Renderowanie filmu
Witam. Chciałem otworzyć nowy temat w odpowiednim do tego dziale lecz nie mogę tego zrobić gdyż jest jakaś blokada. Proszę więc o przeniesienie mojego tematu w odpowiedni dział jeżeli jest to możliwe.

Mam problem dotyczący renderowania filmu. Zrobiłem projekt, który trwa 3 godziny. Chce go renderować. Najbardziej mi odpowiada format .wmv HD 720p rozdzielczość. Niestety czas renderowania wynosi 6 godzin...
Mój procesor wtedy używa 90% pracy swojej a temperatura wynosi nawet do 80C ... Nie mogę tego zrobić gdyż boje się o procesor.
Próbowałem także inne rozdzielczości, ale minuta mojego projektu wynosi 100mb. To jest za dużo na 3 godzinny film. Mam problem z doborem formatu jaki użyć. Moje filmy są nagrane w HD a nie chcę stracić na jakości tych filmów... Męczę się z tym cały dzień dzisiaj i nic nie mogę zrobić. Proszę o pomoc!
Odpowiedz
Pierwszy problem - znajdziesz w regulaminie.

O procesor nie musisz się bać, jeśli nie usunąłeś zabezpieczenia temperaturowego w biosie - w razie czego komputer się wyłączy, celem ochrony CPU.

Jeśli chodzi o rendering, to 3godzinny film w 6godzin - nie jest złym wynikiem. Wszystko oczywiście zależy, jak mocny masz komputer, jakie są pliki wejściowe/wyjściowe oraz jakie są użyte efekty.

Ogólnie jeśli chodzi o formaty, to musisz się zdecydować, czy ważniejsze jest dla Ciebie, żeby plik był mały, czy dobry jakościowo. Najlepszy współczynnik jakości względem objętości dostaniesz stosując AVC (oczywiście lepsza jakość będzie, jak będziesz renderował dwuprzebiegiem, ale czas renderingu wzrośnie 2x w stosunku do pojedynczego przebiegu).
Witamy w świecie HD :)
Odpowiedz
Dziękuje za tak szybką odpowiedź. Chodzi o AVC w Main Concept / ACC czy może o Sony AVC bo takie coś też widziałem na różnych filmach w necie. Niestety tego drugiego kodeka nie posiadam. Muszę zobaczyć w tych ustawieniach na pewno jest zabezpieczenie temperaturowe. Zależy mi na rozdzielczości 1280/720, 720p i chyba 30 frame rate, było by odpowiednim ustawieniem wydaję mi się. Wtedy jakość pozostanie taka sama lub podobna jak nagrana z moich filmów. Mógł bym prosić o odpowiedź co do tych formatów AVC?
Odpowiedz
Każdy Vegas Pro 11 oraz 12 ma zarówno Sony AVC jak i MainConcept AVC.
Rozdzielczość jak i klatkaż musisz dopasować do plików wejściowych, jeśli chcesz zoptymalizować jakość.
W przypadku rozdzielczości, po zmianie, nie będzie wielkiego problemu, natomiast jeśli zmienisz ilość klatek, to mogą być jaja (duchy konkretnie).

Wybierz sobie, czy chcesz renderować Sony AVC, stosując stały bitrate; czy może MainConcept AVC, gdzie możesz wybrać zmienny bitrate, oraz podwójny przebieg (co znacznie poprawia jakość nagrania).
Odpowiedz
Przy ustawieniach w MainConcept AVC przy HDV 720 - 30p (standardowe) 1 minuta filmu zajmuję 100mb.
Wnioskując wyjdzie godzina filmu 6 gb ...

Co do Sony AVC nie posiadam tego? - foto
http://images40.fotosik.pl/1918/fb3d42d5e3bb51fdgen.jpg
(Posiadam Sony Vegas 11)

Pomoże ktoś?
Odpowiedz
Co mam zrobić żeby uzyskać Sony AVC ?
Odpowiedz
Przecież jest w Vegasie...

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Wysłałem screena. Nie posiadam tego dziwnym trafem.
Odpowiedz
Jeśli nie masz, to widocznie masz uwalonego Vegasa.
Domyślnie każdy vegas pro posiada opcję Sony AVC.
Nie chcę Cię podejrzewać o coś, ale powiedz tylko, czy w trialu też nie było sony avc? czy dopiero po aktywowaniu? ;) Niektóre aktywatory mają to do siebie, że psują Vegasa (każdy aktywator nadpisuje biblioteki programu, ale nie wszystkie robią to dobrze...). Problem w tym, że na tym forum nikt Ci nie podpowie, jak prawidłowo scrackować program. Jedyna słuszna aktywacja jest przez klucz zakupiony wraz z programem, lub online.

Ps. Jeśli moje podejrzenia są błędne, to przepraszam z góry o posądzenie.
Odpowiedz
Może to przez to, że kiedyś bawiłem się w kodekach i wgrywałem, usuwałem i tak w kółko.
Ewentualnie mogę zrobić reinstall Vegasa, ale nie mam pewności czy mi projekt się zniszczy...
Co do formatów nagrania i tak najlepszym dla mnie był by .wmv
Minuta filmu zajmuje z 20mb i to mi odpowiada tylko tak jak mówię. Przy renderowaniu ta temperatura osiąga 80C i to mnie martwi. Patrzyłem w biosie ustawienia, ale za bardzo się nie znam tam dokładnie i nie wiem czy mam jakieś zabezpieczenia. Pomimo tego szukam dalej dobrych ustawień żeby czas renderowania nie wynosił tak dużo, i przy tym samym mała waga pliku przy rozdzielczości 720p. Przy renderowaniu w MainConcept AVC wyskakuję mi nieznany błąd... Tylko przy tym renderowaniu. Natomiast próbowałem jeszcze nagrać w .mp4 (XDCAM) lecz przy tym nie ma natomiast dźwięku...

Będę próbował dalej to jakoś rozwiązać. Nigdy nie miałem takiego długiego projekt więc nie sądziłem, że napotkają mnie takie problemy. Z góry dzięki za wszystkie informacje.
Odpowiedz