Początki z Sony Vegas
Witam. Zaczynam przygodę z obróbką audio i video przy pomocy Sony Vegas Pro 11. Czy mógłby ktoś podać mi takie podstawowe tutoriale, filmiki, strony czy fora? Tak żebym mógł sprawnie ruszyć z tworzeniem własnych filmów.

Jakich używać formatów? Nagrania mam we formacie *.mts, *.mpeg-4. Interesuje mnie w jakim formacie mam później renderować? Czy w jakim było by najlepiej?

Jakbyś ktoś mi wytłumaczył też wszystkie formaty, które przewiduje Sony Vegas 11, to było by miło :)

Można by się później pokusić przy pomocy oczywiście zainteresowanych, by stworzyć taki ogólny poradnik dla początkujących użytkowników.
Odpowiedz
Poradników pełno na YT, poszukaj. Najlepszy poradnik - Help który jest w Vegasie, tam jest wszystko. Renderuj do Sony AVC.
Odpowiedz
Najlepszy i najpewniejszy - interactive tutorials wbudowany w vegasa.
Przeglądnij.
Odpowiedz
wpisz w google na youtube czy gdzieś jest tego multum !
Odpowiedz
No jeśli bym oczekiwał takiej odpowiedzi to raczej bym nie pisał na forum. Na forum się oczekuje konkretów, podania odnośników, linków itd.
Odpowiedź, że tego jest pełno na YT, to tak samo jak napisać, że wspomóc się wujkiem Google.
Choć fakt, nie wiedziałem, że jest coś takiego jak Interaktywny tutorial, więc dzięki, zobaczę co tam ciekawego radzą.

A o formaty to liczyłem o bardziej szczegółowe odpowiedzi. Bo takie podstawowe formaty to ja znam, jako użytkownik komputera. Jednak oczekiwałem wytłumaczenia, np. jaka jest różnica między Memory Stick QVGA 512 Kbps, a Memory Stick QVGA baseline 512 Kbps. Z tym mam większy problem, bo nie wiem jakie uzyskam rezultaty, bo rozumiem, że muszę się przygotować, że w poszczególnych sytuacjach, każdy format może działać inaczej, ale JAK ? :)
Odpowiedz
Tylko problem w tym, że to co jest w YT nie jest w żaden sposób sprawdzane. Każdy może wrzucić tutorial na YT. Nawet Ty. W związku z tym większość tych tutków ma sporo błędów. A później pojawiają się pytania: robię jak w tutku, i nie wychodzi, albo wychodzi - jedno wielkie gówno...
Dlatego polecam to, co pewne: Interaktywny tutorial, który prowadzi Cię za rączkę, przez podstawowe funkcje programu.
Jak przerobisz ten interaktywny tutek, to na pewno Ci w głowie coś zostanie. A z YT, to za kilka dni nie będziesz pamiętał, gdzie ten koleś klikał... itd.

Co do formatów.
Po pierwsze, musisz sprawdzić, czym jest zakodowany twój MP4... Ale z 99% pewnością Ci powiem, że AVCHD :)
Sprawdzić możesz programem MediaInfo (jeśli instalowałeś paczkę K-lite codec pack, lub coś podobnego, to prawdopodobnie masz już zainstalowany... Jeśli nie, to możesz za darmo pobrać od producenta http://mediainfo.sourceforge.net/pl

Ważne jest to, żeby na wstępie ustawić projekt pod pliki źródłowe (rozdzielczość, klatkaż, przeplot, Pixel Aspect Ratio (kształt pixela)).
Jak zmontujesz wszystko, to renderuj do takich samych ustawień (rozdzielczość, klatkaż, przeplot, PAR). Najefektowniejszy jest Sony AVC albo MainConcept AVC (ten drugi ma opcję dwuprzebiegu).
Odpowiedz
Tak wyglądają moje filmy:
MPEG- 4 - AVC (Main@L4.0) 29,970 kl/s
BDAV - AVC (High@L4.0) 25,000 kl/s

(10-30-2012, 22:48)mateuszszar napisał(a):  Ważne jest to, żeby na wstępie ustawić projekt pod pliki źródłowe (rozdzielczość, klatkaż, przeplot, Pixel Aspect Ratio (kształt pixela)).
No tutaj nie bardzo ogarniam :) rozdzielczość to 1440*1080, ale reszta to nie wiem :D

Sądzę, że mi brakuje takich podstawowych pojęć z grafiki, czy też informacji.

Renderować do AVCHD 1440x1080 - 60i czy 50i ? co to za różnica ?

Ja nie bardzo rozumiem tych formatów.
Odpowiedz
MPEG- 4 - AVC (Main@L4.0) 29,970 kl/s - to jest NTSC, czyli 29.970 klatek, czyli renderujesz 30p albo 60i (jeśli w tym źródłowym pliku jest przeplot) - a to możesz sprawdzić ww programem, albo nawet za pomocą Vegasa (w właściwości pliku)

BDAV - AVC (High@L4.0) 25,000 kl/s - to masz PAL, czyli 25klatek, i tak samo renderujesz: 25p lub 50i (i - oznacza przeplot, więc znów musisz sprawdzić, czy w źródłowym masz przeplot, czy prograssive).

Jesteś pewny rozdzielczości?
1440x1080 to rozdzielczość HDV (nośnikiem jest taśma miniDV). Chociaż niektóre kamery piszą właśnie nawet na kartach, z zastosowaniem kodeka AVC oraz rozdzielczości HDV...

Masz zamiar mieszać te dwa pliki video w jednym projekcie? Jeśli tak, to trochę lipa. Zupełnie różne klatkaże, wpłyną znacząco na pogorszenie jakości obrazu... (płynności).

Różnica między 60i a 50i:
Cyfra oznacza ilość obrazów, na sekundę. Litera wskazuje, czy obraz jest pełny (p - progressive), czy połowiczny (i - interlace, czyli przeplot).
Obraz w filmie może być wyświetlany z różną ilością klatek (klatkaż, FPS). Dla systemu europejskiego obowiązuje standar PAL - 25klatek na sekundę.
Klatki mogą być wyświetlane, jak już napisałem - jako pełne obrazy (pełne kadry) - i to jest 25p w przypadku 25 klatek na sekundę. Ale mogą również być wyświetlane jako 50 półobrazów (dwa półobrazy są wyświetlane naprzemiennie (linie nieparzyste, oraz parzyste) - tworząc jedną klatkę. W przeciwieństwie jednak do trybu progresywnego, ta jedna klatka, złożona jest z dwóch półobrazów, uchwyconych w różnym czasie (są przesunięte w fazie o czas połowy klatki...).
W sumie mógłbym pisać dalej, ale nie wiem, czy ma to sens, żebym pisał podręcznik, skoro napisanych jest już wiele.. poza tym robi się późno, i mógłbym mało tego, że pisać nie-zwięźle, to jeszcze coś przekręcić niechcący...

Na temat klatkażu, przeplotu itd. możesz sporo znaleźć w internecie.
Jeśli masz chęć zgłębienia swej wiedzy, to polecam zakup książki: "Sztuka filmowania" /Barry Braverman/ (nawet na alledrogo można zakupić).
Odpowiedz
(10-30-2012, 23:39)mateuszszar napisał(a):  MPEG- 4 - AVC (Main@L4.0) 29,970 kl/s - to jest NTSC, czyli 29.970 klatek, czyli renderujesz 30p albo 60i (jeśli w tym źródłowym pliku jest przeplot) - a to możesz sprawdzić ww programem, albo nawet za pomocą Vegasa (w właściwości pliku)

BDAV - AVC (High@L4.0) 25,000 kl/s - to masz PAL, czyli 25klatek, i tak samo renderujesz: 25p lub 50i (i - oznacza przeplot, więc znów musisz sprawdzić, czy w źródłowym masz przeplot, czy prograssive).

Jesteś pewny rozdzielczości?
1440x1080 to rozdzielczość HDV (nośnikiem jest taśma miniDV). Chociaż niektóre kamery piszą właśnie nawet na kartach, z zastosowaniem kodeka AVC oraz rozdzielczości HDV...

Sprawdziłem obydwa, BDAV z przeplotem (nagrywane kamerą sony bodajże), MPEG-4 Progresywny (nagrywane aparatem cyfrowym, też sony). Jeśli chodzi o rozdzielczość to obydwa filmy mają Szerokość 1.440 pikseli i wysokość 1.080 pikseli.

Cytat:Masz zamiar mieszać te dwa pliki video w jednym projekcie? Jeśli tak, to trochę lipa. Zupełnie różne klatkaże, wpłyną znacząco na pogorszenie jakości obrazu... (płynności).

No nagrywałem dość sporo tych filmów i się okazało, że w pewnym momencie nie mogłem załatwić kamery to załatwiłem aparat. Stąd ten inny format, więc tak, będę używał jednego i drugiego formatu. Mój kolega wcześniej składał taką prezentację z obydwu formatów i nie bardzo widziałem różnicę, żeby coś się pogorszyło, może za mały mam TV albo też nie mam porównania :) Też używał Sony Vegas.

No chetnię bym się zagłębił w jakiejś książce, bo mi brakuje troche wiedzy. Problem w tym, że za bardzo nie mam ochoty czytać książki, bo nie lubie :D a po drugie to w sumie mam złożyć narazie dwa filmy powiedzmy do kupy, a nie muszą być to super dzieła, choć fakt przydałaby się już jakość skoro na takim sprzęcie korzystałem. Widzę, że dużo ta książka opisuje, jak powinien zachować się operator, scenarzysta. Ja bardziej od technicznej strony chce poznać.
Odpowiedz