyba jest najbardziej ekonomicznym wyborem a różnicę w kasie zainwestować np. w dobry dysk cze fajniejszą grafikę.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Jeśli Bunch szarpnąłby się jednak na najdroższą platformę, to nie byłoby tego dylematu z chipsetem - zawsze jest tylko jeden model:)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości