renderowanie HDV 1080i (1440x1080)
Prosiłbym żeby pomóc krok po kroku bo się gubię.
Powiedzmy, ze mam materiał nagrany FX1000 w formacie HDV 1080i (1440x1080) który trwa 1godz30min wrzucam to do vegasa 9.0 obrabiam dodaje muzyke,efekty itd i chce to wrzucić na 1 płytę DVD w dobrej jakości. Jakich kodeków mam użyć ? Jak ustawić ? W jakiej rozdzielczości zapisać itd…
Wystarczy wyrenderowac wszystko w vegasie czy używacie później jeszcze jakiś programów do kompresji ? Czytałem dużo na różnych forach, ale im więcej czytam tym mniej wiem…Trochę się bawiłem metoda prób i błędów, ale strasznie to czasochłonne więc wolę się kogoś poradzić.
Wcześniej renderowałem w avi lub wmv , ale trzymałem krótkie zmontowane filmiki dla siebie na kompie.
Zależy na jakim TV potem chcesz to odtwarzać. 50 (25 fps) linii na TV czy 60 (29,97 fps). Polecam 25 fps. Jak już masz przygotowany film do renderingu to wybierasz File -> Render As.... Wybierasz z Zapisz jako typ MainConcept MPEG-2, aby był zgodny ze standardami DVD, potem z Template wybierasz HDV 1080-50i. Klikasz w guzik Custom i możesz się pobawić np. czy ma być przeplot (zakładka Video, opcja "Field order" ustawiona na "Upper field first"), jakość filmu (Video quality) oraz jakość ścieżki dźwiękowej w zakładce Audio. Lecz wszystko zależy od Ciebie, musisz sprawdzić, z jaką jakością film zmieści się na płytę, ja nie jestem w stanie Ci tego powiedzieć.

Acha, potem chcesz to odtwarzać na odtwarzaczach DVD czy tylko mieć to na płycie i sobie na kompie odpalać w super jakości? Bo z tego co wiem, to w zależności od odtwarzacza będziesz musiał film wyrenderować do formatu, który obsługują. Ja u siebie robiłem tak, że renderowałem do MPEG-2 za pomocą Template: DVD-PAL, potem wrzucałem do programu DVD Architect, dorabiałem jakieś szybkie menu i wypalałem Architectem :)

Okej spadam spać, bo jutro na 8 laboratoria, dobranoc.
Nie udzielam odpowiedzi na PW.
Zamierzam to odtwarzać na odtwarzaczach DVD
Czyli idę dobrym tropem bo robiłem tak jak to opisałeś.
Tylko nie wiem jaka rozdzielczość wybrać. Przy template HDV 1080-50i jest 1440x1080, a jak wybiorę DVD Architekt PAL widescreen video stream lub DVD PAL rodzielczość mam 720x576. Jest to bez różnicy jak będę oglądał na TV panoramicznym ? Będzie widoczna zmiana rozdzielczości ?

Takie ustawienia beda dobre ? Bitrate będę się jeszcze bawił, chodzi mi o resztę rozdzielczość itd.

[Obrazek: mpeg.JPG][Obrazek: mpegaudio.JPG]

Czy w output type musi być koniecznie DVD czy mogę wybrać np. HDV?
I dlaczego jak zmienię profile z main na high wyrzuca mi takie coś.
[Obrazek: mpegblad.JPG]
To samo wyskakuje jak mam ustawione tak jak pisałeś mpeg2 template HDV 1080-50i i chce zmienić bitrate. Domyślnie jest 25 000 000, zmieniam na 8 000 000 i wyrzuca ten błąd co wyżej.
I co z audio ? Z tego co wiem bez kompresji potrafi dużo zabrać miejsca na dysku :) Jak to skompresować ?
Można ustawić już w vegasie czy dopiero później w jakimś programie ?
Zaznacz tylko kawałek filmu, który chcesz wyrenderować i popróbuj z kilkoma opcjami. To nie jest tak, że jest jeden słuszny format dla wszystkiego. Co do zakładki Audio, możesz zmniejszyć trochę Bit Rate. Ale skoro chcesz dobry obraz to i dźwięk musi być na poziomie. Ogólnie, to nie można mieć super małego pliku video i super jakości. Tak się po prostu nie da. Chcesz mieć super jakość to wiedz o tym, że i materiał będzie dużo zajmować.
No wiem, wiem o tym, że nie ma tak dobrze ;)

A mógłbyś się wypowiedzieć co do tej rozdzielczości ? Jak to będzie wyglądało na TV ?
Podczepiam się pod temat:)
Wogóle to kolega czasem nie ma źle ustawionego pixel aspect ratio? 1. 457?
Tyle się już oczytałam i każdy pisze, żeby uważać na ustawienia aspect ratio czyli powinien być 1. 09...
Ale kiedy ustawiamy template jak kolega wyżej DVD ARCHITECT PAL Widescreen video stream to automatyczne przestawia nam się aspect ratio na 1.457
Chciałam jeszcze zapytać jeśli chcemy obraz 16:9, oglądając to później w swoim tv to wybieramy DVD Architect PAL Widescreen video stream Czy tak? Bo ja to już rozum tracę....
Również podłączam się do tematu..
W pracy do tej pory tworzyłem głównie projekty 2-4 minutowe na potrzeby www. Teraz trafiła mi się studniówkowa fuszka i muszę to w tym tygodniu powypalać na dvd z dorobionym menu. Jest to mój pierwszy tego typu projekt, więc nie wiem jak to ugryźć. Materiał był nagrywany w formacie HDV. Stworzyłem około 25 odrębnych projektów, średnio 3 minutowych. Ustawienia każdego z nich to HDV 720-25p. Są to projekty typu intro, czołówki, kulig, teledyski itd. Teraz chciałbym, aby każdy z nich wybrać z menu (które chciałbym stworzyć w DVD Architect, którego również pierwszy raz będę używał).
Ogólnie pytanie jest takie: jak to wszystko zoorganizować, aby taki zabieg był możliwy? To co przychodzi mi na myśl to stworzenie "Master" projektu i zaimportowanie wszystkich tych 25 w jeden duży, a później poustawianie tego tak, aby wygenerować menu (naprawdę nie wiem na jakiej zasadzie działa DVD Architect :| raz go tylko odpaliłem, żeby zobaczyć jak wygląda interfejs)
Druga sprawa to ustawienia renderingu, aby upchać te około 1h 20min na jednej płycie DVD ? Czyli z Formatu HDV -> DVD, przy zachowaniu najlepszej jakości i możliwości odpaleniu tego na każdym DVD i TV.
Każda pomoc będzie wręcz zbawienna, bo już mnie dzieciaki ścigają z tą studniówką - a składanie jej po godzinach też mnie dobija :)
Używam SonyVegas Pro 9.0b
Pozdrawiam
Te wszystkie swoje filmy renderujesz do DVD PAL separate streams, a potem wrzucasz do Architekta, robisz menu dodajesz klipy gdzie chcesz i wypalasz płytkę.
Więc tak chce moje krótkie filmy (do 10 minut) zamieszczać na YouTube. Kręcę filmy kamerą, która zapisuje filmy w rozdzielczości 1440 na 1080. Generalnie renederuje filmy do formatu .wmv (zajmują mniej niż .avi). Chce po wyrenderowaniu otrzymać obraz nadal w roździelczości 1440 na 1080 aby kwalifikował się do HD Full na YouTube. Teraz jak wyrenderuje dany film to ten film zamiast być jakby panoramiczny czyli w prostokącie:[Obrazek: sonyfi.jpg]
Niestety po wyrenderowaniu obraz jest jakby w kwadracie; nie ma czarnych pasów ale obraz jest przycięty:
[Obrazek: sony2x.jpg]
Co muszę zmienić aby obraz był normalny (panoramiczny)? Z góry dzięki.
YacuubPL
Pokaż ustawienia projektu i ustawienia renderowania, może w Allplayerze ustawiłeś, aby zawsze odtwarzał w 4:3?

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości