Ujęcia GoPro po okręgu/kask/motor
Witam wszystkich użytkowników ,

mam pytanie jeśli chodzi o kręcenie , tylko nie wiedziałem do którego działu to wrzucić,

jak nakręcić ujęcie w 1:12-1:14 , chodzi mi o to że kamera obkrąża głowę snowbordzisty, takie ujęcia się powtarzają później parę razy, także były w filmie Ken Block Gymkhana 5, posiadam GoPro Hero 2 , a jak się dobrze spasuje moment takiego ujęcia to fajnie wychodzi.

Ktoś ma jakiś pomysł ?
Odpowiedz
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem o które ujęcie ci chodzi, ale jest to chyba po prostu drugi kamerzysta skaczący obok nagrywanej osoby ;)
Odpowiedz
możliwe ze dobrze zrozumiałeś , ale zobacz na ujęcie z motorem w

2:18-2:20 , z jednej strony motoru kamera ląduje po drugiej stronie motoru , tak jakby po okręgu, ale przecież nie możliwe że w poprzednich scenach , ludzie skaczą z okręgiem na głowie :)
Odpowiedz
A może to jakiś obrotowy kijek, przymocowany jedną stroną do kasku, a drugą do GoPro...
Obraz jest cały czas wykadrowany w ten sposób, że czubka kasku nie widać :)
Dało by się coś takiego zrobić. Na jakimś łożysku zamocować kijek z przeciwwagą, oraz GoPro. Wtedy jak będzie dobrze wyważony, to uzyskasz taki efekt - przy obrocie, kamera zostaje z jednej strony :)
Odpowiedz
Właśnie też mi to podchodzi pod jakiś wysięgnik , bo na początku pomyślałem że koleś miał kilkanaście GoPro na głowie i że obraz jakoś wystabilizowany czy coś , ale przecież to by było nie możliwe .... ciekawe czy rąbią takie wysięgniki ...
Odpowiedz
Możesz sam zrobić takie urządzenie, jeśli tylko posiadasz zdolności manualne, oraz masz dostęp do warsztatu.
Będziesz potrzebował:
- kask do którego będziesz mógł przymocować (przykręcić) kijek na jakimś łożysku, albo czymś innym, co pozwoli na swobodne obracanie kijka (może nawet wystarczy tulejka - śruba z plastikową tuleją + odpowiednio nawiercony drążek, który na tym otworze będzie się obracał);
- kijek - może coś w stylu kijka od miotły (są takie aluminiowe pokryte PCV, dość lekkie);
- GoPro (lub inna kamera tego typu).
- jakiś balast który spełni rolę przeciwwagi.

Do kasku montujesz łożysko, lub śrubę z nakładką plastikową (średnica odpowiadająca otworze poprzecznym wykonanym w drążku - kijku od miotły).
Kijek od miotły musisz nawiercić mniej więcej w 1/4 długości.
Na dłuższym końcu montujesz GoPro
Na krótszym - przeciwwagę.

Wystarczy wyliczyć, jaki ciężar powinna mieć przeciwwaga (lekcja fizyki się kłania, a szczególnie - statyka). Dla podpowiedzi: "moment siły = siła razy ramię"
Odpowiedz
troszkę skomplikowane :) ale chyba do zrobienia , tylko pozostaje coś wymyśleć żeby się ciągle nie kręciło jak głupie w koło ;)
Odpowiedz
Nie takie skomplikowane jak się wydaje :)
A żeby się nie kręciło, to można zastosować jakąś blokadę. Nawet, jakby dobrze pomyśleć, to można do kijka kasku zamocować jakąś krzywkę (albo do kasku), i po obrocie, kijek zablokuje się w jednej wybranej przez nas (poprzez ustawienie krzywki) - pozycji. Oraz odpowiedni spust, pozwalający na łatwe odbezpieczenie kijka celem swobodnego obrotu.
Ja myślę, że taki myk był użyty dwa, może trzy razy, w tym tylko chyba raz z obrotem kamery/kijka.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości