Który zestaw lepszy do montażu?
Witam wszystkich.
Na początku chciałem zaznaczyć, że to mój pierwszy post. Mam nadzieję, że nie popełnię żadnego błędu, ani gafy zadając powyższe pytanie.

Korzystając z okazji, że mój obecny 6-letni sprzęt zaczął się sypać (dosłownie) postanowiłem zaopatrzyć się w nowy komputer tym razem jednak stworzony głównie z myślą o montażu. 6 lat temu myślałem ogólnie o tym, by działały na nim gry, montaż był na drugim planie. Teraz jednak granie przeniosłem na konsole, więc komputer chciałbym przeznaczyć z główną myślą na obróbkę obrazu. Zdaję sobie sprawę z tego, iż podobnych tematów jest ogrom, na wielu innych forach, ale uwierzcie mi proszę, przestudiowałem ich całkiem sporo i to dzięki takim tematom wybrałem dwa modele, które rozpatruję jako zakup. Niestety jednak moja wiedza o komputerach, a szczególnie ich podzespołach jest lekko nie na czasie, a że jestem stałym klientem, oraz szczęśliwym posiadaczem Sony Vegasa od kilku lat pomyślałem, że może powyższe forum będzie w stanie mi pomóc w wyborze, za co z góry dziękuję.

Montuję w 99% na Sony Vegasie (obecnie na wersji 10). Praca w dużej mierze na materiale 1080p, 720p, pobieranym z sieci, lub zgrywanym z nagrywarki PVR. Oczywiście po uprzednim przekonwertowaniu.

Po zaznajomieniu się z poradami, oraz opiniami wybrałem dwa modele z dość konkurencyjnych sklepów.

Jednym z nich (i na chwilę obecnę bardziej w jego stronę się przychylam) jest model Pro DX-250 [N005]
drugim natomiast Vobis Digital W8 3770 XPOWER GT 3DS

Z tego co rozumiem karta w pierwszym modelu Quadro 2000 jest bardziej przystosowana do pracy przy montażu, oraz ogólnej obróbki 3D (tak przynajmniej zrozumiałem). Drugi jednak model posiada dwie karty graficzne GeForce GTX 660. W sumie jednak szczerze powiem, nie wiem, czy to tylko pic na wodę, czy naprawdę takie dwie karty ze sobą współgrają, a jeśli tak, to czy poprawi to jakość pracy przy programie montażowym, czy jedynie przy obróbce 3D, czy grach?

Pytanie więc moje brzmi: gdybyście mieli wybór zdobyć jeden z powyższych modeli, który byście wybrali i dlaczego? Oczywiście z myślą o obróbce obrazu.

Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam, jeśli zrobiłem coś niezgodnego z regulaminem forum...
Odpowiedz
Osobiście brałbym ten z komputronika - 3770K można podkręcić, komputer ma dwa dyski a SV lepiej będzie sobie radził z CPU niż GPU.
Odpowiedz
Ten z komputronika ma grafikę Quadro, a z Vobisa - GTX660. Sprawdź, ile rdzeni CUDA ma jedna i druga karta (ilość rdzeni daje efekt przy renderowaniu oraz podglądzie)... natomiast dobrze by było jeszcze sprawdzić, jak będzie chodził vegas na gtx660 (z tego co pamiętam, ludzie narzekali na gtx z serii 600... i radzili, żeby brać najmocniejsza pięćsetkę, zamiast sześćsetki... ale to jakiś czas temu było i nie wiem, czy coś się nie zmieniło w tej sprawie).

A nie macie wrażenia, że te sklepy trochę jakby zawyżają wartość tego sprzętu?

Quadro 2000 - 192 rdzenie CUDA, przepustowość pamięci 41.6 GB/s (1 GB DDR5, 128-bit)
GTX 660 - 960 (1344 - w wersji TI) rdzenie CUDA, przepustowość 144,2 GB/s (2 GB DDR5, 192-bit)

pobór prądu jednak w przypadku GTX jest ponad dwa razy większy (150W), a quadro - 62W.

Dla niektórych ważne jeszcze jest to, że quadro jest jednoslotowa, a GTX - dwu (jeśli kupujesz nowy zestaw, to jest Ci obojętne, ale jak dokupujesz do komputera, to może mieć znaczenie :) ja np. musiałem po przesiadce z quadro na gtx pożegnać się z USB3.0, które miałem wpięte w niższy slot. Trudno. Coś za coś.
Odpowiedz
Czyli skoro w zestawie są dwie karty GTX 660, to wszystkie parametry razy dwa? 1920 rdzeni CUDA? 300W mocy? 4 GB ? Jak w ogóle takie dwie karty współgrają ze sobą? Czy mogę na przykład podpiąć pod jedną kartę główny monitor, pod drugą, monitor do odglądu i będzie to działać szybciej, lepiej, niż w przypadku gdy podłączę dwa monitory pod jedną kartę? Czy po prostu jest to chwyt reklamowy, a tak naprawdę to chodzi tylko o to, że to jedna karta zajmująca dwa sloty? Mimo to, nawet jeśli parametry są pojedynczo, to różnica chociażby w rdzeniach CUDA jest całkiem spora w porównaniu do Quadro 2000. Z drugiej strony również znalazłem różne zdania na temat serii 600, a współdziałaniem z SV. Podobno wiele Sony poprawiło w tym temacie, ale już w wersjach SV 11 i 12.
Co do całkowitego poboru mocy, wersja z komputronika posiada zasilacz 750W, z Vobisa 850W, więc niewiele więcej.
Przydałby się jakiś benchmark tych dwóch komputerów:). Z drugiej strony różnica 1000zł, to całkiem sporo, a chcę jeszcze dokupić kilka elementów do tego sprzętu. Dodatkowa kieszeń na dysk, kartę firewire, nośnik blu-ray. Niby niewiele kosztują, ale ziarnko do ziarnka...
Przy kupowaniu telewizora zauważyłem, że im więcej wiedziałem, tym trudniej było mi wybrać model:). Obawiam się, że w tym przypadku może być podobnie.
Odpowiedz
Nie mam doświadczenia w łączeniu kart graficznych. Ale chyba tak właśnie jest jak piszesz.
Osobne karty obsługując osobne monitory mają więcej swobody w tworzeniu obrazu. Przy renderingu nie wiem jednak, czy moc się zsumuje, czy nie trzeba będzie wybrać jednej z kart (tak samo jeśli chodzi o podgląd...).
Ciekawe. Może ktoś ma doświadczenie?

Jeśli chodzi o Vegasa 10, to za bardzo nie opłaca Ci się kupować tak mocnej karty. VP10 obsługuje wspomaganie renderingu GPU dla AVC. Podgląd - nie...
To już lepiej chyba Ci się przerzucić na wersję Movie Studio (najnowszą), w której o ile dobrze pamiętam, GPU wspomaga rendering oraz podgląd. A to daje niezłego kopa przy montażu - nawet po zapięciu efektów, obraz nie tnie w Best full (oczywiście wszystko też zależy od procesora, płyty głównej, oraz plików... ).

Ja bym chyba wolał złożyć taki komputer sam, wybierając odpowiednie podzespoły. Ale dlatego, że sporo bebechów bym przerzucił z obecnego komputera... Ale jeśli chcesz od podstaw składać stację do pracy, to może faktycznie kup zestaw. Sam nie wiem... niech inni doradzą.
Odpowiedz
Upgrade Vegasa, to kwestia czasu. Jako że pewnie nie można zrobić upgrade'u z 10 na 12, na 11 będę się starał na chwilę obecną upgrade'a zrobić (jeśli będę miał taką możliwość). Anyway, komputer ma być z myślą na kilka lat, więc wolę wydać pieniądze raz a dobrze.
Odpowiedz
Można. Upgrade do Vegas Pro 12 robisz z jakiejkolwiek wersji PRO (czyli nawet z ósemki, bo siódemka nie była oznaczona PRO, więc odpada). Jest jednak obawa, że taka polityka się skończy... dlatego warto pomyśleć o upgradzie, tylko musisz śledzić, czy nie ma promocji. Czasami na prawdę można tanio wyrwać pełny program w wersji PRO. A jak nie, to na Movie Studio przeskoczyć.

Jeszcze co do samego Vegasa... Póki co VP12 nie działa zbyt dobrze. Sam czekam na kolejny build, a póki co pracuję na jedenastce, którą uważam za szczególnie udaną (ostatni build 701).

A jeszcze odnośnie samej karty. Gdzieś wyczytałem, że lepiej jest kupić najmocniejszą GTX z serii 500 (590? nie śledzę, więc nie wiem), niż jakąkolwiek 600... Mówię cały czas o pracy na Vegasie.
Być może w kolejnych buildach VP12 zostanie dodana i zopytymalizowana pełna obsługa tych nowszych serii, ale póki co ludziska się skarżą (w sumie nie ma się co dziwić ;)
Sam bym na Twoim miejscu się długo zastanawiał.

a sama zasada działania SLI (łączenie kart) - http://www.nvidia.pl/object/sli-technolo...ew-pl.html
Odpowiedz
Czyli ogólnie mówiąc odradzałbyś Quadro 2000, gdyż jest słabsza w pewnym sensie? Ponieważ w takiej sytuacji zastanawiam się, czy nie wydać takich samych pieniędzy jak za sprzęt z Vobisa, kupując ten z komputronika właśnie z Quadro 2000, dokupując upgrade do Vegasa 12 (11 ciężko w ogóle znaleźć obecnie), który chodzi po około 800zł obecnie.
Odpowiedz
Ja miałem quadro FX580 (w pewnym momencie była jedyną dedykowaną kartą do Vegasa... SCS sprzedawali całe zestawy komputerowe właśnie z tą kartą). Zapłaciłem za nią więcej, niż za obecną gtx560oc. Różnica oczywiście ogromna (na plus gtx oczywiście) - wiadomo, szybszy RAM, więcej procesorów CUDA itd.
Osobiście już bym się nie pakował w quadro. A tym bardziej - dla Vegasa. Może różnica jest w przypadku innego softu, ale vegas został tak napisany, że więcej pożytku będziesz czerpał z zwykłego GTX lub Radeona, niż z quadro (oczywiście porównując cenowo).

Tak. Cena obecnie to 799zł (w KSK). Ale zdarzają się różne okazje, na które trzeba polować.
Moim zdaniem, nie powinieneś się speszyć z zakupem Vegasa pro 12. Cena raczej w górę nie pójdzie (chociaż lepiej potwierdzić np. w KSK)... a może się trafić, że z jakiejś okazji - jak niedawno, pojawi się jednodniowa okazja. Tyle, że trzeba śledzić.
Odpowiedz
W żadnym z zestawów nie podano chipsetu płyty głównej albo jestem ślepy. A to połowa sukcesu.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz