Bitrate w opcji constant "bit rate" a info w MadiaInfo
Witam
Z ciekawym problemem sie dzisiaj borykam
W Edius 5.5 jesli kalkulatorem wyliczylem sobie odpowiedni bitrate i opcje ustawilem prawidlowo to wszystko wychodzilo wedlug zalozonych opcji.

W Vegasie jesli ustawiam opcje ze stalym bitrate 4Mbps to w programie MediaInfo mam takie kwiatki jak na zalaczonym linku http://img541.imageshack.us/img541/808/dvd120.png

Bit rate 4734 Kbps a Maximum bit rate 4000
Obok jest podobny wielkosciowo film weksportowany w Edius i z ustawiona opcja staly bitrate. Z prawej strony jest ustawienie w Vegasie jakie mam dla filmu 2h

Czy ktos moze mi poradzic co oznaczaja dwie wartosci bitrate przy eksporcie ze stalym bit rate w Vegasie i na jakiej podstawie wyliczana jest opcja Bit rate (4734Kbp) jesli recznie zostala wpisana 4000

Tym sposobem wyrenderowany plik (polaczony z dzwiekiem) z bitrate 4 Mbps nie miesci mi sie na 4,7 GB DVD gdzie w Edius spokojnie film 2h z bitrate 4550Kbps wchodzi mi na plyte DVD (srodkowe ustawienie na zrzucie)

Jeszcze załącze ciekawy zrzut. (to są te same pliki co wczesniej)
http://img802.imageshack.us/img802/8638/bitrate.png

Po prawej eksport z Ediusa - staly bitrate 4550 kb/s i plik 4,09GB - miesci sie na DVD
Z lewej eksport z Vegas bitrate 4000Kb/s plik wyjsciowy 4,21 GB - nie miesci sie na plycie.

Prosze o pomoc.
Odpowiedz
To nie wina Vegasa jako takiego, bo on nie ma swoich "autorskich" kodeków (i pamiętajmy że "Sony" i "Sony Creative Software" to nie to samo, niby Sony a jednak nie :) ), korzysta z bibliotek które licencjonuje np. od MainConcept. I te biblioteki są jakie są. Myślę, że SCS jest "za małe" by coś twardo negocjować, ale nie wnikałem w temat.
Inna sprawa, że różnica tych 200kilo nie jest moim zdaniem jakaś gardłowa.
Płyta 4,7 GB nie ma takiej pojemności, podawana wielkość wynika z marketingowych przeliczeń producenta, rzeczywista pojemność to 4,2 do 4,4 GB. Jak nagrywam na jakiś tańszych płytach nigdy nie upycham na maksa i traktuję je, jakby miały 4,2.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Czesc dzieki za odpowiedz jednak nie rozwiazuje ona mojego problemu, ktory polega na prawidlowym okresleniu bitrate.

Skoro Edius i Vegas wykozystuja zewnerzny kodek (mainconcept) to dlaczego przy wypuszczeniu ze stalym bitratem 4550 plik wyjsciowy z ediusa ma 4,09 GB a z Vegasa z bitrate 4000 ma wielkosc 4,21 GB?

Skad u Ciebie roznica 200 kilo ? Jak wypuscilem z bitratem takim jak w Ediusie (4550) to bodajze mialem 4,8GB a wiec ok 700MB roznicy.

Czyli jak nagrywasz powiedzmy 115 min filmu na DVD z jakim bitratem (CBR) wypuszczasz ? Zaden kalkulator nie jest mi tu pomocny bo nie wiem i tak jaka bedzie wielkosc koncowa.

Pozdr i z gory dziekuje za pomoc

Swoja droge natrafilem szukajac pomocy (zanim mi odpisales) na Twoj tutorial i mialem nadzieje, ze mi pomoze 

Niestety fragment:
Cytat:Dokładną wartość trudno podać, wszystko zależy, co jeszcze znajdzie się na płycie. Dla mnie maksymalna długość filmu dobrej jakości to 60-80 minut. Bitrate ustawiam zwykle na 6Mb/s dla wideo i to mnie zupełnie zadowala.
nalezalo by uzupelnic o informacje co w przypadku filmu 120min gdzie chcemy precyzyjnie ustawic bitrate aby wypelnic nie wazne czy 4,2 GB czy 4,5 czy 4,7 GB. Wazne aby moc okreslic wielkosc wyjsciową pliku. 

(01-03-2013, 10:48)efix napisał(a):  To nie wina Vegasa jako takiego, bo on nie ma swoich "autorskich" kodeków (i pamiętajmy że "Sony" i "Sony Creative Software" to nie to samo, niby Sony a jednak nie :) ), korzysta z bibliotek które licencjonuje np. od MainConcept. I te biblioteki są jakie są. Myślę, że SCS jest "za małe" by coś twardo negocjować, ale nie wnikałem w temat.
Inna sprawa, że różnica tych 200kilo nie jest moim zdaniem jakaś gardłowa.
Płyta 4,7 GB nie ma takiej pojemności, podawana wielkość wynika z marketingowych przeliczeń producenta, rzeczywista pojemność to 4,2 do 4,4 GB. Jak nagrywam na jakiś tańszych płytach nigdy nie upycham na maksa i traktuję je, jakby miały 4,2.
Odpowiedz
[qoute]Skoro Edius i Vegas wykozystuja zewnerzny kodek (mainconcept) to dlaczego przy wypuszczeniu ze stalym bitratem 4550 plik wyjsciowy z ediusa ma 4,09 GB a z Vegasa z bitrate 4000 ma wielkosc 4,21 GB? [/quote]

A na jakiej podstawie twierdzisz, że oba programy używają tych samych wersji bibliotek? Jest coś takiego jak biblioteka referencyjna, ale firma może też zamówić jakieś modyfikacje pod swoje potrzeby. Nie wiesz też, co dany program robi zanim poda dane na wejście enkodera.

Z 200K mój błąd, zasugerowałem się Twoim wpisem, nie doczytałem, sorry.

Cytat:nalezalo by uzupelnic o informacje co w przypadku filmu 120min gdzie chcemy precyzyjnie ustawic bitrate aby wypelnic nie wazne czy 4,2 GB czy 4,5 czy 4,7 GB. Wazne aby moc okreslic wielkosc wyjsciową pliku.
Nie rozumiem, dlaczego "należało". Pomijam, że Vegas no - jest jaki jest, lubię go i ma wiele zalet, ale kodowanie to nie jest jego najmocniejsza strona, zresztą nigdy nie była. Dlatego jak komuś zależy na cudach to używa framservera i przepuszcza przez zewnętrzny encoder. Pomijam juz zupełnie, że zwykle nie koduje na stałym bitrate, bo nie czuję takiej potrzeby a już zupełnym bezsensem jest upychanie dwóch godzin filmy na pojedynczej płycie DVD. Jak chcesz - kombinuj, jest sporo kalkulatorów. Nie po to kręcę w HD i kombinuje z odszumianiem i innym zabiegami żeby otrzymać jak możliwie najlepszą płytkę w postaci DVD, by potem demolować obraz bitratem 4,5. Godzina, to dla mnie maks na zwykłą płytę 4,2GB.
Odpowiadając więc na Twoje pytanie - po prostu ten typ tak i trzeba z tym żyć. Możesz co najwyżej zrobić parę testów i wyliczyć mniej więcej poprawkę, a i tak nie jestem pewien, czy Vegas, dla - jak to mówią - dobra użytkownika jedna w pewnych momentach nie dowali więcej.

Odpowiedz
Czyli w zasadzie zostaje podzial 2h filmu na dwa mniejsze. Wlasnie to zrobie
Wydaje mi sie ze wyeksportowanie 2h filmu na plyte dvd to nie sa cuda i w uzycie kalkulatora bitrate powinno dawac miarodajne wyniki. W przypadku Vegasa wielkosc wyjscowa pliku przy podanym bitrate nie rowna sie tej wyliczonej z kalkulatorem (mysle ze wszystkie maja taki sam algorytm wyliczenia)

Dlaczego nie kodujesz ze stalym bitrate ?

A co do uzupelnienia Twojego tutoriala to mysle ze byla by to cenna informacja.

Dzieki za pomoc

(01-03-2013, 22:14)efix napisał(a):  [qoute]Skoro Edius i Vegas wykozystuja zewnerzny kodek (mainconcept) to dlaczego przy wypuszczeniu ze stalym bitratem 4550 plik wyjsciowy z ediusa ma 4,09 GB a z Vegasa z bitrate 4000 ma wielkosc 4,21 GB?

A na jakiej podstawie twierdzisz, że oba programy używają tych samych wersji bibliotek? Jest coś takiego jak biblioteka referencyjna, ale firma może też zamówić jakieś modyfikacje pod swoje potrzeby. Nie wiesz też, co dany program robi zanim poda dane na wejście enkodera.

Z 200K mój błąd, zasugerowałem się Twoim wpisem, nie doczytałem, sorry.

Cytat:nalezalo by uzupelnic o informacje co w przypadku filmu 120min gdzie chcemy precyzyjnie ustawic bitrate aby wypelnic nie wazne czy 4,2 GB czy 4,5 czy 4,7 GB. Wazne aby moc okreslic wielkosc wyjsciową pliku.
Nie rozumiem, dlaczego "należało". Pomijam, że Vegas no - jest jaki jest, lubię go i ma wiele zalet, ale kodowanie to nie jest jego najmocniejsza strona, zresztą nigdy nie była. Dlatego jak komuś zależy na cudach to używa framservera i przepuszcza przez zewnętrzny encoder. Pomijam juz zupełnie, że zwykle nie koduje na stałym bitrate, bo nie czuję takiej potrzeby a już zupełnym bezsensem jest upychanie dwóch godzin filmy na pojedynczej płycie DVD. Jak chcesz - kombinuj, jest sporo kalkulatorów. Nie po to kręcę w HD i kombinuje z odszumianiem i innym zabiegami żeby otrzymać jak możliwie najlepszą płytkę w postaci DVD, by potem demolować obraz bitratem 4,5. Godzina, to dla mnie maks na zwykłą płytę 4,2GB.
Odpowiadając więc na Twoje pytanie - po prostu ten typ tak i trzeba z tym żyć. Możesz co najwyżej zrobić parę testów i wyliczyć mniej więcej poprawkę, a i tak nie jestem pewien, czy Vegas, dla - jak to mówią - dobra użytkownika jedna w pewnych momentach nie dowali więcej.
[/quote]
Odpowiedz
Nie musisz dzielić na dwie płyty, możesz nagrać na jedną dwuwarstwową.
A czemu nie stały bitrate? Bo mając zmienny mogę sobie pozwolić na maksymalny dopuszczalny tam, tam gdzie jest to potrzebne, a tym samym uzyskać możliwie najwyższą jakość, a mniejszy tam gdzie wystarczy, a jednocześnie zmieścić wszystko na płytce.

Odpowiedz
(01-04-2013, 17:57)efix napisał(a):  Nie musisz dzielić na dwie płyty, możesz nagrać na jedną dwuwarstwową.
A czemu nie stały bitrate? Bo mając zmienny mogę sobie pozwolić na maksymalny dopuszczalny tam, tam gdzie jest to potrzebne, a tym samym uzyskać możliwie najwyższą jakość, a mniejszy tam gdzie wystarczy, a jednocześnie zmieścić wszystko na płytce.
No oczywiscie ze mozna zmienic rodzaj plyty tylko dalej nie wiadomo skad sa koncowe wartosci jakie wychodza z Vegasa a ktore nie sa zgodne z tym co wylicza jakikolwiek kalkulator bitrate.
Odpowiedz