[trzaski/piski/szumy] kiepski mikrofon
Cześć,

Szukam jakiegoś dobrego sposobu redukcji szumów w swoich materiałach. Lepszego niż standardowe Noise Gate włączane po wejściu w Track FX, ścieżki audio.

Niestety wspomnianym Noise Gate jestem w stanie dokonać redukcji bądź całkowitego wyciszenia szumów jedynie kiedy nie gadam przez mikrofon, ale nie umiem zlikwidować szumów, które są nagrywane podczas moich wypowiedzi.

Jestem w sumie dosyć początkującym montażystą nie wspominając o użytkowaniu Sony Vegas, więc jest może jakaś opcja która mi umożliwi likwidację szumów kiedy gadam przez mój badziewny mikrofon.

Z góry dzięki
Pozdrawiam
Odpowiedz
z darmowych sposobów to w programie audacity jest w miarę dobry (jak na darmowy) odszumiacz, który działa na zasadzie widmowego odejmowania (najpierw potrzebna jest próbka samego szumu (fragment materiału w którym nic nie ma na czym nam zależy) a potem po przetworzeniu tej próbki można odszumić cały materiał). Jednakże dźwięk musisz wyeksportować do formatu wav i potem spowrotem go wrzucić do Vegasa (jest to co prawda zautomatyzowane, tylko w Audacity obrobiony dźwięk trzeba eksportować.
Odpowiedz
Witam

Nie wiedzieć czemu nie mogę założyć nowego tematu, więc podpinam się pod w miarę podobny problem.

Uprzedzam, że nie jestem aż tak zaawansowany technicznie jak większość z was, więc może pytanie jest głupie...:)

Podczas nagrywania miałem podłączony mikrofon zewnętrzny (kamera Sony HDR-CX160), ale przez niedopatrzenie go nie włączyłem i teraz na wideo mam głośny szum. Czy jej jakaś możliwość pozbycia się tego szumu i odzyskania dżwięku z mikrofonu wewnętrznego?
Odpowiedz
Jak chcesz odzyskać coś czego nie ma? Skoro nie włączyłeś mikrofonu, to nie nagrał on dźwięku, a skoro ten dźwięk nie został nagrany to nie ma czego odzyskiwać. Możesz jedynie próbować odfiltrować to co już masz. Odnośnie samej filtracji to w tym wątku w dwóch pierwszych mailach podano najprostsze metody filtracji.
Odpowiedz
Ale co niby ma odfiltrować? Przecież żaden mikrofon nie był włączony.
Odpowiedz
Ale ten szum to chyba właśnie to co zostało nagrane mikrofonem wewnętrznym, skoro zewnętrznego nie włączyłeś ;) Kolega wyżej opisał jak usuwać szum, ale jeśli jest on zbyt słyszalny to ciężko będzie coś porządnego z tym zrobić (program za bardzo obetnie wysokie i niskie częstotliwości + powstanie coś w rodzaju pogłosu)
Odpowiedz
(01-23-2013, 20:11)Padro Productions napisał(a):  Ale ten szum to chyba właśnie to co zostało nagrane mikrofonem wewnętrznym, skoro zewnętrznego nie włączyłeś ;)
Zewnętrznego nie włączył, ale wystarczy, że podłączył. Po to jest autosensitive w jacku, żeby automatycznie wyłączało mikrofon wewnętrzny.
Odpowiedz
O widzisz, tego nie wiedziałem. U mnie jeżeli mikrofon zewnętrzny jest wyłączony dźwięk zostaje nagrany wbudowanym (ale zapomniałem, że tą funkcję daje ML).
Odpowiedz
Cóż, tak przypuszczałem, że nic nie da się zrobić, dzięki za wyjaśnienie.
Odpowiedz