pixel aspect ratio (HD do PAL, render Mp4)
Próbuje w SV zrobić film PAL wide mp4 i mimo kombinowania z ustawieniami wychodzi mi obraz z czarnymi pasami , czasem zielony pasek na dole.

W projekcie klipy 1920 x 1080 i trochę 1280 x 720.
Ustawienia projektu:
29,97 fps
1920x1080
Pixel aspect ratio - 1,0000 (square)
Opcja "adjust source media.." - zaznaczona.

Może ktoś podpowie co wybrać (MainConcept czy Sony AVC) i jak ustawić opcje renderowania ?

Głównie chodzi mi o pixel aspect ratio i opcję:
"allow source to adjust frame size"
"allow source to adjust frame rate"

Próbowałem różnych ustawień i zawsze jest coś nie tak, albo czarne pasy ze wszystkich stron lub z zielonym na dole..
Odpowiedz
Przede wszystkim jak PAL to nie 29,97!
A w renderze zaznacz "don't letterbox.
Ale że tak zapytam, po co chcesz robić PAL Wide w mp4? Na czym chcesz to odtwarzać?

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Materiał nakręcony w NTSC, dlatego w projekcie wybrałem 29,97.
Produkt końcowy to DVD PAL.

Bardzo często wysyłam współpracownikom lub klientom kolejne zmienione wersje filmu do oceny.
Normalnie do sprawdzenia treści wysłałbym Mpeg2 ale z tą "zacinką" (błąd muxowania) to nie bardzo.
(plik do oglądania na kompie)

Nie chce mi się za każdym razem robić DVD w Architekcie więc wymyśliłem że będę posyłał Mp4 720 x576,
tak żeby film miał taka samą rozdzielczość jak ten gotowy na płycie.

No i się zaciąłem z renderowaniem bo mi te pasy wychodziły.
Nie wiem jak ja to sprawdzałem ostatnio że mi render nie wychodził mimo kombinacji z zaznaczaniem i odznaczaniem wszelkich opcji w oknie renderowania.

Dzisiaj odpaliłem kompa, wpisałem rozdzielczość, zaznaczyłem "allow...frame size" i film wyszedł prawidłowy bez zaznaczonej opcji "do not letterbox" (zaznaczenie nic nie zmieniło).
Tak było w opcji "Mainconcept".

W "Sony AVC" nadal sie nie uporałem z czarnymi pasami bez względu na ustawienia.
Nie rozumiem czemu wybieram "custom frame size", wpisuje 854 x480 i film wychodzi normalny bez pasów.
W to samo okno szablonu wpisuje 720 x 576 i mam film w okienku (czarne pasy wokół).
W obu przypadkach ratio 1,0000.

Co ciekawe w Mainconcept jest odwrotnie, 720x576 wychodzi dobrze a w filmach 854 x480 mam cieniutki zielony pasek po prawej stronie ekranu.
Odpowiedz
Bo totalnie nie rozumiesz jak to wszystko działa, materiał masz w NTSC, przerabiasz to na PAL, mieszasz co chwilę PAR i rozdzielczości i potem jeszcze się dziwisz, ze Ci render nie wychodzi a jakość jest taka sobie.
Może zacznij od wikipedii, poczytaj o PAL, o NTSC, o HD itd. Piszesz o "kliencie" - właśnie przez takie osoby jak TY jest tak zjebany rynek. Ludzie dostają produkt klasy C i jeszcze za to płacą.

Odpowiedz
Kolego efix zdaje się że to Ty nic nie rozumiesz ale za to masz wielkie chęci do udowadniania komuś głupoty.

Szanuje Twoja wiedzę w tej branży ale weź się hamuj czasem za takimi postami.

Po pierwsze to chłop ma kamerę 29,97fps i życzy sobie płytę DVD PAL, to Tobie i mi g....o do tego jak to będzie wyglądać po przeróbce z 29,97 na 25 fps.
Skoro jemu się podoba a nie stać go na zmianę sprzętu to po co wypisujesz jakieś brednie o "zjebanym rynku" ?
Po co wnikasz w czyjeś odczucia estetyczne zamiast pomóc rozwiązać problem?

Poza tym nie pisałem tu o kłopotach z jakością czy płynnością DVD tylko o czarnych pasach (czasem zielonych) które się pojawiają przy renderze do Mp4 bez względu na to czy ustawiam 25 czy 29,97.
Odpowiedz
A jaki rozmiar mają makrobloki w MPEG2?
A jaki masz ustawiony rozmiar klatki? (podpowiem 854 x480).
Sprawdź sobie wielkość makrobloku, i podziel szerokość ekranu na makrobloki. Co dostaniesz? 0.375 makrobloku na końcu (z prawej strony właśnie). Dziwisz się dalej, że powstaje zielony pasek? Bo ja nie!
Dla NTSC ustawia się rozdzielczość 720x480 oraz odpowiedni PAR, aby zapełnić ekran o proporcjach 16:9 (dla Widescreen), lub 4:3.
Odpowiedz
Nie sprzeciwiam się zasadom fizyki ani nie twierdze że jest inaczej niż tłumaczysz.
Poczytałem o makroblokach i rzeczywiście po podzieleniu zostaje 0,375 - pewnie akurat na mój pasek.

Jednak wgłębiając się w dość skomplikowany temat budowy obrazu nie sądzę żebym mógł samodzielnie rozwiązać problem w który wdepnąłem.

Z pliku Mp4 HD próbuje zrobić film Mp4 720x576 "wide" .
Jeśli nie jest to wykonalne (bez pasów) to nie będę wiercił tematu.
Jeśli popełniam błąd to napiszcie w którym miejscu a ja się dostosuje i nie będę zabierał niepotrzebnie czasu.
Render do Mpeg2 PAL "wide" przebiega bez problemu więc liczyłem na to że Mp4 również wykluje się bez oporów.

Projekt filmu dostosowałem do parametrów surowego materiału.
Odpowiedz
Jest wykonalne.
Daj sampla (krótki materiał wejściowy o tych nieszczęsnych parametrach).
Odpowiedz

- surowy plik
Odpowiedz
Nie wnikam w jego uczucia estetyczne i jego zasobność kieszeni, ale to Ty jesteś rzemieślnikiem który podejmuje się budowy muru a nie wiem jak się zaprawę kładzie.
Nie ważne.
To jest plik:

wykonany opierając się na Twoich słowach, czyli plik PAL wykonany z pliku 720p 29,97
Windows Media Player powinien to odtworzyć prawidłowo, z właściwym aspektem. O to chodziło?

Odpowiedz